Когато изпълнителният директор на индийската платформа за доставки Zomato публикува обява за главен асистент в социалните медии, тя дойде с две големи уловки. През първата година не се плаща заплата, а освен това успешният кандидат трябва да плати на компанията 2 милиона индийски рупии (около 23 670 долара) за привилегията да заеме тази позиция.
Публикацията предизвика незабавна негативна реакция от индийските потребители на социалните медии и вдъхнови няколко мемета и пародии, разказва CNN в свой материал.
В публикацията босът Дийпиндер Гоял заявява, че таксата ще бъде дарена на неговата неправителствена организация Feeding India, наричайки ролята "програма за бързо обучение", която ще осигури "10 пъти повече знания" от курс по мениджмънт.
Въпреки това, в следващ пост Гоял обяви, че изискването за плащане на такса е било само трик: "Това беше просто филтър, за да намерим хора, които имат силата да оценят възможността".
Е, явно трикът е бил успешен. Обявата успя да привлече вниманието и повече от 18 000 кандидати за само 24 часа, преди кандидатстването да бъде спряно. "Надявам се, че "плати на компанията, за да получиш работа" няма да се превърне в норма на този свят - това не е готино", написа Гоял.
"Въпреки че демонстрирането на страст към дадена работа е похвално, финансовите привилегии често определят дали човек може да си позволи да преследва такива страсти - подобно на скъпо хоби като голфа", коментира пред CNN индийският икономист Сумия Боумик.
"Организациите може и да имат право да предлагат такива роли, но е безспорно, че тези възможности са изключващи, особено в контекста на Глобалния юг като Индия, където за повечето хора основната мотивация за търсене на работа е осигуряването на препитание.", допълни той.
Въпреки че неплатените стажове не са незаконни в Индия, трудовото законодателство на страната изисква на служителите да се плаща поне минимална работна заплата.
В неотдавнашен доклад на изследователския проект за труда Fairwork обаче се установява, че от 11 оценени индийски приложения за гиг икономика повечето нямат политика за минимално заплащане - включително Zomato.
no-noi
на 25.11.2024 в 13:31:07 #1Помислих си че става въпрос за българското МВР или някоя от другите държавни фирми в които задължително трябва да си платиш 10-15 хиляди че и повече