Властите на Казахстан планират, износът на зърнени култури от страната през 2024 г. да бъде общо 12 милиона тона. Това съобщи заместник-министърът на търговията и интеграцията на Казахстан Кайрат Торебаев на правителствено заседание.
"Потенциалът на Казахстан за износ на зърнени култури през 2024-а се оценява на 12 млн. тона, от които основните са: 7-7,5 млн. тона са пшеница, ечемик - 1,4 млн. тона, а царевица - 300 хил. тона. При маслодайните култури потенциалът за износ се оценява на повече от 1 млн. тона", казва Торебаев, цитиран от ТАСС.
По данни на Министерството на земеделието, основните пазари за казахстанското зърно и преработени продукти от него са страните от Централна Азия, Афганистан, Иран и Китай. Традиционно Казахстан годишно изнася около 6-7 млн. тона зърно и около 1,5-2 млн. тона брашно, което означава, че плановете са тази година износът (почти) да се удвои.
По думите на зам.-министъра, Казахстан ще продължи да доставя зърно на пазарите в Афганистан и Централна Азия - общо около 4,2 млн. тона. Що се отнася конкретно за Китай, износът на зърно възлиза на общо 1,43 млн. тона през 2023 г., което е 5,5 пъти увеличение спрямо предходната година. От посоченото количество, износът на пшеница за Китай е достигнал 539 хил. тона през 2023 г., което е почти 15 пъти повече от предходната година.
"Това показва възможността за увеличаване на доставките за Китай и азиатските страни до 1,6 млн. тона пшеница", допълва Торебаев.
По думите му, като цяло износът на пшеница от Казахстан през периода януари-август тази година възлиза на 3,13 млн. тона, което е с 39% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Причината е ниската реколта в страната през миналата година, както и на по-силната конкуренция на традиционните пазари.