С над 16% поевтиняха ЕПК жилищата в София, пише "Монитор"

С 16 процента паднаха средните офертни цени на двустайните ЕПК апартаменти в София за последните 7 месеца, сочи статистиката на сайта за недвижими имоти www.imot.bg. На практика те се върнаха на нивото от август 2007 г.

Най-голямо е поевтиняването в кв. "Стрелбище" - 29%. Сега в южния квартал апартаментите от сегмента се оферират от 1127 до 1881 евро за квадрат. Най-евтино - за 62 000 евро, се продава гарсониера от 55 квадрата, преустроена на двустаен. Близо 2 пъти повече пари - 119 000 евро, се искат за жилище от 65 квадрата, строено преди 20 години, разположено на първи етаж.

Най-малък спад в офертните цени от 6 процента за времето от август досега има в „Борово", сочи статистиката. Двустайните ЕПК жилища там се оферират в тесните граници от 1033 до 1200 евро за единица площ. Най-ниското предложение от 62 000 евро е за имот на 13-и етаж в блок на бул. „България". Най-скъпо - за 90 000 евро, се продава напълно обзаведено жилище от 75 квадрата след основен ремонт.

На второ място по поевтиняване за последните 7 месеца на жилищата от сегмента в София е „Зона Б-5". В една от първите ЕПК джунгли в София офертите са от 1000 до 1500 евро за квадратен метър. Най-евтино - за 55 000 евро, се продава маломерен двустаен в блок близо до кръстовището на бул. „Ал. Стамболийски" и ул. „Одрин". Над 2 пъти повече пари - 120 000 евро, се искат за просторен апартамент от 80 квадрата на първи етаж.

В намиращата се наблизо "Зона Б-18" минималните цени също са над 1000 евро за квадрат. За най-евтиното жилище се искат 60 000 евро, 1091 евро/кв. м, а за най-скъпото - 86 000 евро, 1147евро/кв. м. Жилището с най-високата цена е с площ от 75 кв. м и може да се преустрои на тристайно.

В престижния "Хиподрума" офертните цени са паднали за последните 7 месеца с 9 на сто. Предложенията са от 1078 до 1362 евро за единица площ. Най-ниската от 69 000 евро е за жилище от 64 квадрата, на 9-и етаж, нуждаещо се от основен ремонт. Най-скъпо - за 109 000 евро, се продава напълно обзаведен луксозен апартамент от 80 квадрата на 12-и етаж.

От август досега средните цени на двустайните ЕПК апартаменти в кв. "Гоце Делчев" са паднали със 187 евро за квадрат, сочи статистиката. Сега офертите са от 906 до 1181 евро за единица площ. Най-евтино - за 58 900 евро, се продава жилище от 65 квадрата, строено през 80-те години на миналия век, намиращо се зад „Билла".

Със 158 евро за квадрат са по-ниски средните цени на двустайните в „Банишора". Сега офертите там са от 898 до 1027 евро за единица площ. За най-скъпото жилище от сегмента се искат 77 000 евро, а за най-евтиното - 62 000 евро.

Скандал с имотни сделки на висша данъчна тресе Бургас, информира „Сега"

Дали висшата данъчна шефка в Бургас Румяна Дулева и съпругът й Иван Дулев са укривали данъци при имотни сделки, ще проверява Инспекторатът на НАП. Депутатът Яне Янев вчера разкри подробности около сигнала си срещу Дулева. Онзи ден той връчи данните на новия шеф на НАП Красимир Стефанов, който пък се зарече да ги провери.

Румяна Дулева, която е начело на дирекция "Обжалване и управление на изпълнението" в Бургас, и съпругът й Иван през последните няколко години се занимават с покупко-продажба на недвижими имоти и земеделски земи, обяви Яне Янев.

От данните в службата по вписванията ставало ясно, че от 1999 г. до днес семейството е осъществило повече от 30 имотни сделки. Проблемът бил, че в повечето случаи недвижимостите били прехвърляни на многократно занижени цени, от което се спестявали данъци и такси, обясни депутатът.

Той посочи, че Дулев е купил от земеделското министерство земя от 2205 кв. м в с. Страцин, Поморие, само срещу 619 лв. В края на септември 2005 г. пък Дулеви придобили почивна станция с площ 490 кв. м в с. Индже войвода, община Созопол, за 50 000 лв. Депутатът твърди още, че семейството продало имот в Созопол на сина на бившата шефка на НАП Мария Мургина - Мартин, с цел строеж на хотел.

