Както Money.bg вече писа, този месец Министерство на околната среда и водите (МОСВ) сключи договори със седем ВиК оператора за ремонт на ВиК системите им. Финансирането надхвърля 800 милиона лева, а парите ще отидат в София област, Велико Търново, Габрово, Плевен, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен - 50% за водопроводни мрежи и 50% за отвеждане и пречистване на води. Очаква се драстично намаляване на загубите на вода като ефект, казват от министерството.

Оказва се обаче, у нас има други общини, които имат още по-сериозни проблеми с водата, но които няма да получат финансиране, заяви в студиото на Money.bg доц. Борислав Великов, който е член на УС на Българската асоциация по водите (БАВ).

"Тези ВиК оператори се появиха като бенефициери, след като в техните области се постигна т. нар. консолидация или окрупняване на активите, така че да има на съответната област само по един ВиК оператор. Все още за шест други области в страната това не е факт и това е един много спорен момент.

Градовете с най-голяма загуба на вода получават 800 милиона лева за ремонт на ВиК системите

Градовете с най-голяма загуба на вода получават 800 милиона лева за ремонт на ВиК системите

Липсата на инвестиции се оказва сериозен проблем

Тези други шест области не само, че нямат по-малък проблем с водата, те имат по-голям, но там въпросът е сложен  ипрез годините не е решен. Това изискване само за консолидирани територии да се отпускат пари не е правилно", коментира доц. Великов.

Снимка 704507

Мисия невъзможна? Над 25 млрд. лв. са нужни, за да се реши кризата с липсата на вода

По думите на доц. Борислав Великов България има нужда от поне 25 милиарда лева, за да се справи с водната криза в страната. Според него отпуснатите сега 800 милиона лева, които ще се влеят в седем ВиК оператора, са крачка в правилната посока, но са крайно недостатъчни.

"Дори тези средства са закъснели, те трябваше да бъдат получени преди година. Това не стана. Дори само по линия на тези 808 милиона лева имаме едно забавяне от една година, което е много."

На този фон над 50 000 души у нас са на воден режим целогодишно, според данните за 2023 година. Близо 300 000 българи не са имали вода за период от време от 180 дни през годината, показват данните за околната среда на Националния статистически институт (НСИ).

Най засегнати от режим на водата са били областите Плевен, Ловеч, Търговище и Перник. Без достъп до обществено водоснабдяване са над 38 000 българи, като в 21 век все още не всички българи имат централно водоснабдяване. По всички тези показатели странат ни е на едно от последните места в ЕС.

Снимка 704508

Проблемите с безводието у нас ще бъдат разрешени след...50 години?

Според представителя на Българската асоциация по водите проблемът с недостига на вода у нас ще бъде изцяло решен чак след половин век. Причината за това е, че страната ни няма как да получи необходимите 25 милиарда лева за водния сектор и изграждане на нова и адекватна инфраструктура.

А един от най-големите проблеми в момента е работата на парче дори тогава, когато пари се намерят.

"Там, където има най-големи течове, там първо трябва да се започне с ремонтите. Защото и тук важи правилото от икономиката - онези 20% течове, които генерират 80% от загубите - именно от тях трябва да се започне. Лошото е, че ВиК операторите често нямат средствата за това", коментира експертът.

Как "Албена" направи възможни ВиК проекти за над 200 милиона лева

Как голям български курорт "отпуши" ВиК проекти за над 200 милиона лева

Това е важно за пречистването на водите по Северното Черноморие

Според доц. Борислав Великов режимите на вода тази година вероятно ще са по-ниски от миналата, но това няма да се дължи толкова на адекватния ремонт на мрежата, отколкото на зимата с по-обилен снеговалеж, който ще позапълни обемите на повечето язовири.

"По-трайното решаване на проблемите с безводието изискват краткосромни, средносрочни и дългосрочни грижи. При нас дългосрочните грижи хич ги няма, работи се от ден на ден и от избор на избор."

В крайна сметка единствено по-сериозните инвестиции могат да спасят водния сектор у нас, да спрат загубата на вода, която се случва в много общини и не на последно място - да разрешат и екологичните проблеми, свързани с остарялата ВиК мрежа и оттичането на замърсени води в реките.

Целият разговор с доц. Борислав Великов гледайте във видеото!