„Мощите вадят 3 милиона", четем от първата страница на „Стандарт"
3 милиона лева са донесли поклонници на мощите на св. Йоан само през лятото. Толкова са приходите от посещенията в църквата "Св. св. Кирил и Методий" в Созопол, където се съхранява светинята, разкри вицепремиерът Симеон Дянков. За възстановяването на храма държавата е отпуснала 2 млн. лева. Така за по-малко от година инвестицията се е изплатила, което е рядкост в цял свят, обясни Дянков. Той посети града, за да види новите открития на археолозите - една от входните порти на средновековен Созопол. Находката е до храма с мощите на св. Йоан, обяви директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Археолозите ще направят проект за възстановяването на откритата крепостна стена, общината също ще даде средства, обеща кметът Панайот Рейзи.
Още от статията на „Стандарт"

„Дължиш 3 вноски, оставаш без кола", съобщава от първата си страница „Монитор"
Лизинговите компании все по-често изземват автомобили на свои клиенти, защото не могат да плащат навреме дължимите по договора суми. „Според Закона за потребителския кредит това става след три неплатени вноски", обясни за „Монитор" Борислав Тодоров от Кюн Лизинг.

Данни на Българската народна банка (БНБ) показват, че делът на необслужваните договори за лизинг расте. Към края на септември те са за 846,6 млн. лева, или 23,2% от всички контракти. За сравнение през същия месец миналата година „лошият" лизинг е бил 18,7 на сто.

След просрочването на три вноски, договорът се прекратява и от лизинговата компания си прибират преотстъпения актив, поясни Тодоров. Той разказа още, че не търсят помощта на колекторски фирми, за да си вземат обратно вещите. „За да не се стигне до това, правим всичко възможно, разговаряме с клиента и се опитваме да преструктурираме задълженията му", коментира Тодоров.

Той разказва още, че често имало клиенти, които вземат кола на лизинг с идеята, че няма да погасяват редовно вноските. Понякога клиентите сами се отказвали от взетото на лизинг превозно средство без да чакат да се натрупат неплатени вноски. Имало и случаи, при които стопанинът връщал по-скъпия автомобил и вземал на лизинг по-евтин.
Още от статията на „Монитор"

„Хиляди със запор на пенсия за дългове", съобщава от първата си страница „24 часа"
Заради банковата тайна частни съдия-изпълнители запорират заплати и социални помощи по сметки на длъжници, въпреки че парите са недосегаеми по закон.

Хиляди са гражданите, чиито защитени доходи сме блокирали, алармира шефът на гилдията Георги Дичев. Частните съдия-изпълнители настояват за промени в закона, за да не прибират суми, които не искат и нямат право да вземат.

Те запорират сметки на длъжници, посочени от кредитора или при отговор от банка, че длъжникът има сметка при тях. Блокират ги, защото законът ги задължава, без обаче да знаят дали в нея изобщо има пари и ако има, откъде са - спестявания, продажба на кола или нива, заплата, пенсия или помощи за безработица, майчинство или инвалидост, които масово се получават чрез трезор на карта.

По закон социалните помощи са несеквестируеми, т.е. защитени изцяло, а трудовите възнаграждения и пенсиите - частично (виж таблицата в галерията). "Заради банковата тайна не знаем, че по сметката се превежда заплата или помощи и в момента, в който я запорираме, увреждаме длъжника, без да искаме", каза Дичев.

Сега единственият начин длъжникът да ползва парите, които му гарантират минимален жизнен стандарт, е да представи на частния съдия-изпълнител, който ги е запорирал, удостоверение от работодателя или от НОИ, че по блокираната сметка му превеждат заплатата, пенсията или социалните помощи. Тогава той ще вдигне запора частично или изцяло.

Това трябва да се направи възможно най-бързо, защото преведе ли банката парите на частния съдия-изпълнител, връщане няма - сумата е дошла от запорна сметка, а не от работодател или от НОИ.

