„Шепа жп спартанци спряха 85 влака", обобщава вчерашната стачка „Труд"
Шепа железничарски "спартанци" се изправиха срещу "ксерксовите" планове за съкращения в БДЖ и се оказаха достатъчни да спрат почти половината влакове в четвъртък.

Общо 444 служители на "БДЖ-Пътнически превози" или под 3% от персонала на компанията се включиха в стачката, която започна точно в 8 ч . Но получиха силна подкрепа от техни колеги на ключови бойни позиции от Национална компания "Железопътна инфраструктура".

Сбъдна се прогнозата, че не влаковите бригади, а ръководителите на движение по гарите ще имат най-сериозен принос за спирането на движението. Новите Термопили се оказаха гарите в София, Пловдив, Горна Оряховица и Русе, където включиха семафорите на червено и дори влакове, в които никой от бригадите не протестираше, не успяха да потеглят.

Трима души в София спират 30 влака, каза пред "Труд" шефът на борда на директорите на БДЖ Владимир Владимиров. В деня на протеста той е имал разговор с представителите на Световната банка около новия план за реформи в железниците. Следят отблизо ситуацията и ни пожелаха успех, обясни Владимиров и категорично уточни - отстъпление от позицията ни няма да има!

До четвъртък 700 железничари бяха приели поканите за напускане срещу обезщетение от 6 заплати.

Равносметката към 15,30 ч - 30 минути преди края на първия ден от стачката показваше, че от общо 210 влака, включени в разписанието, бяха спрели 85 - повече от половината от тях заради протести на служители в инфраструктурната компания. Реална жп стачка имаше само в София, Пловдив, Горна Оряховица и Русе.

Протестът на столичната Централна гара започна в 8,00 ч. Група от не повече от 200 синдикалисти развяха знамена и скандираха "оставка" и "страхливци" срещу ръководството на БДЖ. В масовката обаче се включиха основно профсъюзни активисти от "Топлофикация", "Столичен градски транспорт" и бивши металурзи от "Кремиковци". Диспечерите от НКЖИ не пуснаха две мотриси, които трябваше да тръгнат около 8 ч, и стана ясно, че протестът е започнал.

"Вие сте отскоро, но ние от 20 години правим стачки", обърна се железничарският лидер на "Подкрепа" Розен Зарков към изпълнителния директор на БДЖ Йордан Недев. Той пък му отвърна, че човек се учи, докато е жив.
Още от статията на „Труд"

„Гладиатори в училище", четем от първата страница на „Стандарт"
Тийнейджъри от съседни училища на пъпа на София леят кръв като гладиатори. След поредния зверски побой 16-годишният Андрей от 35-о СОУ бере душа в болницата. Той е без бъбрек, с изваден далак, увреден бял дроб и комоцио. Момчето е нападнато в школския двор от банда младежи с маски и боксове след часовете в сряда. Според съучениците на Андрей побойниците са от съседната Строителна гимназия. От 7 ноември досега това е четвъртото кърваво сбиване между деца от двете враждуващи школа. Полицията задържа 15-годишния баскетболист Валентин Стоянов от Строителната гимназия за побоя над Андрей. Издирват се и неговите съучастници. МВР ще изпрати полицаи да патрулират пред съседните училища, за да се спрат кървавите инциденти.
Още от статията на „Стандарт"

„Всички социални обещания на кабинета за 2012 г. пропадат", разкрива от първата си страница „Сега"
Всички социални обещания на правителството, които не намериха място в официалния проектобюджет 2012, са пред провал. В парламента няма внесено предложение за увеличение на ниско платеното майчинство от 240 на 270 лв. Вдигането на ниските пенсии, което се превърна в залог за социалния диалог, може да бъде оставено за средата на годината при наличие на средства. Не е ясно дали ще има и допълнителни пари за общините за здравословното хранене на децата. Повече пари няма да получат и зърнопроизводителите.

"До момента няма внесено предложение за обезщетенията за гледане на дете от 1 до 2 години, такова надали ще се появи", заяви пред журналисти председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова. Според нея не е редно размерът на обезщетението да следва ръста на минималната работна заплата, а и в момента сумата е прилична на фона на условията в други държави за получаване на обезщетения за втората година. Това се разминава с позицията на социалния министър Тотю Младенов, който при представянето на проектобюджета в Министерския съвет обяви, че за вдигането на обезщетенията са необходими около 16 млн. лв. и ще бъдат положени усилия за осигуряването им на второ четене в парламента.

