Министерството на природните ресурси и околната среда на Русия планира, до 2030 г. всички предвидени мощности за добив на волфрам в Русия да бъдат въведени в експлоатация, а обемът на производството да достигне 18 хил. тона волфрамов оксид. Това се посочва в съобщение на министерството.
"Планира се всички проектни мощности да заработят до 2030 г., а обемът на производството им да бъде на ниво 18 хил. тона концентрат на волфрамов оксид. Такива обеми ще позволят не само да се осигурят потребностите на икономиката на страната, но и да се увеличат доставките за световните пазари", отбелязват от руското ведомство.
От министерството напомнят, че в Русия волфрамът и продуктите от неговата преработка са включени в списъка на стратегическите суровини (тъй като за незаменима суровина за част от военната индустрия). По данни на Министерството на природните ресурси, към момента има общо 42 действащи лиценза за геоложко проучване, търсене и добив на волфрам, от които 34 са за Далечния изток.
А през 2023 г. добив се извършва в седем находища с общ обем от 3,83 хил. тона волфрамов оксид. Това означава, че спрямо настоящото производство, към 2030 година нарастването ще е около 4 пъти. На различни етапи на разработване и пускане в експлоатация са още няколко други големи находища и преработвателни инсталации, допълват от министерството. Техните общи запаси възлизат на над 794 хил. тона волфрамов оксид.
"Като цяло, при сегашното ниво на добив и производство, запасите от волфрам в Русия са за повече от 100 години", коментира министърът на природните ресурси Александър Козлов.