Турция възнамерява да рестартира търговете за възобновяема енергия през следващата година, като планира да предложи на бизнеса да заложи най-малко на 2000 мегавата (MW) нов капацитет годишно до 2035-а година. По този начин Анкара иска да стимулира нови инвестиции в сектора, се казва в доклад, цитиран от Daily Sabah.

Министерството на енергетиката и природните ресурси на страната ще възобнови търговете в специално определени зони за възобновяема енергия, известни с турското си съкращение YEKA, съобщи Bloomberg News, позовавайки се на свои източници.

Според тях министерството вече проучва стратегии за натиск над компании, притежаващи неизползвани лицензи за вятърни и слънчеви проекти, да продължат напред със строителството.

ози проблем с неизползваните лицензи ограничава възможностите за нови инвеститори", твърди Уфук Алпарслан, регионален ръководител във фирмата за енергийни изследвания Ember.

Снимка 683695

Източник: iStock

Експертът отбеляза, че ограниченият капацитет на мрежата е превърнал някои търгове в силно конкурентни състезания, като много проекти все още са заседнали във фазата на планиране.

Съгласно Националния енергиен план за периода 2022-2035 г. Турция има за цел да добави средно около 5 гигавата (GW) капацитет за възобновяема енергия годишно, включително 3,1 GW слънчева енергия и 1,4 GW вятърна енергия.

От началото на годината в Турция са изградили повече солари, отколкото има в цяла България

От началото на годината в Турция са изградили повече солари, отколкото има в цяла България

Страната поставя сериозен акцент върху производството на слънчева енергия

Соларите на Турция

Както Money.bg вече писа, от началото на годината в Турция са изградили повече солари, отколкото има в цяла България. Страната поставя сериозен акцент върху производството на слънчева енергия и амбицията й в тази посока не спира да расте.

От началото на годината страната е добавила впечатляващите 4,7 GW инсталирана мощност, като за развитието на сектора разчита в основна степен на местни технологии и инвестиции. За сравнение, изградените у нас инсталации, произвеждащи електричество от слънцето, се очаква да достигнат 4,5 GW в края на 2024-та година.

Сред ключовите играчи в този динамично развиващ се бизнес в страната е Kalyon Energy. Компанията финализира през миналата година най-големият фотоволтаичен проект в Европа, чиято пикова мощност е 1,35 GW. Сега дружеството планира инвестиция в размер на $100 милиона в своето съоръжение за производство на соларни модули, за да подсигури очакваните обеми за износ - до 500 MW през 2025-а година.

Турция иска да бъде глобален лидер в индустрията за възобновяема енергия. И изглежда, че успява

Турция иска да бъде глобален лидер в индустрията за възобновяема енергия. И изглежда, че успява

Страната вече е на пето място в Европа