„Газов шок", четем от първата страница на „Капитал Daily"
Вместо обещаното от повече от два месеца поевтиняване на природния газ с 11% от 1 юли природният газ отново ще поскъпне. Вчера "Булгаргаз" обяви своето предложение за почти 16% ръст в цената за третото тримесечие, с което тя ще достигне 809 лева без ДДС и акциз.
Проблемите тук са два: първо, правителството побърза да се похвали с поевтиняване и така даде грешен сигнал на бизнеса какво да очаква и планира. И второ, новото вдигане на цената, която само за година вече скочи с над 30%, прави българските предприятия неконкурентни.
Обещано, но неполучено
"Към настоящия момент въпреки положените усилия не е възможно да бъдат отчетени постигнатите, включително на най-високо държавно ниво, договорености за намаляване на разходите ни при внос на природен газ, тъй като съответните документи, узаконяващи споразуменията, са подписани от "Булгаргаз", предоставени на доставчиците ни, но все още неофициализирани от тяхна страна. След получаването им "Булгаргаз" незабавно ще ги предостави в ДКЕВР", се казва в съобщението на българското дружество.
По рано през деня министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев също прогнозира, че най-вероятно от юли ще има поскъпване на газа. По думите му отстъпката от 11% от цената на горивото от руската "Газпром", обявена в края на март, зависи от окончателното решение на България по проекта за газопровода "Южен поток", което трябва да бъде взето до 15 ноември. Условието е България да ускори работата по българската част на "Южен поток", изтъкнаха от енергийното министерство.
"В момента, в който уточним тези отворени въпроси и подпишем ангажимента за окончателно инвестиционно решение към 15 ноември 2012 г., ще получим отстъпката от 11.1%, изчислявана от 1 април до края на годината. Нейният размер е между 115 и 120 млн. долара", каза Добрев.
Защо поскъпва
Часове след като самият министър заяви, че от началото на юли вместо намаление най-вероятно ще има поскъпване на природния газ, от "Булгаргаз" потвърдиха прогнозата. Основната причина, която газовото дружество изтъква за исканото увеличение, е по-високия курс на щатския долар през второто тримесечие на годината. Едва ли обаче по-скъпият с 5.2% долар може да оправдае исканото увеличение от 16%. Останалите фактори, посочени от "Булгаргаз", не дават отговор на каква база е формирано то, а негови представители не бяха намерени за допълнителен коментар. От дружеството само посочват, че исканото поскъпване се дължи на "несбъдването" на параметрите от доклада на ДКЕВР при определяне на цената за второто тримесечие и необходимостта от по-високи приходи на дружеството".
Още от статията на „Капитал Daily"
"Булгаргаз" иска природният газ да поскъпне с над 15% от 1 юли", информира от първата си страница „Класа"
Природният газ да поскъпне с 15,73% от 1 юли тази година, поиска „Булгаргаз" в заявлението си до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), депозирано чрез Българския енергиен форум във вторник. Газовото дружество настоява цената на синьото гориво да скочи със 109,95 лв. за 1000 кубически метра и от 699,10 лв. да достигне 809,05 лв. на кубик без ДДС и акциз.
Държавната компания сочи три причини за поскъпване на синьото гориво. Първата е ръстът на курса на долара през второто тримесечие на 2012 г. до цена 1,477 28 лв. за 1 долар. А също така очакваните по-високи котировки през третото - 1,551 58 лв. за долар. Втората причина е „несбъдването на параметрите от доклада на ДКЕВР при определяне на цената на газа за второто тримесечие и реално необходимостта от по-високи приходи от получените при прилагането на утвърдената цена от 699,10 лв. за 1000 куб. м без ДДС и акциз", пише още в съобщението, качено на сайта на дружеството. Третата причина е необходимостта да се натрупа и съхранява резерв от 148,5 млн. куб. метра газ в хранилището в Чирен за следващия отоплителен сезон. „В случай че това бъде отложено (което би увеличило риска за доставките през зимата на 2013 г.), пределната цена би била 766,73 лв. за куб. метър без акциз и ДДС", предупреждават от газовия монополист.
„Увеличаването на цената на природния газ ще се отрази зле на българската икономика", заяви за „Класа" Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал у нас. Той изрази надежда, че ДКЕВР няма да приеме ръстът на цената на синьото гориво да е толкова висок. Велев каза още, че асоциацията ще обяви своята позиция на общественото обсъждане на искането на „Булгаргаз". „Ако цената е еднаква за всички, това не води до загуба на конкурентоспособност. Проблемът е, че в нашата страна цената на газа не е сред ниските. А увеличението й е съпроводено с ръст на електроенергията. В условията на възобновяващата се криза това не е никак добра новина за българския бизнес", категоричен е председателят на асоциацията на индустриалците.
