Кой кой е в клуба на българските Морски магнати
Професионалистът Красимир Станев
Най-големият собственик по Черноморието е „Албена" АД с
18 823 легла. Това е почти три пъти повече, отколкото притежава вторият в класацията. Ако другите говорят за три хотела, в „Албена" могат да се похвалят с три курорта - самата Албена, Международния младежки център „Приморско" и „Бялата лагуна". Зад успеха на дружеството стоят поне две неща - мениджърският екип, оглавяван от дългогодишния директор Станев, и фактът, че Албена е единственият от трите големи морски курорта, приватизиран като цяло. „Албена" беше раздържавена на два етапа. Първо специално създаденият приватизационен фонд „Албена инвест" придоби 21% чрез масова приватизация. Месеци по-късно други 33% от курорта бяха купени от консорциум между лондонския клон на „Банк насионал дьо Пари", дружество, собственост на мениджърския екип на курорта - „Албена 2000", и приватизационния фонд. По последни данни двата основни акционера са бившият приватизационен фонд „Албена инвест холдинг" с 20% и „Албена 2000" с 33%. Сега в курорта Албена има 1078 легла в категория четири звезди, 10 227 в категория три и 4660 в категория две, нито едно в категория пет звезди. В края на 2001 г. „Албена" стъпи и на Южното Черноморие, като приватизира ММЦ „Приморско" срещу 9.24 млн. лв. Сега там има 480 легла четири звезди, 105 - три, и цели 2123 в категория две звезди. „Албена" купи също и базата на Съюза на българските автомобилисти под Каварна, където изгради комплекс „Бялата лагуна" със 150 легла категория три звезди. Равносметката е, че „Албена" има най-много легла на морето, но голяма част от тях все още са нискокатегорийни.
Захарният търговец Ветко Арабаджиев
Новите играчи в морския бизнес като правило се целят в категорията четири и пет звезди. Освен това се опитват да наваксат дистанцията до лидерите с доста едри крачки. Петзвездният хотел „Виктория палас" в Слънчев бряг на пловдивския бизнесмен Ветко (Вълчо) Арабаджиев например разполага с 1100 основни легла (1500 с допълнителните по информация от рецепция). Той беше построен на мястото на бившия хотел „Грамада", който дружество на Арабаджиев приватизира през 2002 г. за 3 млн. лева. Сега Арабаджиев, по негова информация, притежава над 6000 хотелски легла по Южното Черноморие. Това прави неговата „Виктория инвестмънтс" втория най-голям собственик в морския туризъм. Арабаджиев започва като съдружник с MG в „Захарен комбинат - Кристал" - Пловдив. В бизнеса е познат като търговец на хранителни стоки и захар. Собственик е на хотел „Марица" в Пловдив и построи първия петзвезден планински хотел в България - „Пампорово". През 1998 г. направи неуспешен опит да приватизира „Елените" чрез РМД „Елените турс". Спечели обаче друго РМД - „Елените инвест". Арабаджиев дълго обжалва в съда. Три години по-късно - през 2002 г., той все пак се споразумя със спечелилото РМД и влезе в курорта. Междувременно чрез „Виктория инвестмънтс" Арабаджиев приватизира през 1999 г. хотел „Чайка" в Слънчев бряг за 750 хил. долара и го направи хотел четири звезди. В момента Ветко Арабаджиев има и внушителна база в категорията четири звезди в хотелите „Роял парк", „Роял бей", „Перла" в Елените. За 2005 г. той планира да построи нов хотел четири звезди „Роял Марина" със 700 легла близо до Елените. В активите на групата са и бунгалата във ваканционното селище, както и хотел „Емона" (100 легла) - всички те в категория три звезди.
