От днес е в сила забраната да се изнася руско хлебно зърно. Ембаргото ще действа до края на 2010 година. Решението беше взето от правителството на Владимир Путин на 5 август, припомня агенция РИА Новости. Тогава руският премиер обяви, че за промяна на ембаргото може да се мисли през октомври, когато ще е ясно какъв ще бъде зърненият баланс на страната.

Ненормалните горещини, голямата суша и пожарите, които обхванаха европейските части на Русия, съсипаха над 11 млн. хектара, засети с пшеница. Предварителните прогнози сочат загуби от над една трета и се очаква тазгодишната реколта да достигне до 60-65 млн. тона зърно. За сравнение през миналата година са били прибрани 97,1 млн. тона, съобщава руското министерство на земеделието.

При това положение Русия може да си позволи да изнесе през настоящата селскостопанска година между 2 и 4,5 млн. тона зърно. При най-оптимистичния сценарии за добив от 65 млн. тона, за износ може да се предложат не повече от 4,5 млн. тона. При песимистичния сценарий за 60 млн. тона, износът не може да е повече от 2 млн. тона.

Досега обаче са изнесени 2,8 млн. тона и за договорени още 500 000 тона. Ако не бъдат изпълнени договорените достави, износителите ще претърпят сериозни загуби. Затова Руският съюз на зърнопроизводителите поиска от правителството да отложи ембаргото с 15 дни и то да започне да действа от 1 септември.

Русия ще бъде изместена на пазара на зърно в света не от съседите си, тъй като те имат същите климатични проблеми с тазгодишната житна реколта, а от САЩ, прогнозира руското министерство на земеделието.

През последните години Русия заема четвърто място в света по износ на зърно след САЩ, ЕС и Канада. През миналогодишния селскостопански сезон от Руската федерация са изнесени 21,4 млн. тона зърно. Най-големите вносители на руско зърно са били Египет, Турция, Пакистан, Азербайджан, Сирия, Йордания, Иран, Либия, Бангладеш и Йемен.

Последните прогнози на руското министерство на земеделието показват, че тазгодишната реколта може и да не стигне за изхранване на страната. За целта са нужни най-малко 80 млн. тона зърно, което означава, че Русия ще трябва да търси още поне 20 тона зърно.

Според неокончателни данни през последната седмица навсякъде във федерацията цените на хляба са се покачили, а най-много в Москва. Поскъпването в руската столица е до 20%, обобщава електронното издание на вестник „Ведомости".

Веднага, след като стана ясно, че Русия въвежда ембарго за износ на зърно, котировките на световните борси скочиха средно с 60% и достигнаха двугодишен максимум, съобщи агенция Reuters.

Миналия петък, 13 август, на Парижката стокова борса - една от най-големите в Eвропа, цените скочиха с 3,25 евро за един ден и при затваряне на търговията тон зърно се купуваше за 216,25 евро.

Неблагоприятно влияние върху цената на зърното оказа и огласената на 12 август вечерта прогноза на аграрното министерство на САЩ, че през тази година световните добиви на пшеница ще намалеят с 2,3%, до 645,73 млн. тона спрямо добивите от 2009 г.