Още от статията на „Класа"
„Прокуратурата подхвана сараите на Доган", разкрива от първата си страница „Сега"
Софийската градска прокуратура е започнала разследване на данъчни престъпления, свързани с имотите, за които се твърди, че са на лидера на ДПС Ахмед Доган. Това съобщи говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова пред "Сега". Тя отказа да отговори на въпроса кой точно се разследва за въпросните престъпления - формалните собственици на сараите или самият Доган. Аранудова само обясни, че не може да навлиза в подробности, тъй като има вероятност да навреди на разследването.
Проверката на имотите на Доган започна в средата на 2008 г. Депутатите от комисията за борба срещу корупцията в предишния парламент поискаха да разберат кои са собствениците на т.нар. Боянски сараи, хотела "Каса Домини" в Рибарица, СПА комплекса "Орфей" в Девин, парка "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в Дръндар, родното село на Доган. Народните представители се интересуваха с какви пари са придобити те, дали са плащани редовно данъци и други подробности. Докато шеф на НАП бе Мария Мургина обаче, агенцията на практика отказваше да сътрудничи на парламентарната "Антимафия". Наследникът й на поста в приходната агенция Красимир Стефанов изпрати две писма до Народното събрание, от които излязоха много любопитни факти.
Оказва се, че визираните имоти са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки. Повечето от сградите са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, свързани с "Минстрой холдинг", която бе част от "Мултигруп" и се ръководи от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов. Холдингът е замесен и в случая "Цанков камък", тъй като е съсобственик на института по минно дело, от който Доган е получил рекордния хонорар от 1 млн. евро.
Още от статията на „Сега"
„Издирват 500 българи по цял свят" е водещото заглавие на „Труд"
Над 500 българи се издирват в момента из цял свят. Имената им са обявени с европейска заповед за арест или с бюлетина на Интерпол за различни престъпления - убийства, наркотрафик, измами, кражби и сексуални престъпления.
Сред тях са и известни фигури, свързани с ъндърграунда ни - Пламен Галев и Ангел Христов, известни като Братя Галеви, Йосиф Йосифов-Йоско от Костинброд, Николай Маринов-Малкия Марген, Симеон Симеонов-Голямото Слънце.
До вчера на страницата на Интерпол бяха публикувани имената и снимките на 31 българи. За сравнение обявените на сайта с фотоси търсени румънци са 36, а сърбите - 81. "Труд" не успя да открие общия брой на издирваните съседи. Не всички търсени се публикуват на сайта, лицата им се разпространяват по преценка на централа на международната полиция.
Интересното е, че на страницата фигурират все още и данните за Христофорос Аманатидис-Таки, за когото МВР съобщи, че е заловен още през май в Дубай. Същото е и с Тихомир Георгиев-Тишо Боксьора, спипан преди месеци в Лондон. Според МВР три са категориите лица, които попадат в списъка за издирване по всички точки на света - обвиняеми, подсъдими и вече осъдени. Телеграмите за търсене се подават от вътрешното ни министерство чрез Шенгенската информационна система (ШИС) и Интерпол. МВР предоставя снимки, пръстови отпечатъци, данни за бегълците.
Още от статията на „Труд"
"Застрахователите са против задължителна полица за трус" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Застрахователите са против въвеждането на задължителна полица за катастрофични рискове, включително и земетресение, стана ясно на пресконференция на асоциацията им вчера.
Един от мотивите е, че така ще се премахнат стимулите за превантивни мерки за поддръжката на мостове, язовири, обществени и частни сгради и т.н.
Финансовият риск ще се прехвърли от държавата към застрахователите, но няма да се реши проблемът. Компаниите ще платят обезщетения при голямо събитие, но после ще вдигнат цената, смята Константин Велев, член на УС на асоциацията.
Още от статията на „24 часа"
„360 млн. евро за трактори и селски пътища", четем от първата страница на „Стандарт"
Още 360 млн. евро ще получат българските фермери и общини за инвестиции в стопанствата, селски пътища и канализация. Очаква се на 20 юни Брюксел да одобри нотификацията на страната ни за прехвърляне на средства от по-малко атрактивни мерки по Програмата за развитие на селските райони към най-желаните. Това съобщи в интервю за "Стандарт" шефът на Държавен фонд "Земеделие" Румен Порожанов. Бюджетът, одобрен от Европейската комисия, ще бъде разпределен за инвестиции в модернизация на земеделските стопанства, за създаване на стопанства на млади фермери и за инвестиции в общинска инфраструктура. Това са трите мерки, по които има най-много кандидати. 304 млн. евро от сумата е от европейския бюджет, останалите 20% са национално съфинансиране. 40 млн. евро от предвидените евросредства ще бъдат разпределени по мярка 112 на Програмата за развитие на селските райони, която е за създаване на стопанства на млади фермери.
