Търсенето на по-чисти, по-ефективни енергийни източници продължава да расте в световен мащаб и беше въпрос на време и Луната "да вземе участие" за осигуряване на енергия на живота на Земята. НАСА изчисли, че на повърхността на Луната има между 1 и 3 милиона тона хелий-3, което може да отвори нова граница в ядрения синтез. С голямото развитие в добива на лунни ресурси, това може да не е мечта, а възможност през следващите няколко десетилетия, разказва Econews.
За разлика от традиционните ядрени горива, хелий-3 не създава опасни радиоактивни отпадъци и може да бъде се използва в чисти реактори за ядрен синтез. Около 1 до 3 милиона тона хелий-3 може би се намират върху повърхността на Луната. Изследователи, като тези от Fusion Technology Institute към Университета на Уисконсин-Медисън, отдавна се фокусират върху потенциала за използване на този огромен резервоар от хелий-3.
Екипът работи в лабораторията, за да адаптира техниките за извличане на хелий-3 от лунната почва. Това е спонсорирано от НАСА изследване и ни води една стъпка по-близо до показването, че ресурсите от Луната могат да бъдат енергийно решение за живота на Земята (като безкрайна енергия).
Има ли и какви са препятствията?
Добивът на хелий-3 от лунната кора не е лесен. Първо, изследователите трябва да създадат технология, която може да вгражда хелиеви йони в лунния реголит и след това да дифузира хелий-3 от почвата. Изследователският екип в момента работи по прототип на тази система за извличане, надявайки се да я тестват в симулирана среда на Луната.
Това изисква изграждане на лунна гравитационна среда, която да имитира условията на Луната и е важна част от установяването, че системата ще работи в Космоса някога.
Въпреки, че добивът на хелий-3 от Луната може да бъде много доходоносно, има няколко предизвикателства. Как това ще бъде доставен на Земята например? Ще имаме ли термоядрени реактори, готови да използват хелий-3 като източник на енергия?
Мащабни проекти като Международния термоядрен експериментален реактор (ITER) отбелязват напредък към изграждането на практични термоядрени реактори. Но технологията трябва да извърви дълъг път, преди хелий-3 да може да се използва като устойчив източник на енергия.
Защо добивът на хелий-3 привлича международен интерес?
Добивът на хелий-3 на Луната, потенциална златна мина, предизвика интереса на космически агенции и частни компании по целия свят. И други страни се интересуват от копаене на Луната: Индия има мисия за кацане на Луната, планирана за 2028-2029 г., а Обединените арабски емирства също имат планове.
Като цяло се знае, че хелий-3 може да бъде извлечен и от повърхността на други планети, като Юпитер, където е в по-голямо количество. Но относителната отдалеченост на Юпитер и логистичните трудности при извличането на хелий-3 от газовия гигант го правят по-предизвикателно и скъпо начинание от добива на Луната.
Не всички обаче вярват, че хелий-3 е горивото на бъдещето. Някои, включително физикът Франк Клоуз описаха термоядрения синтез на хелий-3 като невъзможна идея. Въпреки това мечтата за добив на хелий-3 от повърхността на Луната остава изкусителна, обещаваща чиста енергия.