„Продават заеми на бирници", четем от първата страница на „Стандарт"
Бирникът ще чука на вратата не само за неплатени сметки за парно и кабеларка, но и за пропуснати вноски по кредита. Новата мода сред банките е да продават лоши заеми на фирми, съобщиха финансисти. "Преди две години лично обикалях клиентите си от врата на врата и ги молех да си погасяват кредита, но сега има по-лесен вариант", разказва шеф на банков клон в Перник.
Засега най-често се търгуват необслужвани кредитни карти и малки потребителски заеми без обезпечение. Така банките си спестяват време и харчове по издирване на клиентите, а кредитните им портфейли се изчистват от необслужвани заеми.
Стотици ипотекирани имоти ще излязат на пазара напролет, предупреждават банкери.
Още по темата от „Стандарт"
„За първи път проблемните заеми скочиха над 9 млрд. лева", обобщава от първата си страница „Сега" месечната статистика на БНБ
Заемите, които създават грижи и на получателите на парите, и на банките, вече надхвърлиха 9 млрд. лева. В края на октомври т.нар. проблемни кредити - необслужваните над 90 дни и преструктурираните, са 22%, обяви вчера БНБ. Това означава, че над 1/5 от задълженията на фирми и граждани към трезорите са под заплаха да се превърнат в несъбираеми. И делът, и общата сума (малко над 9.022 млрд. лева) на заемите със значителни просрочия са рекордни.
Новите данни на централната банка показват, че плахите надежди за трайно забавяне на скоростта и обръщане на негативната тенденция са били безпочвени. През август и септември проблемните задължения се увеличиха съответно "само" със 132 млн. и със 75 млн. лева, а сега скокът е с цели 222 милиона. Все пак трябва да припомним, че тази година имаше и по-големи плонжове на просрочените и преоформените заеми - с по 350-339 милиона лева през януари, юни и юли.
Картината е различна при задълженията на фирмите и на населението. Най-критично продължава да бъде положението при бизнеса. През октомври цели 23.43% от заемите на предприятията са със сериозно забавено погасяване или вече преструктурирани заради трудности при изплащането.
При потребителските кредити делът на проблемните е нараснал до 20.04%. Единствено в групата на жилищните ипотеки делът на просрочените и предоговорените още е под 20 на сто - 19.27%. Банкери и икономисти коментират, че българинът може да се лиши от ядене, но ще направи всичко възможно да си плати вноските, за да не загуби жилището си.
Продължаващият ръст на проблемните заеми не е изненада. От лятото насам заплахата от нова рецесия надвисна над Европа, финансисти и икономисти прогнозират, че ще се увеличава обемът и на просрочията, и на кредитите, които ще бъдат отписвани като неспасяеми. Но място за паника няма, тъй като банките в България имат солидни буфери.
Още от статията на „Сега"
„Вдигат 10 пъти наказанието за лекарска грешка", е водещото заглавие на „Труд"
Поредният случай на починала родилка - 35-годишната Надежда Узунова, възмути обществото и взриви форумите в интернет.
Узунова си отиде в известната като елитна столична специализирана болница "Шейново" в понеделник рано сутринта. Детето й бе транспортирано в клиниката по неонатология и в сряда по обяд почина.
Здравният министър д-р Стефан Константинов, който е гинеколог по специалност, веднага реагира на инцидента. "Прави са роднините, които казват, че жената е била размотавана", коментира пред медиите преди заседанието на Министерския съвет той.
Министърът е готов с конкретни предложения - десетократно да се увеличи глобата при лекарска грешка, която е причинила смъртта на пациент.
Глобата при лекарска грешка, в резултат на която пациентът е починал, да се увеличи десетократно. Това предлага министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов след смъртта на 35-годишната родилка Надежда Узунова.
Два закона уреждат стандартите за медицинска помощ и отговорността при неспазването им - Законът за здравето и Законът за лечебните заведения. В момента, ако една болница наруши правото на достъпна медицинска помощ за пациентите, регламентирано в чл. 81 от Закона за здравето, наложената глоба може да е в размер от 500 лв. до 1500 лв. Ако са нарушени изискванията за спазване на медицинските стандарти, регламентирани в чл. 6 от Закона за лечебните заведения, санкциите стигат до 2000 лв.
Това означава, че, ако депутатите възприемат препоръката на министър Константинов, санкциите за лекарска грешка, завършила със смърт на пациент, ще струват на лечебните заведения 15 000-20 000 лева. Чрез инициативата си за промени в закона министърът цели да се гарантира по-голяма сигурност на пациентите при оказване на медицинска помощ, коментираха от здравното ведомство.
