Съзвездие от стартъпи, индустриални гиганти и изследователски институции експериментира с производство в земната орбита, пише Morning Brew.

Ключов фактор за тази космическа "индустриална революция" е ниската гравитация - чрез нея стават възможни процеси, които просто няма как да се случват на нашата планета.

А резултатът могат да бъдат по-ефективни онколекарства или полупроводници от следващо поколение.

Суперкомпютър в Космоса готвят италианските военни

Суперкомпютър в Космоса готвят италианските военни

Целта са по-бързи AI операции без риск от смущения и най-надеждно архивиране на информация

Самата концепция за производство в ниска гравитация съществува от десетилетия, но главоломното развитие на комерсиалните космически програми е явление едва от няколко години чрез компании като SpaceX.

Така спрямо 2017 г. успешните изстрелвания са около 2 пъти и половина повече в сравнение даже с 2017 г. - 212 срещу 86. За 11 години - от 2011 г. до 2022 г., е станала една още по-важна промяна: цената за изстрелването на килограм товар в Космоса е паднала от $30 000 до $1300. Можете да благодарите за това на ракетите за многократна употреба.

Здраве 2.0

Няколко инициативи за производство на лекарства в Космоса са в ход. Смята се, че ниската гравитация улеснява създаването на революционни химически структури.

Британският стартъп BioOrbit планира да разработва имунотерапии срещу рак на Международната космическа станция (МКС). Те работят върху антитела с кристализирани протеини, които могат да бъдат създадени само в микрогравитация. Това би позволило производството на лекарства с по-висока концентрация, които могат да се прилагат бързо вкъщи.

Екип от Калифорнийския университет в Сан Диего изпраща злокачествени тумори в Космоса, където те растат много по-бързо, отколкото на Земята. Това съкращава сроковете за изследвания.

Експеримент, проведен на МКС по-рано тази година, доведе до създаването на експерименталното лекарство ребексиниб, което блокира ген, причиняващ размножаването на раковите клетки.

Китай тества 6G от Космоса с нов сателит

Китай тества 6G от Космоса с нов сателит

Целта е новата генерация мрежи да бъдат в експлоатация около 2030 г.

Няколко компании експериментират с отглеждането на човешки тъкани в Космоса - друг процес, който е затруднен от земната гравитация.

Redwire Corporation успешно отгледа колянен менискус в своето съоръжение за биофабрикация на МКС миналата година. Lambda Vision се надява да възстанови зрението на пациенти с редки генетични заболявания чрез производство на изкуствени ретинални импланти в космоса.

Фабрика над небето

Британският стартъп Space Forge се опитва да използва условията в космоса за подобряване на свръхпроводници. Калифорнийската компания Flawless Photonics използва безтегловността за производство на оптични кабели.

По-рано тази година те произведоха 5 километра оптичен кабел на МКС.

Немският стартъп Yuri създава лабораторно оборудване за ниска гравитация, което може да се използва в орбита.

Вече има и сериозна конкуренция в сферата на космическата инфраструктура.

Планът МКС да бъде заменена от частна орбитална станция

Планът МКС да бъде заменена от частна орбитална станция

До 2030 г. станцията на Axiom ще бъде в орбита и ще работи самостоятелно. А МКС ще бъде унищожена

Sierra Space разработва Dream Chaser, първият частен космически самолет, способен да каца на всяка писта, която приема Boeing 737. Компанията също така използва орбитални капсули, които могат да се върнат в земната атмосфера.

Няколко нови космически станции са в процес на изграждане като алтернативи на МКС. Vast, Sierra Space и Axiom Space се състезават да изстрелят свои собствени частни космически станции през следващите няколко години, които ще приютяват изследователи, провеждащи повече производствени експерименти.