По най-желаната мярка 121 - за модернизиране на земеделските стопанства, са предвидени 141 млн. евро. По общинската мярка 321 ще бъдат раздадени още 122 млн. евро от Европа. Амбицията ни е бързо да се отворят и да се договорят тези средства, обясни Порожанов. Той уточни, че още в началото на юли ще бъдат отворени допълнителните приеми по трите мерки на селската програма.
Още от статията на „Стандарт"
"Чехи и поляци се завръщат по Южното Черноморие" е водещото заглавие на страниците „Бизнес и икономика" на вестник „Монитор"
Все повече чехи, унгарци и поляци се завръщат по Южното ни Черноморие, но през стартиралия летен сезон най-многобройни ще бъдат гостите от Германия, Великобритания и Русия. Пристигат много хора също така от Украйна и Беларус. Тенденцията е на завръщане на старите пазари, които имахме преди години. Заетостта на този етап е около 50%. Това съобщи Елена Иванова, председател на УС на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Официалното откриване на лято 2012 в курорта стана в присъствието на министъра на икономиката Делян Добрев. „По отношение на ключовите пазари освен Русия, която е вече със заявен ръст от 20 на сто, от Германия и Великобритания очакваме увеличение от около 5-7%. Проучване на МИЕТ показва, че у нас идват хора от т.нар. средна класа, което означава, че и в кризата предлагаме най-доброто съотношение качество-цена", обобщи той.
Проверка на „Монитор" установи, че всички хотели, които се намират на изток от основния път в курорта, са отворени и работят активно.
С отдалечаване от центъра на курорта расте броят на луксозните сгради, които са останали напълно тъмни и необитаеми. Дори при 50% заетост на курорта местата за паркиране вече не достигат, установи репортерска проверка, а цените за малкото свободни легални кътчета за паркиране започват от 2 лв. на час, включително и в полунощ. В курорта постоянно шетат паяци, които вдигат неправилно паркираните коли.
Билбордове горещо подканят на руски да се купуват изцяло завършени летни жилища при най-добри условия. Менютата по заведенията са винаги на български и руски, а ако е нужен и друг език, се вади отделно напечатано меню. Със старта на европейското първенство по футбол много заведения предлагат програми, чийто коментар е само на руски.
Още от статията на „Монитор"
„18-и сме по невъзможност да плащаме дълга си", пише „24 часа"
България е 18-та в списъка на държавите, които са заплашени от невъзможност да изплащат дълга. Това се посочва в изследване на „Бизнес инсайдър". То е направено въз основа на отговора на въпроса: „Колко струва годишната застраховка на 10 000 долара държавен дълг", който е зададен на 59 държави.
Първа в списъка на невъзможно плащащи дълга си е Гърция. След нея се нареждат Аржентина и Кипър. Четвъртото място е за Украйна.
Преди България, като по-рискови страни, са посочени още: Португалия, Венецуела, Египет, Ирландия, Унгария, Хърватия, Испания, Италия, Ливан, Румъния, Дубай, Бахрейн и Виетнам.
Още от статията на „24 часа"
"Късмет спаси газова станция", разкрива „Труд"
Чист късмет е спасил компресорната станция на "Булгартрансгаз" от взрива край Петолъчката, научи "Труд".
В случай че отломка от снарядите беше попаднала върху станцията, това можеше да доведе както до по-голям взрив, така и до прекъсване на газа по тръбата за Македония, Гърция и Турция. Засегната щеше да е и вътрешната мрежа.
Компресорната станция е разположена на 2 км от мястото на взрива, тоест се намира в ограничената за достъп зона. Въпреки това експерти на газовото дружество са направили проверка и са констатирали, че няма засегнати съоръжения.
Компресорните станции се използват за увеличаване на налягането по тръбите, защото то се губи при преноса. Обикновено те работят с природен газ.
Още от статията на"Труд"
„Вносът показва първи сигнали на раздвижване на икономиката", съобщава „Капитал Daily"
Ръстът на вноса вече устремено изпреварва този на износа. Увеличение има при покупката на необработени материали и машини, т.е. на инвестиционни стоки, което е сигнал, че българската икономика започва да се раздвижва. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за търговията на България с трети страни към края на април.
Ези...
