Световните доказани запаси от петрол и природен газ са се увеличили, както и потреблението на въглища през 2011 г., показва годишният статистически отчет на петролната компания BP, съобщава Reuters.

Използваемите запаси от петрол се увеличи до 1.653 млрд. барела в края на 2011 г., от 1,526 милиарда в края на 2010 г., се казва в доклада.

Един от най-важните въпроси на нашето съвремие е:

Има ли достатъчно енергия за нашите нужди ?

Този доклад ясно казва : " Да "

При сегашното равнище на потребление и добив , доказани резерви в света ще стигнат за 54 години, заяви при представянето на доклада главният изпълнителен директор на BP, Боб Дъдли.

Увеличението на използваемите резерви е свързано с факта, че новите технологии , както и високите цени на горивата, позволяват на компаниите да провеждат проучване и правят възможен и изгоден добивът от доскоро немислими залежи. Какъвто е например случаят с канадските петролни пясъци и дълбоководни полета.

Най-големите световни петролни резерви принадлежат на Венецуела - 297 млрд. барела, най-вече тежък суров петрол в региона на Ориноко. На второ място е Саудитска Арабия с 265 милиарда барела, и на трети - Канада, чиито петролни пясъци съдържат 175 млрд. барела, според доклада на BP..

По-голямата част от световните резерви са в ръцете на държавни компании, чиито инвестиции зависи повече от политическата ситуация, а не от икономическата конюнктура, предупреждава компанията. Така, дори и с увеличаване на глобалното търсене, някои полета могат да бъдат оставени неразработени.

Природен газ и въглища

Производството на газ в света през миналата година е нараснало с 3,1%, а консумацията - с 2,2%, а потреблението в Европа е паднало с рекордните 9,9%, се казва в доклада.

САЩ добивът на природен газ се увеличи с 7,7% и страната стана най-големият производител в света, надминавайки Русия.

Световната използваеми запаси от природен газ, според BP, в сравнение миналата година са нараснали с 11% до 208.4 трилиона кубически метра, които при в сегашния темп на добив ще бъде достатъчни за почти 64 години.

Втечненият природен газ (LNG) има 32,3% от световната търговия със суровината, като и капацитетът за производство на втечнен природен газ се увеличил през м.г. с 10%.

Пренасочване на газ от Европа към Азия позволява да се замени ядрената енергетика в Япония, без това да застрашава другите икономики в региона. От друга страна доставката на въглища от САЩ, плюс наличието на газ от нетрадиционни източници, спомагат да се намалят потребностите от внос на Европа, твърди главният икономист на компанията, Кристоф Рюл.

Потребление на въглища през 2011 г. нарасна с 5,4%, главно благодарение на Китай и Индия, които търсят по-евтина енергия.

Потреблението на въглища се увеличава най-бързо сред изкопаемите горива

Това води до предсказуеми негативни ефекти върху емисиите на въглероден двуокис. Въглищата сега заемат 30,3% от световното енергийно потребление - най-голям дял от 1969 г. насам, се казва в доклада.

Производството на електроенергия от ядрени централи е намаляло с 4,3%, след отказа на Германия от АЕЦ и спирането на мощностите в Япония след аварията във Фукушима.

Използване на възобновяеми енергийни източници през 2011 г. нарасна с 17,7%, включително вятърна енергия - от 25,8%, се казва в доклада.