"Интересно е откъде съпругът на г-жа Дулева има пари за тези сделки", запита Яне Янев и поиска данъчната шефка да бъде уволнена.

"Всички данъци, които е следвало да бъдат платени, са платени", отговори Румяна Дулева и добави, че няма да подава оставка, не е брокер на имоти и не е извършила нищо нередно. Семейството й щяло да направи всичко, за да защити честта си, като не е изключено да се стигне и до съд.

"Недопустимо е депутат да се изживява като прокурор и да казва кой е виновен", коментира данъчната директорка. "Вчера Янев говореше за атрактивни имоти по морето за милиони левове, които моето семейство притежава, днес те се превърнаха в земеделска земя", отбеляза Дулева.

Тя определи като "директна лъжа и клевета" твърдението на Янев, че е продавала имоти на Мургина или на сина й. Освен това поясни, че е наясно кой стои зад сигнала на Янев, защото той първо е получен в НАП-Бургас, препратен е до дирекцията, която тя ръководи, а оттам - до централата в София.

Дулева подчерта, че приходната администрация в Бургас през 2007 г. е предотвратила източване на ДДС за 27 млн. лв. През м. г. над 37 млн. лв. ДДС са спасени от източване, а в прокуратурата са подадени уведомления за 19 фирми, занимаващи се с източване на налога.

Пробив в мрежата
До прокуратурата и съда най-вероятно ще стигне и договорът за информационната система на НАП. Независимата депутатка Мария Капон обяви вчера, че ще сезира екипа на Борис Велчев, защото "е имало държавно покровителстване, за да не заработи системата още от самото начало".

Договорът с френската фирма "БУЛЛ" е сключен още през 2004 г. Притеснителното е, че над половината от сумата по сделката - 2.5 млн. евро, са преведени на дружеството до изборите през 2005 г., без системата изобщо да е била готова към онзи момент.

"Хубавото е, че останалото от сумата до 4 млн. евро са преведени чак през 2008 г. и че към фирмата са предявени всички възможни неустойки за закъснението", отбеляза Капон. Тя допълни, че е добре, че държавата е уговорила да не плаща за лиценз за разработения специално за НАП софтуер.

Орешарски: Няма нищо вярно по случая "НАП"

"Няма нито едно вярно нещо по случая с НАП", заяви вчера пред Би Ти Ви финансовият министър Пламен Орешарски. Според него всичко около скандала със злоупотреби в приходната агенция е "спекулация", а не факти и доказателства. Единствената вярна информация според министъра е схемата за източване на ДДС чрез имотни сделки в Пловдив, но тя е разкрита от Инспектората на НАП и заради нея са уволнени 4-ма служители.

Според Орешарски не е вярно, че всяка година у нас се източва ДДС в размер на 1 млрд. лв., защото "макрофактите говорят точно обратното". България е сред страните с най-малко ДДС измами, като след нас са Белгия, Гърция, Франция, Испания, Италия. От справка на Орешарски става ясно, че България е на 4-то място, като първото е за страната с най-малък обем на източен ДДС.

На въпрос, защо след като няма нищо вярно, ДАНС отне достъпа до информация на Мария Мургина, а прокуратурата образува досъдебно производство, Орешарски каза, че цени работата на ДАНС и че това е "институция, която има силни първи стъпки".

"Няма да коментираме чужди коментари", лаконичен бе градският прокурор Николай Кокинов във връзка с твърденията на Орешарски. Той обясни, че стои зад всичко, казано досега от наблюдаващия прокурор по делото "НАП" Маргарита Немска. Мургина все още не е разпитвана по разследването.

Бизнесът: Енергийният пазар е свръхрегулиран, коментира „Дневник"

Енергийният пазар в България е свръхрегулиран и липсва реална конкуренция между компаниите в бранша - това каза Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара. Той предлага да бъдат въведени гъвкави тарифи на електроенергията и да бъде променена регулацията.

Изявлението му идва седмица след като ЕК предупреди България, че ще започне наказателна процедура заради неспазване на директивата за електроенергийния пазар и определяне на квоти за централите - количествата от тях те са задължени да продават на НЕК по цени, определени от регулаторната комисия.

Необходимо е да се освободи поне 40% от пазара. Всяка година си говорим, че трябва да има либерализация и нищо не се променя, каза председателят на Асоциацията на търговците на ток Румяна Георгиева.