Вносът на страната продължава да расте с двуцифрени темпове и в края на април. Според икономистът от Industry watch Георги Стоев фактът, че увеличението е предимно на инвестиционни стоки, е сигнал, че икономиката започва да се раздвижва. Продължаващият внос на суровини и машини според него говори, че инвестициите на бизнеса малко или много започват да се възстановяват, въпреки че данните за вноса леко се разминават с изнесените от статистиката данни за натрупаните в страната капитали. Според Стоев като цяло данните за вноса показват, че доверието в икономиката се възстановява макар и не експлозивно.
"Още е малко рано да се каже дали инвестициите на бизнеса наистина се увеличават, но данните за износа може да означават, че той най-малкото трупа запаси", посочи и Петър Чобанов от Института за нов икономически напредък. Според него данните може да са сигнал и за по-високото потребление, което според него се посъживи около великденските празници.
Трябва да се отчете и фактът, че наскоро и от Националната агенция за приходите отчетоха извънредно съживяване на оборотите през март. А данните на Българската народна банка за платежния баланс за първото тримесечие на годината показваха известно забавяне в процеса на изтичане на капитали от страната. БНБ дори отчете по-висок приток на чуждестранни инвестиции, които общо за 12-те месеца до март надхвърляха 1.6 мрлд. евро по предварителни данни.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Кои фирми са камък на бюджетната шия", обобщава „Сега"
От средата на 2010 г. Министерството на финансите публикува данни за финансовото състояние на държавните компании. Те остават някак встрани от общественото внимание - незаслужено, защото тези отчети дават ценна информация за това кои държавни дружества са печеливши и кои трупат загуби с години. А губещите предприятия са опасно бреме за държавния бюджет. От една страна, те лишават от дивидент своя собственик - държавата, а от друга страна, трупат дългове, които често са държавно гарантирани и рано или късно може да се наложи гарантът да ги плаща. Точно така се получи наскоро със заема за БДЖ - МФ беше принудено да плати вместо длъжника поредната вноска от близо 3 млн. евро към МБВР.
Данните за 118-те държавни компании на сайта на МФ за периода от 2009 г. до първото тримесечие на 2012 г. показват, че печалбата на печелившите компании превишава значително загубата на губещите. Това се отнася както за всяка от последните 3 години и за първите три месеца на 2012 г., така и като цяло за периода. Печалбата е общо около 1.94 млрд. лева за целия разглеждан период, а загубата на зле представящите се е около 1/3 от това, или 637 млн. лева.
Още от статията на „Сега"
"Ще гоня до дупка ментетата", казва в интервю за „Стандарт" министърът на земеделието Мирослав Найденов
Министър Найденов, отново осъмнахте с протест под прозорците, този път на ветеринарите. Защо са ви сърдити и как ще ги усмирите?
- Протестиращите ветеринари са стотина души от общо 7-10 хиляди, ако се броят и пенсионерите. А има и още един съюз на ветеринарите, който е със 130-годишна история, и асоциация на лекарите, които са специализирани в грижите за домашни любимци. И трите организации са членове на Европейската федерация на ветеринарните лекари, а според законопроект само членството в Българския ветеринарен съюз е задължително. Протестите са заради това, че депутатите променят изискването за задължително членство, защото то е противоконституционно. Ние като министерство нямаме нищо общо с това.
Производителите на зеленчуци също са ви сърдити заради наложени глоби заради търговия на борсите без регистрация по Търговския закон.
- Те не са сърдити на мен, а на шефа на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, защото са им наложени глоби. Аз още през февруари съм внесъл предложение за поправка на този текст и отпадане на задължението за допълнителна регистрация. Той е на второ четене в парламента и предполагам, че скоро вероятно ще е факт. Така че моето обещание е спазено, обясних това на зеленчукопроизводителите и смятам, че с тях се разбрахме.
Значи няма да има нови блокади на магистрали от протестиращи фермери?
- Нямат основание. Но всеки може по всяко време да блокира магистрала - то стана модерно.
Има ли шанс за намаляване на ДДС върху храните?
- Някои го искат, но държавата на този етап не може да си го позволи и няма как това да се случи.
Ще се върнат ли българските плодове и зеленчуци по трапезите ни?