Граждани, останали без никакъв доход по тази причина, са подали жалби до Камарата на частните съдебни изпълнители, националния омбудсман и правосъдния министър, който контролира дейността им. "Опитваме се да им обясним проблема, но не всички го разбират. А и е трудно да го разбереш, когато останеш без една стотинка", коментира Дичев.
Още от статията на „24 часа"

"Първанов и Плевнелиев на две тайни срещи", разкрива от първата си страница „Труд"
Президентът Георги Първанов и новоизбраният държавен глава Росен Плевнелиев са имали две неафиширани пред медиите срещи на "Дондуков" 2, научи "Труд".

Първата е била на 3 ноември, след церемонията в ЦИК, на която Росен Плевнелиев и Маргарита Попова получиха удостоверения, че са избрани за президент и вицепрезидент на България. На втората - на 21 ноември, двамата са обсъждали и стачката в БДЖ и пенсионната реформа. Обмисляли са церемонията по сдаването на властта на 22 януари, както и благотворителната кампания "Българската Коледа". Тази година ще я започне Първанов и ще я завърши Плевнелиев.

Третата среща на двамата ще е утре - този път официална.

Този път обаче срещата им в Зелената зала в президентството ще е официална. От екипа на Плевнелиев обясниха, че днешната му визитата на "Дондуков" 2 е част от поредицата разговори, които той вече реализира с президентите (1990-1997) Желю Желев и (1997-2002) Петър Стоянов за приемственост в институцията.
Още от статията на „Труд"

„6% от българите са работили в друга страна от Европейския съюз", обобщава „Класа проучване на „Галъп интеренешънъл"
България е на едно от последните места в Европейския съюз по трудова мобилност в други страни от общността. Данните са от проучването Евробарометър, което се провежда в 27-те страни - членки на Европейския съюз, по поръчка на Европейската комисия.

Един от десет от жителите на 27-те страни - членки на Европейския съюз, досега са се възползвали от възможността да работят в рамките на други държави от съюза. Най-мобилни в професионално отношение са жителите на Люксембург. Над една трета от тях заявяват, че или в миналото са работили, или понастоящем работят в друга държава от ЕС. Следващи в класацията са ирландците с 21%.

С изключение на тези две държави, данните на другите страни от Европейския съюз за процента жители, работили в друга страна членка, варират около средното - 10%.

Данните от проучването класират Чехия, Малта и България като страните с най-малко мобилни заети в рамките на ЕС, но извън родната страна. Едва 4% от чехите са работили в страна от ЕС различна от Чехия, процентът за Малта е същият, както за България - 6%.

Що се отнася до желанието и бъдещите намерения за трупане на трудов опит зад граница в друга страна от Европейския съюз, шведите се проявяват като най-отворени - цели 71% от тях заявяват, че са склонни да отидат на работа в друга страна членка. Друга скандинавска държава заема второто място - почти половината (46%) от финландците биха искали да работят извън страната си.

Средно 28% от жителите на ЕС имат желание да работят в друга страна от общността. При по-голямата част от нежелаещите да заминат на работа извън родната си страна основна причина е липсата на интерес. 15% от анкетираните заявяват, че не биха си търсили работа в чужбина заради твърде многото потенциални пречки, които биха могли да изникнат.

Липсата на опит е донякъде определящ и за бъдещите намерения.
Още от статията на „Класа"

„Нов съюз на отличниците" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Лидерите на двете най-големи европейски икономики, германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози, обмислят нови варианти за разцепване на еврозоната и създаване на нещо като финансов Шенген, за да спасят единната европейска валута и да успокоят пазарите, съобщиха западни медии.

В неделя седмичникът Welt am Sonntag и всекидневникът Wall Street Journal-Еurope разкриха, че лидерите на Германия и Франция са готови да подкрепят споразумение с други страни от еврозоната за бързо създаване на нов пакт за стабилност, фокусиран върху бюджетната дисциплина, за да се спре разрастването на дълговата криза.

