„Безмитен внос на лекари и IT-та, минималната им заплата 2700 лв.", четем на първа страница на в. „24 часа"
Всяка година работодатели и синдикати договарят в кои професии трябват чужденци
Наредба, която да дава възможност за по-бързо издаване на работна виза на специалисти извън ЕС, подготвят вицепремиерите Ивайло Калфин и Румяна Бъчварова.
Правителството трябва да я приеме до края на септември и да започне да се прилага от началото на следващата година.
С преференции ще се ползват професии, в които у нас няма достатъчно работна ръка и завършващите университети българи не стигат да запълнят липсата, предвижда първоначалният вариант на текстовете, научи в. "24 часа".
Задължително условие е вносните работници да са с висше образование и да получават от поканилата ги фирма заплата, три пъти по-голяма от средната за предходните 12 месеца. В момента това означава, че заплатите на внесените по бърза писта работници трябва да са около 2700 лв. Освен това работодателят, който си внася работници по този начин, ще трябва да им предложи поне 1-годишен трудов договор.
Прочети още от в. „24 часа"

"Европа ни присъди квота от 2172 бежанци, иска глоба от 6500 евро за всеки отказ" е заглавиe от в. "Труд"
Еврокомисията се готви да представи в сряда нова порция квоти за преразпределение на талазите бежанци от Близкия изток и Африка между страните членки на ЕС.
През май 2015 г., когато ставаше въпрос за 40 000 души от най-обременените от пришълците Италия и Гърция, ни бе отредено да вземем 572-ма. Сега става въпрос за още общо 120 000 мигранти от Италия, Гърция и Унгария. И ако се спази същият индекс на преразпределение, до края на 2016 г. ще трябва да приемем още 1600 души.
Формулата за определяне на квотите има 4 параметъра с различна тежест: численост на населението (40%), БВП (40%), среден брой на молбите за убежище и брой на приетите бежанци на 1 млн. души население през 2010-2014 г. (10%) и ниво на безработицата (10%).
Прочети още от в. "Труд"

"Erste Group Immorent продава бизнеса си в България на Тексим банк", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Erste Group Immorent продава бизнеса си в България на Тексим банк, която е свързана със собствениците на публичния холдинг "Химимпорт". Ще бъде прехвърлен не само портфейлът, в който към края на миналата година има активи за повече от 91 млн. лв., но и всички операции на компанията, която специализира в продажбата на недвижими имоти на лизинг. През годините тя беше лидер на пазара в този сегмент, но изгуби позиции след кризата от 2007-2008 г. Според експерти, запознати с бизнеса й, не слабите ...
Прочети още от в " Капитал Daily"

"България ще трябва да приеме още 1600 бежанци" е водещo заглавиe на в. "Сега"
България ще трябва да приеме поне още 1600 бежанци освен 500-те, за които даде съгласие през юли. ЕК ще предложи утре пред Европейския парламент нова схема за приемане на поне 120 000 бежанци, които се намират в Италия (15 000), Гърция (50 400) и Унгария (54 000). Делът на България ще бъде 1.3% от получаващите статут на бежанци в Европа, показват данни, цитирани от "Оупън Юръп".

Германия, Франция и Испания ще понесат основната тежест, като общо ще приемат близо 60% от всички новопристигнали. Германия ще приюти поне 26.2% (31 443 души), 20% (25031 души) ще отидат във Франция и 12.4% (14 931 души) в Испания. На четвърто място е Полша с 9287 души (7.7%), която не искаше да взема сирийски бежанци, под предлог че трябва да си пази място за евентуални бежанци от Украйна. Същата позиция изразяваха и трите балтийски републики, но и на тях бе определена квота от 0.3%-0.7% (между 400 и 800 души). Словакия, която възразяваше енергично, защото нямала джамии, които да предостави на бежанците мюсюлмани, ще получи почти колкото България - 1502 души (също 1.3%).
Прочети още от статията на в. "Сега"