Още от статията на „Труд"
„Металургични фирми може да спрат работа заради стачката в БДЖ", предупреждава от първата си страница „Капитал Daily"
Без сближаване на позициите приключи срещата между ръководството на БДЖ и синдикатите. Това означава, че от днес започва ефективна стачка и се очаква влаковете в страната да не се движат между 8 и 16 ч. Ако за пътниците това е поредното неудобство, причинено от държавния превозвач, за бизнеса последствията може да са далеч по-тежки.
Особено сериозно е положението при добивните и металургичните предприятия, които превозват големи обеми суровини и продукция и трудно могат да намерят алтернатива. Ако стачката продължи по-дълго, това може да доведе дори до блокиране на работата на някои от тях заради липса на суровини или невъзможност да съхраняват продукцията си.
Забавяне
"Повечето товари на металургичните предприятия се транспортират през нощта, така че превозът няма да бъде спрян напълно. Ще има обаче забавяния по гарите и граничните пунктове, а от БДЖ вероятно ще гледат да пускат с предимство пътническите влакове", каза Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ).
Стачката ще се отрази на доставките на суровини, което може да се окаже фатално за предприятията, тъй като наличните количества в даден момент ще се изчерпят, а процесите са непрекъсваеми. Затрудненото извозване на готова продукция пък ще принуди компаниите да плащат неустойки и в по-краен вариант може да им коства пазарен дял.
"Може да се наложи намаляване на транспортираните количества и дори на производството, а това ще намали и конкурентоспособността ни", каза Антон Петров, регионален представител на гръцката Viohalco Group. По думите му такава ситуация е крайно нежелателна, тъй като металургичната индустрия е една от най-силно експортно ориентираните и съответно един от важните двигатели на икономическия растеж на страната.
Още от статията на „Капитал Daily"
"До 50 000 лева на седмица от измами по телефона", обобщава „24 часа"
"Ало, аз съм д-р Иванов. Синът ви е претърпял катастрофа и е в болница. Трябва да се направи спешна ортопедична операция. Не можем да чакаме. В най-кратък срок трябват 5000 лева за закупуване на златни пирони, които да поставим в крака му."
Подобна "новина" от загрижен лекар могат да чуят поне 1000 души в страната дневно. В случая не става дума за бум на пострадалите при катастрофи, а за поредната телефонна измама. Описаният вариант е модификация на популярната схема, че ваш близък е пострадал при пътно произшествие. Оказва се, че това продължава да е най-актуалната схема, която измамниците използват, за да измъкнат по няколко хилядарки от лековерни българи, разказват полицаи, разследващи тези престъпления.
Работещи са и вариантите, при които хитрите измамници се представят за полицаи, следователи или прокурори и съобщават със строг глас, че дъщеря ви е блъснала дете, което бере душа в болница. За да се отърве от проблеми с правосъдието, пак са необходими няколко хилядарки.
Въпреки богатата информация в медиите за този вид престъпления все още има хора, които се хващат на въдицата на мнимите служители на реда и на загрижените лекари.
Измамниците разчитат на няколко елемента от психологическата нагласа на българина, обяснява Веселин Георгиев от сектор "Престъпления против собствеността" в Главна дирекция "Криминална полиция". Най-важният е, че българинът е много привързан към децата си и е готов на всичко за тях. Дори човек да подозира, че става дума за измама, усещането, че детето му има някакъв проблем, надделява и той е готов да действа на минутата, без да се замисля, анализира Георгиев. Такъв случай имало наскоро в Хасково, където възрастна жена била готова да даде 12 000 лева на мошениците. Жената не изключвала варианта това да е измама, но в същия момент не могла да се свърже с дъщеря си.
Мнимите полицаи и прокурори пък разчитат, че хората имат респект към службите за сигурност, особено по-възрастните. По тази причина мошениците звънят по телефона в ранни зори, за да стресират още повече хората, които все още спят.
Още от статията на „24 часа"
„Договорени са проекти за над 2 млрд. лв. по „Регионално развитие", информира „Класа"
Общият размер на договорените средства по ОП „Регионално развитие" е 2,027 млрд. лв., което представлява 65% от нейния бюджет. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова вчера при подписване на договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 100 млн. лв. по програмата с кметовете на 29 общини, които имат одобрени за финансиране проекти по схемата "Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции". Размерът на разплатените средства по нея е приблизително 574 млн. лв., което е 18% от бюджета на програмата и 28% от размера на договорените средства. Археологическият комплекс Перперикон, Мадарският конник, Шуменската крепост, старата българска столица Велики Преслав, архитектурно-етнографският комплекс "Етър" и архитектурно-историческият резерват с. Боженци са част от знаковите забележителности на страната, които ще бъдат подкрепени по линията на Оперативна програма "Регионално развитие" за повишаване на тяхната привлекателност.