Империята „Мултигруп"
Корпорацията „Мултигруп" още от средата на 90-те години целенасочено навлезе в туризма. Цялостната концепция на Илия Павлов беше да възпроизведе формулата на някогашния държавен монополист „Балкантурист". А декларираният приоритет в приватизацията бяха висококатегорийните хотели. МG купи туроператорска фирма, наследила марката „Балкантурист", опита да открие представителства в чужбина, да направи собствена авиокомпания, инвестира в два хотела на адриатическото крайбрежие и дори се опита да купи сръбския аналог на „Балкантурист". „Мултигруп" сключи една от първите приватизационни сделки в туристическия сектор. През 1995 г. холдингът на Илия Павлов заедно с „Балканбанк" купиха 49% от капитала на „Грандхотел Варна" срещу 510 млн. неденоминирани лева. Около единствения многозвезден хотел по Черноморието израсна и сегашният курорт „Сейнт Елиас". В него освен „Грандхотел Варна", пет звезди, влизат и петзвездният хотел „Долфин Марина", както и четиризвездните „Долфин", „Лебед" и „Рубин". Втората морска придобивка по линия на приватизацията е през януари 2002 г. Тогава „Балкантурист" купи след търг „Интертравълсървиз" срещу 14.6 млн. лв. С това придоби бившата правителствена резиденция „Перла" (сега „Перла ризорт") в Приморско. През 2001 г. и хотел „Интернационал" в Златни пясъци мина под контрола на „Мултигруп". Междувременно корпорацията купи няколко висококатегорийни градски хотела в София, в страната и в Боровец. На терен от завод, собственост на МG, беше изградено на зелено и ваканционното селище „Парадайз бийч" между Свети Влас и Елените. След смъртта на Илия Павлов империята започна да се топи заради дългове. Въпреки това и в момента тя е третият по големина собственик на морето с 3703 легла. МG e лидер по брой легла в категорията пет звезди по морето с 1582 легла. Останалата й морска база е четиризвездна.
Людмил Стойков - от пернишкия стоманен бизнес
Приватизационната сделка за „Дюни" завърши през 1999 г. ,като „Джованда интернешънъл", представлявана от Людмил Стойков, купи 51% от акциите на курорта за 2.7 млн. долара. Към момента другият голям акционер в курортното селище е „Ладимекс" (също от групата фирми на Стойков) с 41%. След това на територията на ваканционното селище бяха построени два петзвездни хотела с общо около 900-1000 легла. „Бел вю" беше открит през 2003 г., а „Марина роял палас" през този сезон. Заедно с наследените легла в четиризвездните хотели „Пеликан" и „Марина" във вилното селище „Холидей вилидж", които са около 2200-2300, сега в „Дюни" има около 3300 легла. Твърди се, че инвестиционните намерения на собствениците за догодина са свързани със смесеното им дружество с община Созопол, в което общината е апортирала част от земите на къмпинг „Каваците". Собствеността върху тези терени обаче се оспорва от „Русалка холидейз". Стойков е миноритарен собственик на „Стомана индъстри" в Перник.
Несебърският арендатор Димитър Янков -
с 2548 хотелски легла на морето. От тях 1406 са в категория четири звезди - в хотелите „Хризантема", „Бургас бийч", „Тракия плаза", а останалите са тризвездни - в „Несебър бийч" и „Тракия". Янков е най-успелият от прослойката арендатори на заведения и хотели по морето, чиито звездни времена за натрупване на капитал бяха в навечерието на раздържавяването. Митьо Янков, както беше наричан тогава, обаче успя да стане едър реален собственик в Слънчев бряг чрез шест приватизационни сделки. Сега той е Димитър Янков - уважаван председател на общинския съвет в Несебър. Първата му приватизационна сделка е за хотел „Хризантема". В далечната 1996 г. фирмата му „Хермес груп" купува хотела за 101 млн. неденоминирани лв. Две години по-късно следва покупка на хотелите „Тракия" и „Корал" съответно срещу 915 хил. долара и 171 хил. долара. Сделките стават този път чрез друга фирма на Янков - „Черно море хотелс мениджмънт груп". (В момента „Корал" е собственост на друг). През 1999 г. Янков придобива хотелските комплекси „Несебър" и „Созопол" срещу 1.55 млн. долара, този път чрез друга своя фирма - „Климати холидей". Сега там е хотел „Несебър бийч". През същата година чрез „Рюген" приватизира хотел „Бургас" срещу 1.9 млн. долара. Бизнес партньор на Янков в повечето фирми е Йордан Йорданов. А гръбнакът на фирмените му участия е дружеството „Слънчев бряг хотел холдингс".
