Повишаващите се цени на природния газ и нарастващата несигурност ще доминират енергийните перспективи на Европа през предстоящата зима, пише Euronews в свой материал.
Цените на природния газ в Европа се покачват, което показва несигурност относно достатъчните доставки и увеличеното търсене, докато Европа навлиза в третата зима след нахлуването на Русия в Украйна.
Въпреки че необходимите резерви от природен газ изглеждат осигурени в момента, с капацитет на съхранение от 95% (над 100 милиарда кубични метра), повишеното търсене за отопление и електричество поради по-ниските температури вече изпита капацитета през първите седмици на ноември, отбелязва медията.
В началото на месеца ниските температури увеличиха изтеглянето на газ от хранилищата в Европа с близо 4% (4,29 милиарда кубични метра) от пълния капацитет за съхранение на газ в Европа по данни на Gas Infrastructure Europe. Очаква се нивата на съхранение да паднат под 50% до пролетта на 2025 г., което означава, че Европа ще трябва да купи много повече газ през следващата година.
Нова година - нова енергийна криза?
Геополитическото напрежение с основно участие на Русия и САЩ е водещ рисков фактор за енергийните цени на континента, посочва Euronews. Ситуацията се усложнява допълнително, след като "Газпром" спря потока на природен газ към Австрия на 16 ноември поради спор между страните.
Междувременно, важен договор, позволяващ транзита на руски газ през Украйна, предстои да приключи на 1 януари 2025 г. Това може да премахне половината руски газов износ по тръби към ЕС точно в пика на търсенето.
Пазарът не търпи вакуум и вероятно към Стария континент ще тръгнат допълнителни количества втечнен газ - но това е в състояние да вдигне енергийните цени. Все пак, в единия случай говорим за Москва, която използва синьото гориво като геополитически лост (и може да си позволи да го продава непазарно към "приятелски" правителства), а в другия са движени единствено от бизнес интересите си играчи.
Източник: iStock
Алтернативата не е прекрасна от гледна точка и на екологията, и на цените на въглеродните емисии, които после ще се плащат - можем да видим "триумфално завръщане" на въглищата и мазута.
Бавната промяна
Положителна тенденция е, че потреблението на газ намалява. То е било 350 милиарда кубични метра през 2022 г. и е спаднало до 295 милиарда кубични метра през миналата година. Според Института за икономика на енергетиката и финансов анализ, потреблението на газ в ЕС е намаляло с 3,2% през първите шест месеца на 2024 г. в сравнение с предходната година.
Трудно е да се каже, че обръщаме гръб на синьото гориво, което ни прави зависими от вноса.
Спадът изглежда е резултат от увеличения капацитет на възобновяемата енергия и подобрените мерки за енергийна ефективност. Делът на възобновяемата енергия се е увеличил значително през последната година, достигайки 44,7% от производството на електроенергия в ЕС, увеличение с 12,4% в сравнение с 2022 г. Междувременно, делът на изкопаемите горива е спаднал с 19,7% до 32,5%.
Експертите обаче са категорични - ВЕИ към момента не могат да предотвратят енергийните кризи и скоковете на цените. Някои страни като Австрия, Норвегия и Исландия могат да увеличат например дела на ВЕЦ без това да удари потребителите силно по джоба, но това са по-скоро изключения.
Източник: iStock
Това може да се промени след разгръщането на големи батерийни паркове и водородни инсталации, но тепърва всички решения за запазване на излишната "зелена" енергия от пиковите периоди ще трябва да се доказват в реални условия.
Ядрената енергия, която достигна 22,8% от енергийното производство на ЕС през 2023 г., също играе важна роля в енергийния микс на континента. Проблемът на ядрените мощности е, че се изграждат бавно - нерядко говорим за проекти, които продължават десетилетия наред.
Затова и подобряването енергийната ефективност и диверсифицирането на енергийния микс (с традиционни и иновативни мощности) са ключови за енергийната сигурност на Европа. Това означава, че ни предстоят години на последователни усилия, преди на Стария континент да можем с пълно спокойствие да чакаме зимата.