Търговците на енергия отчетоха, че в момента само 20% от произвежданата енергия се продава на свободно договорени цени. Балансиращата енергия, която потребителите купуват при недостиг, остава много скъпа и достига до 260-270 лв. за мВтч, заяви изпълнителният директор на "ЧЕЗ трейд България" Владимир Дичев.

"Традиционна практика е компаниите да поръчват с 20 на сто повече ток за всеки случай, въпреки че може и да не го използват", обясни той. По думите му по тази причина пазарът на практика може да спре.

Регулирани да останат само цените по дългосрочните договори с инвеститорите в изграждането и модернизацията на централите в комплекса "Марица-изток" за изкупуване на тока от НЕК, предлага още БСК.

Договорите с американската компанията Ей и Ес за ТЕЦ "Марица-изток 1" бяха подписани преди десет години и са за 15 години, същият е срокът на договора с италианската компания "Енел" за ТЕЦ "Марица-изток 3".

Петгодишен договор има и ТЕЦ "Марица-изток 2". Данев настоява те да бъдат преразгледани, защото са непазарни. Това не може да стане, защото останалите производителите могат да налагат три-четири пъти по-високи цени, коментира шефът на "Булатом" Богомил Манчев.

Затварят прохода „Хаинбоаз" до август, пише „Новинар"

До август тази година ще бъде затворен прохода „Хаинбоаз", който свързва Стара Загора и Велико Търново, съобщиха от Националната агенция „Пътна инфраструктура" (НАПИ). Забраната важи както за ТИР-ове, така и за леки коли от вчера. Причината за това са строителни дейности в прохода. Все още важи забраната за минаването на тежкотоварни превозни средства през прохода „Шипка".

Междувременно стана ясно, че транспортният министър Петър Мутафчиев се е договорил с румънския си колега Раду Берчяну да се ускори строежа на Дунав мост 2, съобщиха от транспортното министерство.

Берчяну е потвърдил, че до края на този месец ще бъде избрана фирма, която да изгради прилежащата инфраструктура на моста на румънската територия. Забавянето на проекта се дължи на проблеми с терените в северната ни съседка, тъй като някои от тях все още не са извадени от горския фонд.

От министерството казаха още, че кандидатите за строителството на жп линията Свиленград-турска граница са трима. Финансирането на проекта е по европейската програма „Транспорт", като стойността й е 35 млн. евро. Фирмата ще бъде избрана до 22 май тази година.

Агрочиновниците си замълчаха за проверките на ОЛАФ, разказва „Дневник"

Ръководителите на земеделското министерство и на фонд "Земеделие" във вторник оставиха без коментар поредния сигнал от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) за липса на реакция на българската администрация по установени нарушения в програма САПАРД.

От публикация в броя на в. "Сега" от вторник се разбира, че в началото на февруари шефът на ОЛАФ Франц Херман Брюнер е изпратил до вицепремиера Меглена Плугчиева, националния координатор Димитър Ивановски, земеделския министър и шефката на фонд "Земеделие" писмо с констатации, че в продължение на половин година чиновниците от фонда не са изискали връщане на субсидии по 17 нередовни проекта от програма САПАРД. Констатациите са направени след последната визита на евроекспертите във фонда в края на януари т.г.

Димитър Ивановски вчера потвърди информацията и обясни, че по правилата за работа администрацията на фонда трябва да се отчита на всеки три месеца, което не е било направено. Земеделският министър обаче не даде никакъв отговор, обеща подробности, след като се допита до експертите, но по-късно вече не вдигаше мобилния си телефон. След многократни опити "Дневник" не успя да се свърже и с изпълнителния директор на фонд "Земеделие" Ализан Яхова. Вицепремиерът Меглена Плугчиева отказа да коментира писмото с думите, че то е старо и тя вече е давала обяснения по него.

През януари от ОЛАФ са установили, че българските чиновници не са поискали 9-те фирми, за които те са подали сигнали за нарушения, да върнат субсидиите. Според процедурите на фонда документите за възстановяване на субсидиите се изработват от правния отдел във фонд "Земеделие" и това не би трябвало да отнеме много време, казаха български експерти. Евроинспекторите са посочили също, че не са правени проверки и по много докладни на предишния шеф на САПАРД Константин Паликарски, каза самият той пред "Дневник"