Още от статията на „Класа"
"Донев гушнал 200 млн. лв. от доставки на лекарства", пише на първата си страница „Монитор"
Скандалният бизнесмен и съсобственик на вестниците „24 часа" и „Труд" Огнян Донев краде от болниците по 200 млн. лв. годишно, като извива ръцете на директорите. Причината е, че 30% от всички медикаменти, с които се лекуват пациентите в големите университетски лечебни заведения, се доставят от дистрибуторската му компания „Софарма Трейдинг". Здравният октопод зарежда и многопрофилните лечебни заведения в провинцията. Там фирмата на Донев е тотален монополист - доставя 90% от медикаментите, оплакаха се шефове на потърпевши здравни заведения. Мениджърите им твърдят, че „Софарма Трейдинг" ги рекетира, като ги заплашва със запор на сметките, ако „октоподът" не спечели търговете за доставка на лекарства. „За да оцелеем, търпим рекета на Донев. В противен случай няма как да лекуваме и да изплатим заплатите на персонала", жалват се медиците.
Донев е организирал измамата с търгове по група медикаменти
„Софарма" е монополист у нас в производството на ампулни форми. При кандидатстването на първо място се поставят ампулите, произведени от генеричната българска компания, а към тях се прикачат скъпоструващите продукти на чужди производители на оригинални лекарства. Така, за да си осигури лекарства в ампули, директорът на дадена болница е принуден да закупи целия пакет предложени медикаменти от „Софарма Трейдинг". По този начин фирмата на Донев си осигурява договори, като прецаква всички останали играчи на пазара.
Втората хватка на Донев е, че държи нарочно „Софарма Трейдинг" с положителен баланс, за да може да печели търговете за лекарства. Останалите играчи на пазара са с отрицателен или нулев баланс, което автоматично ги изкарва от играта.
Любопитни са и обстоятелствата, при които търговете за лекарства минаха от Министерство на здравеопазването към лечебните заведения. Когато кандидатстваха за търгове на министерството, фармацевтичните компании трябваше да дадат максимално ниска цена, за да бъдат включени в позитивния лекарствен списък. Държавата имаше за цел да закупи максимално много медикаменти на възможно най-ниската цена. Благодарение на промяната в Закона за лекарствените средства, която според експерти в здравното министерство била инициирана именно от лица, близки до Донев, разходите за лекарства на болниците и държавата са се увеличили с над 30%. А приходите, които се оценяват грубо на 200 млн. лв., отиват директно в джоба на собственика на „Софарма".
Още от статията на „Монитор"
„Държавата не плаща, дължи лихви", съобщава „Стандарт"
Държавата вече няма да бави разплащанията си с фирмите. През януари 2012 г. ще обсъдим промени в Търговския закон, с които да се въведе стандартен срок за разплащане на общини и ведомства с бизнеса в рамките на 30 дни. Това обясни депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на икономическата комисия към парламента Валентин Николов. Така при всяко просрочие държавата ще трябва да дължи лихви на фирмите. По думите му измененията се налагат заради приета европейска директива, чиито текстове трябва да се въведат и в българското законодателство. Според Николов трябва да се направят и някои изменения в Закона за обществените поръчки, с които да се забрани "изнудването" над фирмите.
Така например някои обществени поръчки се дават и според критерий кой кандидат е склонен да разсрочи най-много плащанията. Стига се до ситуации, в които фирмите обещават да си чакат парите твърде дълго и остават без свеж ресурс, поясни депутатът. С отпадането на подобни изисквания фирмите ще могат да си получават разплащанията в приемливи срокове, коментира още Николов. Срокът от 30 дни трябва да обхване и разплащанията между фирмите, стига в договорите изрично да не са посочени други срокове.
Още от статията на „Стандарт"
"Най-голямата компания за колбаси във Варна фалира", разкрива „Капитал Daily"
Най-голямото месопреработвателно дружество във Варна "Мюлер България експорт", собственик на търговската марка "Чико Емо", е обявено в несъстоятелност. Молбата е подадена от самия собственик на компанията на 1 ноември, а фалитът е обявен три дни по-късно, става ясно от Търговския регистър.
Днес са били освободени и последните служители на компанията. Според отчета й към края на миналата година в нея са работили 216 души. Месец преди фалита е сменен и собственикът на компанията - новият е офшорката от Белиз "Амерон лимитед", като е сменен и адресът, който вече е в Търговище.