- За разлика от зърнопроизводството, където с една машина можеш да обработиш огромно количество земя, при зеленчукопроизводството трябва да се наведеш, трябва да пипне работна ръка, а тя е проблем. Друг проблем е начинът на подпомагане, който обаче е определен от Европа и ще продължи да действа до 2014 г. Така са разписани регламентите, че подпомагането е на единица площ и конкурентно предимство отново има зърнопроизводството. Но държавата се опитва да компенсира, доколкото може, с национални средства и за сектор животновъдство, и за сектор плодове и зеленчуци. Моето голямо притеснение е, че - да, държавата отделя ресурс, отваря възможности за износ за пазарите в Арабския свят, Русия и бившите съветски републики, но големият въпрос остава, че е нужна работна ръка. Странно е, че млади българи отиват на студентски бригади в чужбина за жълти стотинки, а в България има дефицит на работна ръка. Големи етнически групи, примерно ромите, за които това е алтернатива на заетост, не проявяват особен интерес нито към животновъдство, нито към зеленчукопроизводство. Едно време си решавахме проблемите с ученически и студентски бригади, включваха се войници от Българската армия в кампанията. Това днес не се случва.
Още от интервюто на „Стандарт"
"Орязаха наполовина цената на тока от слънце", съобщава „Монитор"
Двойно по-ниски от сега действащите цени за тока от слънце планира да определи Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от 1 юли. Това става ясно от доклад на регулатора, който предстои бъде разгледан на открито заседание утре.
Под 300 лв. за мегаватчас ще плаща крайният потребител за еленергията от най-големите соларни централи (над 10 000 kWp). ДКЕВР определя седем различни цени за соларни инсталации, като три от тях са за такива, монтирани на покриви и фасади. Въпреки че целта е да бъде стимулирано изграждането точно на последните, и при тях регулаторът е заложил много сериозно намаление на цената - от порядъка на 45-50%. Така например цената на панелите до 30 kWp, които са най-малките, пада от сегашните 726 лв. за мегаватчас с ДДС на 398 лв. Централите над 200 kWp пък ще получават от 1 юли 284 лв. на мегаватчас при 583 лв. сега. Намалението при тях е с 54%.
Още преди десет дни председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев съобщи за очакваното голямо намаление в цените на еленергията от слънчевите централи. През последните 2-3 месеца има истински бум при строителството на централи, които произвеждат ток от възобновяеми източници, особено при фотоволтаиците, каза тогава Семерджиев. Според него става въпрос за инсталации с обща мощност 240 мегавата. Причината за сериозното намаление е свиването на разходите по изграждането фотоволтаичните паркове. В рамките на шест месеца - от юли миналата година до началото на 2012 г. - разходите са спаднали с над 50 на сто, обясни Семерджиев пред „Монитор". За да не се стига и догодина до това положение, от ДКЕВР настояха, а депутатите от икономическата комисия в НС одобриха промени в Закона за енергетиката, които ще позволяват на комисията да променя цената на тока от ВЕИ повече от веднъж годишно.
Още от статията на „Монитор"
"Казахстан търси български фирми за инвестиции в туризма си", съобщава „Класа"
Казахстан търси български фирми, специалисти в туризма, които искат да инвестират и да се развиват на нейна територия. Страната предлага за целта гаранционен фонд от 2,5 млрд. щатски долара. Българските инвеститори ще бъдат освобождавани от залози, а фондът може да поеме 7% от лихвите по кредити, отпуснати от тамошните банки, за вложения в туризма, съобщиха от Съюза на собствениците в Слънчев бряг на официалния си сайт. Заедно с представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация /БХРА/ те проведоха среща в неделя с бизнес-делегация от Казахстан. Обсъдени бяха възможности за разкриване на редовни авиолинии между България и Казахстан и за рекламиране на наши туристически продукти там, каза хотелиерът и член на Съюза на собствениците Христо Чапкънов. България може да привлече успешно туристи от тяхната страна, ако разкрие визов или консулски център в старата столица Алма Ати, твърди Тимур Душенгалиев, директор на туристическа компания в Казахстан. Собственици на търговски компании в Казахстан имат интерес за инвестиции по нашето Черноморие и са заявили готовност да използват консултантската дейност, менджмънта, уменията, маркетинга на български специалисти. Казахстанците познават България и могат отново да бъдат привлечени на българските летни курорти, каза председателят на Управителния съвет на Съюза на собствениците в Слънчев бряг, Елена Иванова.
Кризата в южната ни съседка Гърция е довела до 50% спад в туризма, но българите предпочитат именно тази дестинация за кратки екскурзии и лятна почивка, информира бТВ.
Тя е и причината за намаляване на туристите от Западна Европа и Северна Америка. Спад на туристическия поток се забелязва и в доскоро един от най-посещаваните полуострови - Халкидическия. Едни от най-редовните туристи си остават тези от България, за които условията в Гърция са по-добри от тези у нас. По време на кризата политиката на южната ни съседка по отношение на привличане на туристи е насочена към организиране на масови мероприятия.
Още от статията на „Класа"