Intel обяви, че главният изпълнителен директор Пат Гелсингър е подал оставка и ще се пенсионира на фона на един от най-трудните периоди в историята на компанията.
Някога доминиращият производител на чипове претърпя срие на акциите, след като пропусна бума на изкуствения интелект и се оказа в трудна догонваща позиция.
Гелсингър пое ролята на главен изпълнителен директор на Intel през февруари 2021 г., завръщайки се в компанията, в която е работил десетилетия, включително като главен технически директор. Той бе напуснал Intel, за да заеме поста главен изпълнителен директор на софтуерния гигант VMWare.
В Intel Гелсингър имаше задачата да обърне посоката на емблематичния американски технологичен гигант, който се бореше срещу безпрецедентна конкуренция, забавяния в производството и напускане на водещи таланти. Но по време на мандата му, перспективите на компанията продължиха да се влошават, тъй като стана ясно, че компанията е изостанала в новата вълна на технологии.
Това се случи въпреки милиардите долари от правителството на САЩ за подкрепа на местното производство на чипове.
Акциите на Intel (INTC) чоевтиняха с 61% по време на мандата на Гелсингър. Компанията обяви през август, че ще съкрати 15% от персонала си като част от усилията да намали разходите с 10 милиарда долара и „фундаментално да промени начина, по който оперираме“, както каза тогава Гелсингър.
Intel някога имаше доминираща позиция на световния пазар на чипове, с чипове на Intel в PC и Mac компютрите. Смартфон революцията обаче изненада Chipzilla и в този клас компанията бързо капитулира.
През последните години Intel беше изненадана и от вълната на изкуствения интелект. В годината след като Гелсингер пое поста на главен изпълнителен директор, OpenAI представи ChatGPT, който завладя света. Останалото е история: Nvidia, някога несравнима с Intel, сега е втората най-ценна компания в света, след като заложи на чипове, които могат да задвижват огромните центрове за данни, поддържащи AI. Пазарната стойност на Nvidia е 3,4 трилиона долара, което е 33 пъти повече от стойността на Intel от 104 милиарда долара.
Акциите на Nvidia са поскъпнали с близо 720% през последните две години, превръщайки компанията в една от най-ценните публични компании в света.
Проблемите на Intel повдигнаха въпроси за потенциално поглъщане от конкурент като Qualcomm, възможност, която може да е по-практична при новата администрация на Тръмп, която се очаква да бъде по-малко агресивна по отношение на антимонополните въпроси, отбелязва CNN.
Пазарът въздъхна с облекчение след оставката на Гелсингър - акциите тръгнаха нагоре.