Welt am Sonntag цитира германски правителствени източници, според които плановете са да се сформира коалиция от няколко държави в еврозоната, която ще спазва по-голяма фискална дисциплина. Wall Street Journal уточнява, че се предвижда националните правителства да подписват двустранни споразумения и по този начин ще се избегне тромавата и продължителна процедура на внасяне и одобряване на поправки в договорите на ЕС. Промените в евродоговорите могат да последват на по-късен етап.

Планът няма да нарушава Лисабонския договор, тъй като той разрешава на страните членки да задълбочат сътрудничеството си, ако поне девет от 27-те държави са съгласни, като по този начин се заобикаля необходимостта от единодушна промяна на договора, отбелязва Wall Street Journal. По-късно "Ройтерс" съобщи, че бъдат поканени 8-10 държави.

Проектът е подобен на шенгенското споразумение, което регулира трансграничните пътувания между държавите членки. Той може да бъде обявен още тази седмица от Меркел и Саркози, преди срещата на върха на ЕС на 9 декември, и да бъде реализиран до началото на 2012 г., твърдят източниците на двата вестника.

Страните, участващи в новия пакт за стабилност, ще се споразумеят за по-строги правила за допустимия бюджетен дефицит и по-широки правомощия за външен контрол над националните бюджети.
Още от статията на "Капитал Daily"

„Правят пътищата с асфалт втора ръка", разкрива „Стандарт"
Пътища ще се правят и с асфалт втора ръка. Ще бъде въведено изискване част от настилката на пътищата да се прави от рециклирани материали, обявиха от екоминистерството. Въвежда се и задължително изискване в някои обществени поръчки кандидатите да имат машини, които рециклират строителния отпадък. Агенция "Пътна инфраструктура" вече обяви първия подобен търг. Фирмата, която спечели, ще има рециклатор, който изгребва стария асфалт, преработва го и отново го влага за запълване на дупките.
Такса смет би трябвало да падне или в общините ще останат повече свободни пари за управление на отпадъците. Това ще стане с последния вариант на Закона за управление на отпадъците, който трябва да бъде приет до февруари, каза екоминистърът Нона Караджова. Въвежда се изискване за наличие на кантари, които да мерят влизащите в сметищата боклуци. Така ще се изключи възможността сметосъбиращите фирми да отчитат празни съдове за пълни, както става в момента.
Още от статията на „Стандарт"

„Бойко оставя заплатите на властта във фризера", информира „Монитор"
Заплатите на властта ще останат замразени на нивата им от края на 2009-а, макар че правителството реши от 2012-а минималното възнаграждение за страната да скочи до 290 лева. Това научи „Монитор" от министър-председателя Бойко Борисов. Искам двойно да ги вдигна, но такива са възможностите на държавата. Такава е ситуацията в света, такава е и у нас, коментира премиерът.

Въпросът дали решението депутатските възнаграждения, на базата на които се определят и заплатите на министрите да са заковани и през 2012-а, вместо да се преизчисляват на всяко тримесечие, все още не е обсъждан от парламентарната група на ГЕРБ. То е в сила до края на годината, но може да бъде гласувано със задна дата, за да не бъдат развързани депутатските надници. Според парламентарния устав основното възнаграждение на законодателите се равнява на три средни заплати за бюджетния сектор. Ако тези надници запазят през януари размера си от 753 лв. за третото тримесечие на 2011-а, депутатските заплати биха скочили догодина с 63 лв. от твърдите сега 2196 до 2259 лв. В случай че това не стане, министрите, които вземат 30% отгоре, пък ще губят по 82 лв. месечно и ще трябва да продължат да вземат закованите им сега възнаграждения в размер на 2854,80 лв. Тази тема ми е малко далечна, нямам отношение към нея, лаконичен бе финансист номер 1 Симеон Дянков в отговор на въпрос на „Монитор" трябва ли според него да останат във фризера депутатските заплати, на базата на които се формират и възнагражденията на колегите му от МС. Сумите, които те получават, пък са таван за възнагражденията в ръководените от тях ведомства, включително за шефовете на държавните фирми и служби в съответния ресор.
Още от статията на „Монитор"

