Също така ще ескалира социалното напрежение в над 3500 български села, където животновъдството и земеделието са основен източник на доходи. Това свое мнение разпространиха от Асоциацията на българските села в съобщение за пресата, текстът на което следва по-долу.
Фермерите със средни по размер стопанства са изправени пред критична ситуация на оцеляване, предвид силно засегнатата от сушата и пролетните наводнения реколта и договорните задължения, които те имат към доставчици на селскостопанска техника, торове, семена, препарати и т.н.
Ситуацията при зърнопроизводителите се усложнява допълнително и от факта, че освен слабата реколта през тази година, голяма част от тях са сключили фючърсни сделки за своята продукция с едрите животновъдни комплекси в страната за доставка на фураж и при неизпълнение на договорните отношения ще търпят неустойки.
За разлика от дребните и средни животновъдни стопанства, риск за най-едрите животновъдни комплекси липсва, тъй като те осигуряват суровините за животните си и чрез внос от чужди стокови борси, нещо което не е по силите на останалите.
През последната седмица рязко скочиха обявите в печатните издания и интернет за масови разпродажби на животни за клане и цели ферми от всички области на България.
Кризата, сполетяла дребните фермери вече се отразява и върху млекопреработващата промишленост, където поради дефицит на суровина и внос на сухо мляко и субпродукти, ръстът на крайните цени на млечните продукти само през последния месец е средно с 35 %.
Според експерти в месния бранш, цените на месото ще реализират ръст с още 15-20 % до началото на есента. Зеленчукопроизводители и овощари от Пазарджишки, Пловдивски, Сливенски, Петрички и Благоевградски села заявиха от своя страна, че поради нарасналите производствени разходи, символичните субсидии и липсата на защита при внос на конкурентни продукти от съседни страни, очакват запазване на рекордно високите пазарни цени за летния период, а също и допълнителен ръст на цените с около 15 % до края на септември.
Хлебопроизводството у нас също е поставено в сложна ситуация. Цената на тон пшеница гони рекордните над 430 лв. на тон, като реализираните сделки се правят предимно на сиво, а на борсите липсват реализирани продажби. Всичко това говори за провеждаща се битка на оцеляване.
Предвидените от Брюксел 3000 евро за всеки стопанин, за компенсации от сушата, които не е ясно и кога ще бъдат изплатени, са като капка в суха земя за родните зърнопроизводители. Те се опитват да покрият направените разходи за пропадналата реколта с по-високи цени и на малкото прибрано зърно, иначе ги очаква неизбежен фалит. Очакванията на експерти от бранша е цената на хляба да достигне 1,50 - 1,80 лв. за килограм, което според тях ще се окаже катастрофално за малките хлебопроизводители.
В същото време се наблюдава пълно мълчание от страна на Министерството на земеделието и продоволствието за кризата в селското стопанство, възмущават се от Асоциацията на българските села.
Министерството провежда неадекватни и непоследователни действия и лишава сектора от помощ в този труден момент. За това може да се съди и от действията на самия земеделски министър Нихат Кабил, който на 16 юли в Брюксел изнесе данни за състоянието на реколтата от 29 май, с които заяви, че ечемикът и пшеницата не са засегнати от сушата, като в същото време първите данни за пропаднали площи в страната са от началото на юни.
Никой от управляващите не коментира скока на основните хранителни продукти и причините за това. Не се повдига публично въпроса изправена ли е страната ни пред криза в земеделието, и какви конкретни мерки са нужни за справянето със ситуацията.
Държавните субсидии остават само за тютюнопроизводството, което е частично засегнато от сушата.
Предизборно никой не иска да обявява цифри и данни за състоянието на българското земеделие и животновъдство и истината за загиването на селското ни стопанство е заровена за след местния вот. При така очерталата се ситуация, негативните последици за всички нас производители и потребители са неизбежни и ще усложнят допълнително тежката обстановка в българските села, които далеч не са Европейски.
boris
на 31.07.2007 в 11:16:14 #1Държавните субсидии остават само за тютюнопроизводството, което е частично засегнато от сушата. ---------------------------------------------------------------------------- Ха познайте деца защо.............. И освен това, може ли някой да ми обясни с какво селското стопанство се различава от всеки друг бизнес? Ако подобна опастност от "масови фалити на дребните производители" беше надвиснала примерно над машиностроителните предприятия щеше ли да се вдига такава олелия и държавата да се счита длъжна да се намесва?