През последните години производителността на труда в Руската федерация е нараствала с добри темпове, но главно за сметка на излизане на нови фирми на пазара.

Обаче темпът на обновяване на фирмите в Русия е далеч по-нисък от световното равнище, конкуренцията там е ниска, така че ръстът на производителността на труда може и да се забави.

След кризата, производителността на труда в РФ бързо нараства във всички сектори - пише в публикувания в понеделник доклад на Световната банка за руската икономика, на който се позовава „Ведомости".

Ръстът на производителността в селското стопанство е 4,4% годишно, в добивната промишленост 4,7% ръст, в сферата на услугите 6,4%.

Този ръст се създава от три фактора: ръст на производителността вътре във фирмите, преразпределяне на трудовите ресурси сред съществуващите компании, излизане на нови фирми на пазара и оттегляне на несъстоятелните играчи.

Проблемът за Русия е ниското равнище на сменяемост на фирмите. Това от своя страна е свидетелство за слаба конкуренция.

Новите компании работят по-добре: тяхната производителност средно е 40% по-висока от отдавна съществуващите фирми.

Въпреки високата си ефективност, новите частни компании работят по-слабо от държавните, което означава, че държавният сектор доминира в най-високопроизводителните отрасли, където бариерите за частния бизнес са особено високи.

Руските анализатори също отбелязват, че бариерите за новите фирми са административни, а не икономически. Тези, които успяват да създадат промишлена компания, се сблъскват с бюрократични издръжки. За да достигне от митницата до поръчителя, диск с IT-разработки ще пътува 30 дни. „Бил Гейтс и досега щеше да си седи в гаража".

За строителство на нов завод са нужни 20 съгласувания, а процедурата отнема до две години. Ясно е, че за две години технологията вече е остаряла. Затова частният бизнес е принуден да се насочва към дейности като търговия и услуги. Затруднен е достъпът до регионалните пазари.

По-високата ефективност на държавните компании се свързва и с това, че „вътре в системата се живее по-лесно". Друг анализатор не е съгласен с подобен извод: не е коректно да се сравняват държавни и частни корпорации. В частните фирми работят стотици, в държавните фирми - хиляди сътрудници. Голямата компания може да реализира икономии от мащаба и затова е по-ефективна.