Синият любимец Славчо Христов
Фаворитът на кабинета „Костов" Славчо Христов неизменно се свързва със сделката за приватизация на инфраструктурното дружество в Златни пясъци. РМД „Златни" успя да стане собственик на 76% от „Златни пясъци" АД в консорциум с фирмите „Агрима" и „Кондор и Некерман туристик". Цената на сделката беше 96 млн. долара, но основната част от нея бе платена с непарични платежни инструменти. По това време активите на „Златни пясъци" включваха и шест хотела. Сега РМД-то притежава 63% от акциите на курорта, а „Агрима" има под 4%. В момента дружеството разполага общо с 2373 хотелски легла. Тази година беше открит първият му петзвезден хотел - „Адмирал" с 618 легла. В категорията четири звезди е хотел „Морско око гардън" с 470 легла. Останалите легла са в категория три звезди в хотелите „Иглика", „Сирена", „Златна котва", „Метропол", „Морско око бийч". Ресторантьорът Славчо Христов се свързваше и с приватизацията на инфраструктурата в Боровец и Пампорово, но той излезе от планинските курорти.
Велчеви баща и син
Второто място на Славчо Христов в категорията над 2000 легла е застрашено от туристическия възход на фамилията Велчеви, и то на територията на Златни пясъци. Историята на семейството на сегашния финансов министър Милен Велчев в морския туризъм започва през 1998 г. Тогава кипърската офшорка „Веримарк маркетинг лимитид", представлявана от брата Георги Велчев (на снимката), приватизира хотел „Велико Търново" в Златни пясъци за 700 хил. долара. На мястото на този хотел започва строителството на хотелите „Краун плаза" - едно и две. През 2002 г. „Краун хотелс" на Георги Велчев получава два хотела - „Ехо" и „Мургаш", от Министерството на образованието срещу задължението да изгради сграда на Колежа по туризъм във Варна. Проектът се разгръща и на територията на двата хотела. Сега хотел „Краун плаза Хелиос парк" разполага с 300 легла три звезди, а „Краун плаза Хелиос спа ризорт" има 800 легла четири звезди. Тези 1100 легла общо се менажират от акционерното дружество „Краун хотел мениджмънт", в чието управление първоначално участва Георги Велчев, а после и бащата Емил Велчев. Георги Велчев е сред учредителите на фонда за рискови инвестиции „Сигма кепитъл инвестмънтс" АД, сред чиито приоритети са инвестициите в българското Черноморие. Сред готовите хотели на фонда са „Ифа бийч Несебър бей", „Ифа бийч Несебър маре" между Несебър и Равда. И двата хотела са четиризвездни с общо 1250 легла. Те са собственост на „Академика сий палас", в което участва свързаното със „Сигма" дружество „Керко България". С това в хотелите, свързани с Георги Велчев, има общо 2350 легла с тенденцията догодина поне да се удвоят. В Златни пясъци се строи петзвездният комплекс „Ермитаж", инвеститор в който е „Съни травел клуб" с едноличен собственик на капитала „Сигма кепитъл инвестмънтс". Към проектите на фонда с пусков срок 2005 г. са хотелите „Сигма Съни бийч" и „Иберостар Съни бийч".
Масовият приватизатор Николай Банев
„Ваканционно селище „Русалка" беше купено от представляваната от Николай Банев „АКБ корпорация" през 1999 г. Бившият приватизационен фонд плати за 60% от акциите 2 млн. долара, половината от които в брой, а остатъкът - с непарични средства. В момента 66% от акциите на курорта са собственост на „Русалка тур", а 19% са на „АКБ корпорация". Чрез покупка от Министерството на икономиката Банев придоби и остатъчния пакет от „Хелио-тур-с", в чийто капитал са къмпингите „Каваците", „Градина" и „Златна рибка" и хотел „Каваците". В момента „Русалка холидейз" е собственик на 1920 легла по информация на директора Евгения Генчева. От тях в категория три звезди са 1300 легла в „Русалка" и 120 в хотел „Каваците", а 500 легла са в бунгалата на къмпингите. За терените под къмпингите текат съдебни спорове, като от „Русалка холидейз" твърдят, че това ги кара да се въздържат от проекти на тяхна територия.