"20 наши фирми в българо-катарско АД", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Българо-катарско акционерно дружество ще засили търговския обмен между двете държави. За това се договориха премиерът Бойко Борисов и министъра на околната среда на Катар Н. Пр. Ахмед бин Амер Ал Хумейди. Предложението за създаването на смесената компания е дошло от екоминистъра в Доха, стана ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Търговското дружество ще бъде специализирано в областта на храните и в него ще бъдат включени между 15 и 20 от най-добрите български компании произвеждащи месо, плодове и зеленчуци. Н. Пр. Ахмед бин Амер Ал Хумейди е у нас от събота и води 10-членна делегация от Катар, в която влизат президенти на едни от най-мощните фирми. През следващите два дни предстои да бъдат детайлно обсъдени и условията по създаването на компанията. Министър-председателят и министър Ал Хумейди се договориха да бъде създадена и комисия от правителствени представители на България и Катар, чиято цел ще бъде да задълбочи съвместното сътрудничество.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Поп бие монахиня, взема й пенсията"
четем на първа страница във в. "Монитор"
Поп бие и ругае 90-годишна монахиня. Грозната случка се е разиграла в манастира „Св. Атанасий" в село Златна ливада до Чирпан. За нея разказаха поклонници, които неволно са чули попръжните на свещеника, ударите и молбите на старицата за пощада. Една от посетителките - Кремена Карауланова, дори е записала с телефона си случилото се.
Посещавам често обителта, но това, което чух и записах, ме потресе. Силният рев и крясъците от сградата огласяха целия двор още, щом човек прекрачеше прага на портите.
На записа се чува как архимандрит Борис обижда и крещи на сестра Макрина - единствената монахиня в обителта, чуват се още удари и как старицата му се моли.
„За теб вече няма отец, има само Бог Мамон!", крещи попът. Мамон е богът на парите и материалните придобивки според Библията.
„Съжалявам, изтървах си нервите, но не съм посягал на монахинята", опита да се оправдае след много увъртания грубиянът пред „Монитор". „Дал съм обяснение, където трябва, на вас ли да давам. Обадете се в Старозагорската митрополия, там ще ви кажат. На всеки се случва да си изпусне нервите", опита да се измъкне Борис. Той упорито отказваше да каже от какво е бил провокиран скандалът.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„БСК: Заплатите растат много по-бързо от производителността на труда", пише в. "Капитал Daily"
Ръстът на заплатите в България изпреварва значително този на икономиката и производителността на труда. Това е становището на Българската стопанска камара (БСК), изразено във връзка с твърдението на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин от понеделник, че бизнесът разчита на ниското заплащане на труда и че дори когато е налице икономически растеж, работните заплати не се увеличават.
Според бизнес организацията икономическо възстановяване, ускорен растеж и увеличаване на производителността, заетостта и доходите могат да се случат не с механично увеличаване на възнагражденията, а с промени в законодателството, работещи мерки и инструменти за намаляване на регулаторната тежест, насърчаване на инвестициите, реформиране на публичните институции и бюджетната сфера, промени в енергийните политики.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Бюджетът е загубил 785 милиона евро от ДДС през 2013 г.", пише в. "Сега"
България е загубила 785 милиона евро от ДДС през 2013 г. Това става ясно от доклад на Европейската комисия за събираемостта на ДДС в страните членки, разпространен в края на миналата седмица. За страната ни разликата между очакваните и събраните средства е 17.2%, изчисляват експертите. Сметките се правят на база на данни на Евростат и на собствени изчисления. Според ЕК през 2013 г. приходите от ДДС у нас са били 3.77 млрд. евро. В хазната обаче е трябвало да влязат 4.56 млрд. евро.

Страната ни обаче бележи леко подобрение в събирането на ДДС в сравнение с предходните години. През 2012 г. разликата между очакваните и събраните данъци е 869 млн. евро, или 18.5% от очакваните приходи. Две години по-рано - през 2011 г., липсващата според ЕК сума е 1.072 млрд. евро, или 24% от очакваното.
Прочети още от в. "Сега"

"Разпродават първия мол в Русе" пише в. „Труд"
Частен съдебен изпълнител обяви на търг част от първия мол "Роял Сити Център" в Русе. В публичния регистър се предлагат 14 магазина, "Детски център" и заведение. Продажбите по заведеното изпълнително дело от Райфайзенбанк трябва да покрият учредените договорни ипотеки.
Търговският център на 5 етажа беше открит през април 2009 г. Инвеститорът "Магик" ООД привлече представители на маркови стоки в оформените помещения на 6973 кв.м площ с лица на 2 улици. Те се запълниха наполовина за сметка на опразнените магазини по главната ул. "Александровска". Кризата редуцира първоначално обявените наеми от 10-25 евро на кв.м и предоговори отношенията с наемателите, но липсата на оборот ги разгони.
Прочети още от в. „Труд"

"Хотелите пълни за Деня на Независимостта", четем във в. "Монитор"
Половин месец преди 22 септември, когато Велико Търново отново става център на честванията за Деня на обявяването на Независимостта на България, хотелите в старата столица вече са пълни. Гостите са се възползвали от множеството специални празнични промоции и оферти, които местните хотелиери обявиха в сайтовете си. Две нощувки в двойна стая „стандарт" в бутиков семеен хотел в старата част на града за периода от 18 до 22 септември доскоро се предлагаха на цена от 64 лв. на човек. Проверка на „Монитор" обаче показа, че 90% от хотелите са заети за 22 септември. В останалите 10% има останали по 2-3 свободни стаи, предимно от по-скъпите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Много апетит за печалба, малко образование", пише в. „24 часа"
Имат ли шанс бедните с безплатния прием в частните училища
Oдисея, продължила едно десетилетие. Това е новият Закон за предучилищното и училищното образование. Депутатите приеха да се финансират частните училища, но да видим как. Ще получават пълната сума по единен стандарт с две основни условия - да не се събират такси за неща, които са финансирани от държавата, и 20% от учениците да се приемат без допълнителни такси.
Каква е идеята на безплатния прием в частни училища?
По принцип - до тях да имат достъп и деца, чиито родители са с ограничени финансови възможности. Понякога целта е да се осигури достъп дори на много уязвими обществени групи, например на деца от малцинствата.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"40% са в депресия в дните след отпуск ", пише в. "Стандарт"
По-добре се върнете на работа в сряда, а не в понеделник
- Вече сме в края на отпускарския сезон, склонни ли са хората към депресии след края на отпуската?
- Да, оказва се, че колкото и парадоксално на пръв поглед да звучи, вместо очаквана бодрост, работоспособност най-малко 2-3 дни след отпуската хората започват да се оплакват от главоболие, раздразнение, апатия. Започват да се притесняват от това колко много работа им се е натрупала през времето на отсъствие, мислят дали ще се справят, изпитват безпокойство и потиснатост. Именно това са признаците на състоянието, което психолозите наричат "депресия след отпуската". Като статистика се смята, че около 40% от хората са склонни в първите работни дни да преживяват такава депресия.
Прочети още от в. "Стандарт"