Падащи продажби
Отчетът на компанията показва, че през миналата година приходите й са се свили значително - от 41.6 млн. лв. на 35.8 млн. лв. Като причина се посочва тежката ситуация заради кризата. все пак обаче дружеството е успяло да излезе макар и на малка печалба от 183 хил. лв. Увеличили са се обаче задълженията към търговски предприятия - до 6.3 млн. лв., спрямо 5.7 млн. година по-рано. Краткосрочните заеми са достигнали 6.1 млн. лв.
Забавени заплати
Служители на компанията заявиха, че бавенето на заплати е започнало още през пролетта, но хората са били задържани на работа с обещание за изплащане на дължимите възнаграждения. Миналата седмица от работа са били освободени и последните служители, като според тях работодателят не е спазил едномесечния срок за предизвестия, предвиден в трудовите им договори.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Управляващите се опитват да преметнат синдикатите за пенсионната реформа", разкрива „Сега"
Едва започнали, преговорите на премиера Бойко Борисов със синдикатите за пенсионната реформа се разпаднаха. Под заплахите за национален протест на 30 ноември ГЕРБ отложи с 2 дни срока за предложения към бюджетните закони, а Борисов се съгласи днес да председателства неформална тристранна среща с профсъюзите и работодателите по идеите на кабинета. Снощи обаче синдикатите получиха официална покана за извънредно заседание на тристранката и заявиха, че те няма да участват в него. Проблемът е, че ако на заседанието се обсъждат промените във възрастта за пенсия, дори те да не бъдат одобрени от социалните партньори, това се брои за социален диалог и текстовете не могат да се атакуват в съда след това.
Още от статията на „Сега"
"Регистрираме в БНБ закупените ценни книжа зад граница", информира „Класа"
Откриването на сметки в чужбина, както и емитирането или покупката на ценни книжа зад граница ще трябва да се обявяват в БНБ в 15-дневен срок. Това гласят изменения на Валутния закон, приет на второ четене в НС вчера. Освен това ще декларираме износа на пари под 10 000 евро кеш устно, гласи друга промяна. Пренасянето на валута през граница в размер на 10 000 евро или повече се декларира пред митническите органи с декларация. Но в случай на основателни съмнения за незаконни дейности ще бъдат проверявани и суми под тези стойности, като митниците могат да изискат допълнителна информация на физическите лица за придобиването на тези средства. Пренасянето на пари в наличност над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута през границата на България за друга държава - членка на ЕС, или за държава извън ЕС също подлежи на деклариране пред митническите органи, като лицата предоставят и удостоверение от компетентната териториална дирекция на НАП за наличие или липса на задължения или документ, удостоверяващ, че лицето не е вписано в регистъра на Националната агенция за приходите. Митическите органи служебно въвеждат информацията в регистъра. Същото изискване важи и за чуждестранните лица, които пренасят валута на стойност над 25 000 лв.
Няма таван за изнасяните кешово суми, но при спазването на закона. БНБ води регистри на всяко плащане или сделка между местно и чуждестранно лице по банков път и на всеки презграничен превод на стойност, равна или надвишаваща 100 000 лв. Местната банка изпълнява нареждането за превод след удостоверяване, че сделката е декларирана. Ако физическо лице наруши закона за износ на пари кеш, се налага глоба от 1000 до 3000 лв., а за юридическите лица сумата е от 2000 до 6000 лв. Въвежда се и нов член, според който митническите служби обменят информация с ЕК при наличие на признаци за изпиране на пари и финансиране на тероризъм.
Още от статията на „Класа"
"Събарят още 144 незаконни къщи край язовирите", информира „Монитор"
147 от установените незаконни строежи край язовирите, които не са премахнати доброволно от собствениците, в скоро време ще бъдат съборени. Това съобщиха за „Монитор" от Дирекция „Национален строителен контрол".
74 заповеди са в процедура по връчването им на заинтересуваните лица, а по други 21 тече срокът за обжалване пред съда, уточниха от ведомството.
От началото на годината ДНСК провери 1475 обекта, намиращи се в прилежащите територии на 53 значими язовира в цялата страна. За 748 от тях са съставени констативни актове, като основание за започване на административни производства за премахване.
След приключване на втория етап от проверката са установени още 14 незаконни строежа в имоти в района на язовир „Искър", достъпът, до които не е бил осигурен по време на извършване на комплексната проверка. С последните констативни актове броят на установените незаконни строежи е 762.
Досега са издадени общо 553 заповеди за премахване на безспорно установени незаконни строежи въз основа на констативни актове за започване на административни производства. Издадени са общо 191 заповеди за забрана ползване и 12 заповеди за спиране на започнати строежи с нарушения по ЗУТ.
Заповедите за забрана ползването и спиране извършването на строителни и монтажни работи на строежи с нарушения са с предварително изпълнение и от органите на ДНСК са предприети и се предприемат своевременни действия по изпълнението им.
Още от статията на „Монитор"