„ВАИ холдинг" и Георги Илиев
Близо 1389 легла (по информация от хотелите) в Слънчев бряг и в Златни пясъци са собственост на „ВАИ холдинг" чрез дружеството Ел Би Джей, от чийто капитал холдингът държи 99%. Според други източници леглата на Георги Илиев са значително повече. Макар че фирмата е регистрирана в София, за седалище са посочени хотелите „Акация" и „Гладиола" в курорта Златни пясъци. През 1998 г. „Ел Би Джей" приватизира в пакет двата хотела на цена от 2 млн. долара. Година по-късно Ел Би Джей купува и два хотела в Слънчев бряг от Министерството на търговията и туризма - за хотел „Астория" плаща цена от 250 хил. долара, а за „Орел" - 781 хил. долара. В двата курорта компанията на Илиев има и няколко дискотеки, барове и ресторанти. В момента в категорията четири звезди са 877 легла в хотелите „Астория" и новооткритият „Дюн" в Слънчев бряг, както и в хотел „Гладиола стар" (бивш „Акация") в Златни пясъци. В категорията три звезди са 212 легла в „Гладиола", също в Златни пясъци. Хотел „Орел" в Слънчев бряг има 300 легла в категория две звезди.
Тайнствената „Елеонора транс"
Софийската фирма „Елеонора транс" беше сред най-активните в приватизацията на хотели в Слънчев бряг. През 1999 и 2000 г. компанията приватизира хотелите „Марица" (350 хил. долара), „Палас" (633 хил. долара), „Метеор" (960 хил. долара) и „Актиния" (85 хил. долара). Собственици на компанията са Димитрина Теофилова (с 50%), Елеонора Димитрова (24%) и Емил Димитров (26%). Дружеството се управлява от Георги Николов и Славян Теофилов. Теофилов и Емил Димитров са известни действащи лица от фирмата - дистрибутор на цигари, „Симеон 2", която преди години беше свързвана с бившия министър на търговията и туризма Валентин Василев. Теофилов от миналата година е общински съветник в Несебър. Георги Николов последователно управлява няколко държавни туристически дружества в София и планинските курорти и по скиорска линия също беше свързван с тогавашния председател на Българската федерация по ски Валентин Василев. „Елеонора транс" държи 40% от дяловете на „Ропотамо шанс", което е собственост на открития през това лято хотел „Фиеста". Заедно с грандхотел „Съни бийч", който беше открит преди три години, тези собственици имат 974 легла в категория четири звезди. С 306 легла в категория три звезди в хотел „Палас" общо леглата на групата стават поне 1280.
Аграрният бос Георги Гергов
„Слънчев ден" беше приватизиран от „Ем Ем консулт" през 1999 г. при цена от 8 млн. долара за 55% от акциите. После едноличният собственик Емил Касабов е заменен от три фирми, сред които „Контракт плюс" на банкера Емил Кюлев и „Гергов" АД на известния пловдивски животновъд и зърнен бос Георги Гергов. Гергов е кум на Кюлев. В момента най-голям акционер в „Слънчев ден" е „Съни тур" с 55% и Цветомир Гергов с 40%. „Съни тур" - Пловдив, е със съдружници Георги Гергов (с 61%), „Свиневъдство Маноле 2" (19%) и „Вилиана 1" (19%). Към момента на сделката комплексът разполага с четири хотела - „Палас", „Марина", „Мираж", „Вероника", с 1060 хотелски легла общо. След реконструкцията на хотел „Мираж" („Вероника 2") леглата са вдигнати до 1260 (1300 с допълнителните). От тях 280 са в категория пет звезди в хотел „Палас", около 760 в категория четири звезди в „Марина" и „Мираж" и около 220 в категория три звезди в хотел „Вероника".
Варненската група ТИМ
В края на 2003 г. варненската група ТИМ спечели последния държавен морски курорт. Фирма, клиент на ЦКБ, стана собственик на 72% от акциите на курорта „Св. Константин и Елена", като ги закупи през фондовата борса. Цената беше 66.8 млн. лв. Тя обаче се плащаше с компенсаторни книжа и след преизчислението по тогавашната стойност на тези инструменти реалната цена беше около 16.7 млн. лева. За седем от хотелите на дружеството обаче по това време има сключени договори за 30-годишно вещно право на ползване. Сега „Св. Константин и Елена холдинг" има 210 легла в категория две звезди в хотел „Русалка" и 140 легла една звезда в хотелите „Емона" и „Нарцис", както и вилно селище три звезди с 60 легла. През 2004 г. публичните лица на ТИМ - Иво Каменов (на горната снимка) и Марин Маринов (на долната), откриха около 1000 нови хотелски легла, четири звезди. Те са в хотел „Астера" в Златни пясъци, който разполага с 410 основни легла, и „Азалия" в „Св. Константин и Елена" с 520 основни легла. Инвестиционната програма на дружеството за 2005 г. предвижда да започне строителството на нов хотел с 900 легла на първа линия в „Св. Константин". Предвижда се и категорията на хотел „Геолог" (330 легла), който холдингът е наел, да се вдигне от две на три звезди. В завършен вид инвестиционните планове на ТИМ предвиждат в курорта да бъдат построени общо 10 500 хотелски легла. Те ще са в хотели от категорията четири и пет звезди в сегмента spa (балнеоложки) туризъм, в освобождаване от стари хотели, покупка на терени на първа линия и в строителство на нови хотели на мястото на едно- и двузвездните.