„Дянков обеща ефект от пенсионната реформа след 2015 г.", информира „24 часа"
"Пенсионната реформа ще помогне през 2016-2017 г., но ако не я заложим сега, след 2-3 г. бюджетът ще трябва да плаща по 5-6 млрд. лв. само заради огромния дефицит в НОИ. Това е пример как едно отговорно правителство не мисли само за своя мандат, но и за след това", заяви днес в Созопол финансовият министър Симеон Дянков. В 14 европейски държави вече се правели подобни на нашата пенсионни реформи.

"Няма варианти да стане плавно или с компромиси, а точно така, както е заложена", декларира министърът.
Още от статията на „24 часа"

„Икономисти: Ръстът догодина ще бъде по-малък от очаквания", съобщава „Класа"
Съществуват различни сценарии за развитието на България през следващата година, но най-вероятно икономическият ръст ще бъде по-малък от очаквания. Около това мнение се обединиха анализатори от групата Macro Watch. В бюджета за догодина е предвидено той да бъде 2,9%. След кризата ЕС вече няма да бъде същият. България като член на ЕС трябва да бъде активна и да защитава политика, която води до забогатяването на бедните страни. Ако тя е пасивна в европейския дебат, след това няма да имаме право да се сърдим, защото никой няма да се съобразява с нашето мнение.

Очевидно институциите на ЕС след края на тази криза ще бъдат променени, статутът на отделните държави в рамките на самия ЕС ще бъде друг и съществуващите до момента модели на сближаване и догонване в рамите на ЕС най-вероятно ще бъдат преоценени. Затова за България е важно да не допусне промените в ЕС да бъдат за нейна сметка, заяви изпълнителният директор на институт „Отворено общество" Георги Стойчев. Кризата е не само дългова, но и институционална. Нашата страна има ниско ниво на дълга, но и лошо качество на административните услуги. Затова не сме далече от кризата. За да я избегнем, имаме две възможности - да държим малък дълга или да подобряваме управлението, допълни Стойчев.

Европа се движи без посока, без ясна перспектива. Това увеличава рисковете за България и изисква реформаторски дух. Винаги е имало оправдание и съпротива против реформите и затова пропуснатото за 22 години трябва да бъде компенсирано с висока скорост. През последните години пазарът на труда бе натоварен необосновано с нови тежести - увеличени осигуровки, осигурителни прагове, привилегии, произтичащи от колективни трудови договори. Въпреки че не сме фалирали, държавата загуби 100 000 работни места, защото се слушаха синдикатите, каза Георги Ангелов, старши икономист в институт „Отворено общество".
Още от статията на „Класа"

"При почти замръзнало кредитиране лихвите леко се качват", обобщава „Капитал Daily"
Леко пълзене на лихвите по кредити нагоре и непроменени обеми на новите заеми през октомври показват данните на БНБ към края на миналия месец. Новоотпуснатите жилищни заеми пък са на най-ниското си ниво като обем от началото на тази година.

Данните още веднъж доказват, че реално кредитирането в страната е близо до точката на замръзване, след като това се видя от паричната статистика през миналата седмица, а кредитни консултанти твърдят че липсва и търсене.

Нови кредити

През октомври са отпуснати нови ипотеки за 85.12 млн. лв., като обемът и на тези в евро (68.3 млн. лв.), и на кредитите, отпуснати в левове (16.8 млн. лв.), са с най-нисък обем от януари тази година досега. Преди няколко дни паричната статистика на БНБ (отчита нарастването в кредитирането, а новоотпуснатите обеми се публикуват с данните за лихвените проценти - бел. ред.) показа нетно свиване на портфейла от жилищни кредити.

