Френските данъкоплатци станаха най-големия акционер в BNP Paribas след успешното увеличение на капитала на банката, но не разполагат с право на глас в Общото събрание на финансовата институция, според съобщение от френските регулаторни власти, публикувано днес.
В края на март държавата е придобила 187 млн. преференциални акции, без право на глас, на обща стойност от 5.1 млрд. евро, които й дават дял от 17.03% от банката.
Половината от набрания от банката капитал ще бъде използван за изплащане на подчинени дълг към правителството от 2.55 милиарда евро, като заемът беше взет през декември.
Досегашния най-голям акционер в BNP Paribas беше застрахователната компания Axa, с 4.83 на сто от акциите на банката.
Регулаторите заявяват, че държавата няма намерение да придобива обикновени акции т.е. “да придобива контрол“ над BNP Paribas или да настоява за назначаването на един или няколко свои представители в ръководството на финансовата компания.
Действието на властите са част от обявените на 13 октомври от френското правителство мерки на обща стойност 10.5 млрд. евро, като целта е да се окаже подкрепа на банката и "за да продължи да финансира френската икономика“.
Очаква се същата стъпка скоро да бъде предприета и спрямо Societe Generale и Banque Populaire/Caisse d'Epargne.
Societe Generale взе 1.7 милиарда евро от спасителния пакет отпуснат от правителството през октомври, а Caisse d'Epargne получи 1.1 милиарда евро.
Днес акциите на BNP Paribas поевтиняха с 2.09 на сто, до 34.17 евро, при спад на CAC 40 с 1.0 на сто.