Оръжейният бос Младен Мутафчийски
произведе най-шумното и светско туристическо събитие на този сезон. Той откри новия „Хелена ризорт" в Слънчев бряг. По информация от комплекса в него има 868 основни и 350 допълнителни легла. В категория пет звезди са 434 основни и 189 допълнителни легла в „Хелена сендс", а в „Хелена парк" има 434 основни и 160 допълнителни легла в категория четири звезди. Собственик на хотелите е „Булимпекс". Младен Мутафчийски влиза в съвета на директорите през 1999 г. Собствеността в „Булимпекс" е поделена между „Летище Пловдив" (с основен акционер швейцарска офшорна компания) с 40%, „Нюко инвестмънт инк" - Панама, с 30% и „Селена холдинг" с 29.2%. Последната компания се ръководи от Мутафчийски и бившия депутат Асен Мичковски. През миналата година бившият шеф на „Тератон" влезе в съвета на директорите на все още неприватизираното инфраструктурно дружество „Слънчев бряг".
Директорът на „Лукойл България" Валентин Златев
Туристическият бизнес на Валентин Златев се управлява от баща му Васил Златев Петков чрез дружеството „Тера тур сервиз" - София, което е 100% собственик на „Агрохолд". Собствеността в „Агрохолд" е поделена между кипърската „Агриуей холдингс" и Васил Петков. Първият четиризвезден хотел на „Агрохолд" е „Хелиос бийч Обзор", а вторият - „Хелиос палас" в Слънчев бряг. В двата общо има 1124 легла. Хотелът в Обзор, който работи в тясна връзка с международния туроператор TUI, стана емблема за една нова тенденция в туризма - излизането на големите туроператори от традиционните курорти и ориентирането им към малки градчета по южното Черноморие.
Кметът на Поморие съобщи, че „Тера тур сервиз" е купила 14 дка от общината, върху които ще строи хотелски комплекс. Освен това през 2001 г. тя купи от Министерството на здравеопазването 75% от капитала на „Специализирана болница за рехабилитация - Св. Влас, Слънчев бряг" за 3.75 млн. лв.
Бившият директор на „Петрол" Бедо Доганян
има общо 1042 хотелски легла категория три звезди в три хотела в Слънчев бряг. Доганян беше сред учредителите на приватизационен фонд, който в момента се нарича „Синергон холдинг". Първата хотелска придобивка беше „Новотел Пловдив". Чрез него Доганян приватизира преди три години хотелски комплекс „Европа" в Слънчев бряг, като плати почти рекордно високата цена от 14.6 млн. лв. През 2002 г. „Новотел Пловдив" приватизира и хотел „Искър" в Слънчев бряг за 8.7 млн. лв. Третият хотел в южния курорт е придобит на вторичния пазар. Софийската „Дит 2000", която някои източници свързват със СИК, приватизира хотел „Гларус" за 2.55 млн. долара. През 2001 г. обаче „Новотел Пловдив" купува „Дит 2000" и става неин едноличен собственик.
Георги Щерев с хотелите „Иберостар"
Варненската фирма „Хермес тур" с основен собственик Георги Щерев приватизира през 1999 г. хотелските комплекси „Обзор" и „Изгрев" в Златни пясъци на цена 2.43 млн. долара. На тяхно място сега на първа линия в курорта са хотелите „Иберостар Обзор бийч" и „Иберостар Изгрев" с общо 1013 легла категория четири звезди. Това са едни от първите хотели в България, които работят под търговската марка на испанската хотелска верига „Иберостар".
