През периода 2005-2007 г. усилията на Министерство на земеделието и продоволствието бяха насочени към изпълнение на Правителствената програма в аграрния сектор. През последните години този сектор успя да се похвали със стабилно развитие въпреки наличието на неблагоприятни природо-климатични фактори.

Относителният дял на Брутната добавена стойност (БДС) през 2005 г., създадена в аграрния сектор, е 9.4% от БДС на икономиката на страната. По предварителни данни на НСИ, БДС в аграрния сектор през 2006 г. заема 8.6% от БДС на икономиката на страната.

Стойностният обем на БДС от сектора по текущи цени през последните години е в границите на 3.33 - 3.58 млрд. лв. Тенденцията на нарастване на дела на стокообмена със селскостопански стоки, наблюдавана през последните години, се запазва и през 2006 г. - $2.433 млрд. или с 11.2% повече спрямо 2005 г. За 2006 г. аграрният износ е в размер на $1.316 млрд., а вносът е достигнал $1.117 млрд. Отчетеното положително търговско салдо е в размер на $198.7 млн.

През последната година МЗП (Министерство на земеделието и продоволствието) разработи и представи за обществено обсъждане Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. Тя беше одобрена от Министерски съвет на 01.03.2007 г. През отчетния период бяха разработени документи, определящи макрорамката за развитие на поземлените отношения и перспективите в областта на земеделските земи. Централно място заема концепцията за поземлените отношения и комасацията.

Основната цел на програмата за развитие на селските райони през оставащия период от 6 години е повишаване на производителността в земеделието, постигане на висок жизнен стандарт в селските райони и стабилизиране на пазарите на земеделската продукция. Прилагането на националния стратегически план за постигане на заложените в него цели се постига чрез съвкупност от мерки обединени в четири приоритетни оси:

Ос 1: „Подобряване на конкурентоспособността на земеделския и горски сектор".

Ос 2: „Подобряване на околната среда и селската природа (управление на земята)

Ос 3: „Качеството на живот в селските райони и разнообразяване на селската икономика".

Ос 4: „ЛИДЕР"

Общият бюджет определен за финансирането на проектите по четирите оси (от ЕС + национално финансиране) е в размер на 3.241 млрд. евро.

Броят на подпомогнатите преработвателни предприятия се очаква да е над 600, а инвестициите за тяхното модернизиране над - 530 млн. евро. Селските райони в България са 81 % от територията на страната и в тях живеят 42 % от населението.

На семинар за журналисти в к.к. Боровец, министър Нихат Кабил разясни политиката за развитие на селските райони. В последния ден бяха представени мерките по Ос- 3 от Програмата за развитие на селските райони. По тази ос ще се прилагат пет мерки, една от които е „Разнообразяване към неземеделски дейности". По нея ще се подпомага селския туризъм, местното занаятчийство, инфраструктурни проекти и всички инвестиции извън земеделието.

Бенифициентите по тази мярка са земеделските производители в селските общини. Те имат възможност да получат авансово плащане до 20% от стойността на проекта (за тези, които са над 50 хил. евро.). Общият бюджет по тази мярка за седем годишния период е 140 млн. евро. Другите четири мерки по тази ос са: „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия", „Насърчаване на туристическите дейности", „Основни услуги за икономиката и населението на селските райони" и „Обновяване и развитие на селата".

Последната четвърта ос бе подходът „Лидер". Той ще се прилага на териториален принцип за изпълнение на стратегии за местно развитие в селските райони на страната в 231 общини, в които най-голямото населено място е до 30 хил. жители.

Зам.-изпълнителният директор на ДФ „Земеделие" Емил Дърев представи механизмите, по които Разплащателната агенция ще прилага мерките по Програмата за развитие на селските райони. Той разясни структурата и принципите на работа на агенцията. Очаква се Европейската комисия да одобри националната програма за развитие на селските райони, след което експерти на МЗП и на РА ще разработят нормативните актове за прилагане на програмата, каза още Емил Дърев.

За повече информация посетете сайта на Министерство на земеделието и продоволствието: mzgar.government.bg