В присъствието на премиера Сергей Станишев и посланика на САЩ у нас Нанси Макълдауни бе даден старт на американската инвестиция на AES в българската енергетика.

Проектът предвижда изграждането и експлоатацията на вятърен парк край Каварна, който ще добави 156 нови мегавата за българската енергетика от възобновяеми източници, съобщава news.bg.

Това ще стане в много кратки срокове - края на 2009, началото на 2010 година, изтъкна Станишев.

Той подчерта, че влаганите в проекта 240 млн. евро у нас са от много съществено значение за българската икономика и особено радостно, че се случва сега, когато в целия свят се развива финансова и икономическа криза.

Инвестицията на AES по думите на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров показва антикризисната воля на американското правителство, на българското правителство, на инвеститора AES и финансиращите институции.

Това е обща българо-американска усмивка срещу кризата", заяви Петър Димитров.

Посланик Макълдауни изтъкна, че инвестицията на AES е знак за доверието в българската икономика и на продължаващото силно търговско партньорства между САЩ и България.

От компанията бяха връчени специални сертификати на премиера Станишев, министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, екоминистъра Джевдет Чакъров и министъра на здравеопазването Евгений Желев.

Представителите на Европейската банка за възстановяване и развитие, Международната финансова корпорация, Уникредит Булбанк и AES подписаха документите за финансирането на проекта.

Вятърният парк по проекта AES Гео Енерджи ще се състои от 52 вятърни турбини край Каварна.

По време на церемонията многократно беше изтъкнато, вятърният парк ще допринесе за ролята на България за енергетиката на региона.

Допълнителна информация

Ей И Ес Гео Енерджи предвижда изграждането и експлоатацията на вятърна електроцентрала с мощност 156 Мвт в близост до град Каварна. Ей И Ес Гео Енерджи е дъщерна компания на мажоритарния собственик Ей И Ес Корпорация (NYSE: AES) - една от най-големите енергийни компании в света.

Строителството и инвестиционните проекти в общините от „Комплекс Калиакра" в края на ноември беше забранено със заповед на министър Джевдет Чакъров. Става дума за 440 хил. декара в землищата на гр. Балчик, с. Тюленово, с. Божурец, гр. Каварна, с. Камен бряг, с. Свети Никола и с. Топола. Заповедта трябваше да предпази „значими природни обитания и видове от увреждане или унищожаване", но не важи за „обекти от техническата инфраструктура".

В предоставената от AES информация за пресата не се посочва къде точно край Каварна ще бъдат издигнати новите ветрогенератори. Не бе даден отговор и на писмено запитване от Money.bg. Знае се, че вятърният парк е кръстен „Свети Никола". Село Свети Никола е разположено на 3 километра от черноморския курорт с контролиран достъп „Русалка" и попада в „Комплекс Калиакра" на НАТУРА 2000.

НЕК изкупува електричеството от вятърните централи на преференциална цена, няколкократно надвишаваща продажната цена на електроенергията за домакинствата и промишлеността. Това обуславя огромния инвестиционен интерес към строителството на вятърни генератори във ветровитата крайморска Добруджа.

„Свети Никола" е планиран като най-големият ветропарк в България. Ветропаркът ще се състои от 52 вятърни турбини „Вестас" и ще бъде управляван и експлоатиран от Ей И Ес Гео Енерджи. Компанията има подписан 12 годишен договор за изкупуване на произведената електроенергия с Националната електрическа компания.

Ей И Ес Гео Енерджи е създадена през 2007 г., за да изгради и управлява вятърен парк „Свети Никола". Компанията е 89% собственост на Ей И Ес, а останалите 11% принадлежат на Гео Пауър, българо-немска компания.

Цялата инвестиция възлиза на 270 милиона евро, от които 198 милиона евро са осигурени от банков консорциум, включващ Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Международна финансова корпорация (МФК) на Световната банка и UniCredit Markets & Investment Banking, като договорът е за период от 15 години. Ей И Ес участва с около 60 милиона евро собствен капитал за придобиване на мажоритарен дял от проекта през септември 2008 г. и до финализиране на проекта.

В България Ей И Ес изгражда енергийния проект Марица Изток 1 на стойност 1.2 милиарда евро, който за момента е най-голямата инвестиция в енергийния сектор за Югоизточна Европа „на зелено".