Банкерът Емил Кюлев
Най-луксозният ваканционен клуб по българското Черноморие - „Ривиера", беше приватизиран през януари 1998 г. от работническо-мениджърското дружество „Ривиера мениджмънт". Цената за 60% от капитала беше 11 млн. долара, плащани разсрочено за 10 години и половината с непарични платежни инструменти. Още по време на приватизационната сделка се заговори, че купувачът е финансиран от банкера Емил Кюлев. По последна информация 96% от акциите на „Ривиера" са собственост на АЕКС - Варна, в чийто директорски борд е Кюлев. В момента „Ривиера" разполага с 1008 хотелски легла. От тях 745 са категорията пет звезди - в „Империал" и в „Ривиера бийч", който беше построен на мястото на двата най-стари хотела в южната част на курорта. Други 158 легла в хотелите „Лотос", „Оазис" са в категория четири звезди, а останалите - в тризвездния „Нимфа".
Братя Стоеви
Братята Владимир и Пламен Стоеви влизат в Златни пясъци също по линия на приватизацията. Първо купуват ресторант „Златна рибка" в курорта за 281 хил. долара. По-късно приватизират и хотелски комплекс „Берлин" и ресторант „Морски звуци", пак в Златни пясъци, на цена от 901 хил. долара. През годините двамата братя регистрират няколко фирми, имената на които неизменно започват с „Уолтън". Първоначално те са собственици и управители на дружествата, а после дяловете им са прехвърлени на американска и панамска компания, а Стоеви остават само мениджъри. Сега братя Стоеви чрез фирмите си „Уолтън асошийтс България" и „Уолтън асошийтс София" имат над 1000 легла, които са в процес на категоризация за четири звезди, в шестетажния хотел „LTI Берлин Грийн парк" и 11-етажния „LTI Берлин голдън бийч" в Златни пясъци.
Строителите братя Диневи
Братята Динко (на първата снимка) и Йордан Диневи от Свети Влас са пионерите в строителството на жилища с цел продажба за целогодишно ползване по българското Черноморие. През последните 15 години СД „Диневи и сие" построи до ключ и продаде на българи и чужденци над десет семейни хотела и жилищни комплекси по южното море. При тази схема клиентите получават нотариален акт за собственост на жилището и идеална част от земята. Останалата част от инфраструктурата остава собственост на СД „Диневи и сие", което поддържа комплексите целогодишно. През 1996 г. правят първия си комплекс „Оазис" в Равда. Следват серия вилни селища - „Сън палас", „Ривиера", „Манастира", „Панорама", „Южен бряг", „Камбани", „Лазур", „Бряг", „Долче вита", „Лазур 2" и др. Собствените им хотели са само „Лагуна" в Свети Влас и 19-етажният „Мираж" в Бургас. Общият оборот на компанията за 2003 г. по тяхна информация е в размер на 20 млн. лв. Само през тази година са предадени или са в процес на строителство над 900 жилища. През миналата година фирмата излезе извън Черноморието, като построи и откри комплекс „Манастира" в Пампорово, а в края на тази година планира да открие и „Манастира 2". В инвестиционната програма за 2005 г. са комплексите „Диамант" в Свети Влас и „Колизеум" в Слънчев бряг.
По темата работиха Боряна БЪЧВАРОВА, Теодора ВАСИЛЕВА
Класация на черноморските хотелиери по брой легла Дружество хотелски легла
общо 5 звезди 4 звезди 3 звезди две звезди и други
Албена 18823 0 1558 10482 6783
Виктория груп 6000 1500 н.д. н.д. 0
МG корпорация 3703 1582 2121 0 0
Дюни 3300 1000 2300 0 0
Слънчев бряг хотел холдингс 2548 1406 1142 0 0
Златни пясъци 2373 618 470 1285 0
Сигма и "Краун хотелс" 2350 0 2050 300 0
Русалка холидейз 1920 0 0 1420 500 в бунгала
Ел би джей 1389 0 877 212 300
Елеонора транс 1280 0 974 306 0
Слънчев ден 1260 280 760 220 0
Св. Константин и Елена холдинг 1200 0 930 60 210
Хелена ризорт 1217 (868+349)* 0 594 (434+160) 623(434+189) 0
Агрохолд 1124 0 1124 0 0
Новотел Пловдив 1042 0 0 1042 0
Хермес тур 1013 0 1013 0 0
Ривиера 1008 745 158 105 0
Уолтън асошиитс 1000 0 1000 0 0
Архив
/
Кой кой е в клуба на българските Морски магнати