DropCoal. Това е названието на космически високотехнологично румънско експериментално устройство, което вече е пуснато в действие на Международната космическа станция (МКС). Астронавтът Доналд Петит инсталира устройството в специална лаборатория, наречена ICE Cubes Facility. Първите тестове показват, че всички системи работят правилно. А това са предаване на данни, изтегляне на изображения, движение на двигателя и циркулация на течността, пише Romania Journal.
Следват серия от още подробни проверки, след което екипът ще започне планирани експерименти. Те ще помогнат да се разбере как се държат течностите в космоса и да се разработят нови полезни технологии.
Инсталацията на устройството премина гладко, без неочаквани предизвикателства или забавяния, демонстрирайки надеждността на оборудването.
"Ноември 2024 година бележи важен крайъгълен камък за Dropcoal, като за първи път той беше включен и управляван на Международната космическа станция. Ние успяхме да генерираме първите капчици в микрогравитация, потвърждавайки основните функционални блокове: телеметрично отчитане, изтегляне на изображения, работа на сервомотори, изпомпване на капчици във флуидната верига и още много важни неща", коментират от МКС.
Източник: iStock
Това бележи началото на фазата на въвеждане в експлоатация, когато екипът ще проведе серия от експерименти за валидиране на хардуера, за да гарантира, че всички системи функционират правилно. След като тази фаза приключи, операторите ще продължат с провеждането на планираните експерименти, следвайки сценариите, очертани от научния екип.
Тези резултати ще бъдат анализирани в детайли и обобщените набори от данни ще осигурят на учените основа за разширяване на съществуващите модели на флуидни взаимодействия и приложения.
В началото на ноември румънската компания InSpace Engineering (RISE) стартира мисията DropCoal на Международната космическа станция като научен експеримент, разработен изцяло в Румъния, като част от проект, финансиран от Европейската космическа агенция (ЕКА).