Индия е в първи етап на строителство на един от най-големите инфраструктурни проекти в света, който ще струва умопомрачителните 100 милиарда долара. 

Индустриалният коридор Делхи-Мумбай (Delhi-Mumbai Industrial Corridor - DMIC) има за цел създаването на осем нови града, построени от нулата между Делхи и Мумбай.

С проекта се цели да се подобри индустриалният капацитет на Индия, да се стимулира търговията и да се създадат милиони работни места чрез свързване на индустриални центрове по протежение на коридора от 1500 км.

Проектът DMIC е съвместно предприятие между Индия и Япония, предназначено да подобри производствения сектор на Индия и транспорта на стоки, разказва Ecpress.co

Други важни индустриални зони включват Шендра-Бидкин в Махаращра и района на пристанището Диги, което ще подобри връзките със западните пристанища на Индия.

Мегапроект: 800-километрова магистрала ще свързва две азиатски страни и ще струва над $3 милиарда

Мегапроект: 800-километрова магистрала ще свързва две азиатски страни и ще струва над $3 милиарда

Изграждането на новия път, който се очаква да бъде дълъг около 838 км, ще помогне за намаляване на времето за пътуване

Въпреки че DMIC беше обявен за първи път през 2007 г., напредъкът е бавен с предизвикателства като придобиване на земя и закъснения в осигуряването на финансиране. DMIC се разработва на етапи, като пълното завършване се очаква до 2040 г.

Проектът остава приоритет за дългосрочната стратегия за развитие на Индия. Първата фаза в момента е в ход и включва изграждането на пътища, летища и железопътни линии в подкрепа на новите градове и техните индустриални зони.

Коридорът ще включва и проекти за възобновяема енергия като слънчеви централи, в съответствие с ангажимента на Индия за устойчив растеж.