Тогава представители на финансовия сектор коментираха, че това е в резултат на дълговата криза и сътресенията в еврозоната, заради които домакинствата у нас са станали още по-предпазливи за евентуално ново задлъжняване. Така търсенето се е свило допълнително и това се вижда и в отчетения обем на новоотпуснатите кредити. Такъв нисък обем заеми е имало през януари тази година, но той по принцип е слаб месец в кредитирането, особено жилищното. Това се случва на фона на активизиралото се още от средата на миналата година предлагане на банките, особено в ипотечното кредитиране.

Домакинствата обаче не търсят нови заеми. Една част от тях преценяват задлъжнялостта си като достатъчна, а тези, които не са задлъжнели все още, не искат кредит. В момента мисленето е в депресивна фаза, всеки си прави сметка не за утрешния ден, а поне за следващите пет години, коментират банкери. При другите видове кредити - корпоративни и за потребление, обемите на новоотпуснатите са съизмерими с тези през предходните месеци.
Още от статията на „Капитал Daily"

"По-строг режим за пенсия в МВР и МО", казва в интервю за „Труд" лидерът на КНСБ Пламен Димитров
Г-н Димитров, обявихте, че няма да преговаряте с правителството, докато законопроектът, предвиждащ повишаването на пенсионната възраст, не бъде оттеглен от парламента. Какво очаквате да постигнете с протеста на 30 ноември, при положение че управляващите са твърди в решението да предприемат тази стъпка?
- Едно от най-важните неща, които ще направим, е да предложим в писмен вид нашите виждания как може да бъде допълнен сегашният пенсионен модел и да бъде надградено сключеното споразумение от 2010 г. Предложенията ни са ориентирани към повече приходи и оптимизация на някои разходи. Целта ни през следващите дни е да покажем на премиера, министъра на труда, настоящия и бъдещия президент, както и на парламентарните групи, че има алтернатива. За да стане ясно, че ударът от вдигането на пенсионната възраст не може да бъде понесен и за да подкрепим предложенията си с гласа на хората, организираме протестен митинг.

В понеделник министърът на труда Тотю Младенов свиква среща за обсъждане на предложения. Ще се явите ли?
- Не, защото законопроектът не е изтеглен. Искаме разглеждането му да бъде замразено и тогава да се срещнем с премиера Бойко Борисов, работодателите и парламентаристите на ГЕРБ, колегите от НОИ и НАП, за да обсъдим всички възможности и да постигнем балансирани решения, без да се отнемат права на хората. Държа да отбележа, че не ние напуснахме срещата при министър-председателя миналата седмица. От Съюза за стопанска инициатива имаше тенденциозно мнение и обидни квалификации. Това накара премиерът да прекрати срещата. Не е вярно, че синдикатите били напуснали. Просто излязохме, след като срещата беше прекратена. Диалогът трябва да продължи, но не под дулото на пистолета. Реформата е прекалено тежка и голяма, за да може някой да я прави сам, пък бил той и Бойко Борисов.

Какви са решенията според вас?
- Вече предложихме пакет от мерки за борба със сивата заетост и за повече приходи и не разбирам защо никой не ги коментира истински. Това е алтернативата за нас. Дебатът трябва да се центрира към увеличаването на броя на хората, които плащат, и това да става върху реалните доходи. Държавата също трябва да започне да плаща точно колкото трябва за осигуряването на служителите си. Трябва да се засили и контролът върху инвалидните пенсии. Всяка година за тях се плащат над 1 млрд. лв. Обществена тайна е, че една инвалидна пенсия струва между 300 и 500 лв., ако знаеш на кого да ги дадеш.

Как може да се увеличи броят на осигурените при огромното намаляване на работните места и като се има предвид, че данъчните и в момента казват, че правят всичко възможно да съберат приходите?
- Служителите на НАП трябва да получат допълнителни законови инструменти за много по-сериозно въздействие върху сивия сектор. Данъчните трябва по-активно да правят директни прихващания за установени и неплатени вноски при възстановяване на ДДС. Трябва да започнат и осигурителни ревизии. Подценява се и мярката всички заплати в България да се плащат по банков път, което би пресякло сериозно разплащането под масата.
Още от интервюто на „Труд"