Общо взето, един от показателите за стандарта на живот е, каква част от доходите си, работещите плащат за храна и битови разходи. И колкото по-висок е делът на посочените ежедневни разходи, толкова по-нисък е стандарта на живот, тъй като почти не остават средства за културни мероприятия, развлечения, пътувания и т.н.
Руснаците сега харчат най-много пари за храна (56%), наем на жилище и плащания на ипотечни кредити (37%). Това се посочва в проучване на услугата HeadHunter, пише РИА Новости. В западните страни, разходите за храна и комунални услуги обикновено са под 40% от месечните разходи.
При това, в сравнение с 2021 г., разходното "перо" за изплащане на потребителски заеми в Русия се е увеличило. В същото време, плащанията за комунални услуги са станали по-малка част от месечните разходи - делът им е намалял с 10 на сто до 17 на сто, се посочва в проучването.
Според проучването, неизменна част и дял от разходите са: разходите за храна, комунални услуги, както и за комуникации, телевизия и интернет, чийто дял в общите разходи е малко по-малък, но близък до този от преди 3 години. В същото време, за последните три години руснаците са станали по-склонни да харчат пари за дрехи и за децата си.
Сред всички професии, заетите сферата на търговията "на дребно" изразходват най-много средства за погасяване на потребителски заеми, докато заетите в сферата на сигурността - най-малко.
Що се отнася до ипотечни заеми за жилище, финансистите и счетоводителите харчат най-малко средства за това "перо", както и обикновените работници. Явно тези две категории заети обаче отделят малко средства за жилищни заеми по съвсем различни причини - едните защото могат да си купят жилище без заем или със сравнително малък такъв, а работниците - защото трудно покриват критериите за отпускане на ипотечен заем.
Друго проучване показва, че през 2024 г. руснаците масово се отказват от (планирани) ремонти на къщи и апартаменти - 34% от анкетираните са решили да пестят средства, като намалят първоначално планирания ремонт на дома, или да се откажат напълно от него. През тази година се засилва и тенденцията руснаците да се отказват или отлагат големи покупки на стоки за дълготрайна употреба, като - мебели, битова техника и автомобили.