Водещият производител на торове CF Industries постави началото на съвместно предприятие с най-големия генератор на електроенергия в Япония, JERA, и търговската къща Mitsui & Co. Целта е изграждането на едно от най-големите съоръжения за нисковъглероден ("зелен") амоняк в света на стойност около $4 милиарда.
Новото съоръжение произвежда амоняк с автотермален реформинг (ATR) с единица за дехидратиране и компресиране на CO2. Планирано е да се изгради в комплекса Blue Point на CF Industries в Луизиана, за да може да се подготви уловения CO2 за транспортиране и секвестиране.
Очаква се дейностите да започнат през 2029 година. CF Industries ще държи 40% в съвместното предприятие. Останалите дялове са 35% за JERA, а останалите 25% са на Mitsui.
Според първоначалните планове съоръжението ще има годишен производствен капацитет от около 1,4 милиона тона. Това автоматично го превръща в най-голямото съоръжение за производство на амоняк по капацитет в света, коментираха от CF Industries.
Участниците уточниха, че всеки партньор ще финансира проекта пропорционално на своя дял и съответно ще извлича амоняк.
JERA планира да поеме 490 000 тона, като обмисля да ги достави приоритетно за своята ТЕЦ Hekinan в централна Япония, въпреки че подробностите все още не са финализирани, разкри пред журналисти изпълнителният директор Юичиро Като.
Mitsui, най-големият вносител на амоняк в Япония, също вижда нарастващо търсене в Европа, тъй като регулациите за емисиите продължават да се затягат, каза представител на компанията.
Бившият американски президент Джо Байдън прие най-мащабното законодателство в областта на климатичните изменения в историята на САЩ през 2022 година. То постави началото на бум в развитието на чиста енергия в Америка, включително продукти с ниски въглеродни емисии.
Производителят на амоняк CF Industries заяви, че очаква да получи одобрение за 45Q данъчен кредит при улавяне на около 2,3 милиона метрични тона въглероден диоксид годишно.
Според JERA японското правителство също ще осигури ценова подкрепа, базирана на разликата между цените на амоняка и въглищата за 15 години.