Не е ясно защо управляващите не използват за целта очакваните икономии от поредното увеличаване на броя заплати, от които зависят обезщетенията за безработица, майчинство и болнични. При смятане на първите две обезщетения вече ще се отчитат доходите за 24 месеца назад вместо досегашните 18, а при болничните срокът се удължава от 12 на 18 месеца. По данни на НОИ майчинските за 2011 г. са паднали средно с 40 лв. на месец, след като периодът, за който се вземат предвид доходите, се удължи с 6 месеца.
Още от статията на „Сега"

„Отчетохме рекорден износ на ток - с 30% повече за година", информира от първата си страница „Класа"
Износът на електроенергия от България достигна рекордни нива и само за година скочи с близо една трета. През тази година се очаква да бъдат доставени за регионалните пазари 10,5 млрд. квтч ток от страната ни, обясни вчера Митю Христозов, директор на дирекция „Централно диспечерско управление" към Електроенергийния системен оператор. Той участва в дискусията за либерализацията на енергийните пазари в региона, която бе част от Българския икономически форум.

Рекордният износ на ток се дължи основно на факта, че в региона няма достатъчно валежи в момента, за да може да работят ВЕЦ-овете, и така страната ни остава основен износител, заяви Христозов. В съседните страни водните запаси са значително по-малко и затова те имат недостиг на енергия. В момента в язовирите има около 65% запас за производство на електроенергия, а по същото време през миналата година те са били 90%. За 2010 г. са били експортирани 8,5 млрд. квтч, а само до 23 ноември тази година навън са заминали 9,6 млрд. квтч. Доставките са основно за Гърция, Сърбия и Румъния.

Христозов добави, че има сериозен ръст и на вътрешното потребление на електроенергия. По данни на ЕСО тази година се очаква потребителите да използват 1,5 млрд. киловатчаса повече, което е ръст от 4%. За първи път от 2000 г. насам потреблението в страната нараства с повече от 1,5%, обясни експертът. Той добави, че е възможно това да се дължи на по-голямата консумация в бита и на по-студеното време в момента.

От ЕСО твърдят, че ще търсят средства от ЕС за рехабилитацията на електропроводите у нас. В момента се търсят варианти за подобряване на елмрежата високо напрежение от Пловдив през комплекса „Марица-изток" до Карнобат и оттам за Варна и Бургас. Христозов не очаква да има проблеми с тока по зимните ни курорти, а с пускането на новата подстанция край Слънчев бряг ще се решат и голяма част от проблемите със захранването на региона. Продължават и отчуждителните процедури за изграждането на нов далекопровод между Айтос и Слънчев бряг.
Още от статията на „Класа"

„Децата без пари в автобуса, но с карта", прогнозира от първата си страница „24 часа"
Децата до 7 години вече ще се возят безплатно в градския транспорт и в междуградските автобуси, а държавата ще субсидира тяхното пътуване. Това предвиждат промени в наредба на финансовото министерство, които бяха пуснати за обществено обсъждане.

Най-малките пътници вече ще трябва да имат издадена карта. В досегашния вариант на наредбата ученици и студенти имаха право на карти за градския транспорт с намаление, но безплатният превоз на малките деца се решаваше от общините.

Децата между 7- и 10-годишна възраст пък ще ползват 50% намаление при междуселищни превози според новите правила, предложени от вицепремиера Симеон Дянков. Държавата ще е длъжна да плаща и транспорта до детска градина на децата в предучилищна възраст, в чието населено място няма такива учебни заведения. Досега транспорт се осигуряваше само на ученици.

Абсолютно безплатен ще е градският транспорт и за военноинвалидите и пострадалите от войните. Досега те можеха да се возят безплатно само в своето населено място. С новата наредба обаче се премахва възможността държавата да компенсира превоз, който е осъществен с лек автомобил, а не с автобус.
Още от статията на „24 часа"

"Нищят схемата на далаверата с Общинска банка" е едно от водещите заглавия на „Монитор"
Комисия ще разяснява как столичното кметство е загубило контрола над Общинска банка, реши Столичният общински съвет. Членовете й ще изяснят обстоятелствата, поради които преди години блокиращата квота от акции попада в ръцете на фирми, близки до бизнесмена Христо Ковачки.

По предложение на съветника от Синята коалиция Атанас Атанасов анкетната комисия ще работи 2 месеца. В нея ще участват съветниците Орлин Алексиев, Николай Стойнев, Жельо Бойчев, Атанас Атанасов, Борислав Бориславов, Любомир Дацов и Маргарита Николова. Комисията трябва да предложи предприемане на действия за защита на интересите на Столичната община относно банката.

Комисията трябва да установи обстоятелствата, довели до  загубата на необходимото мнозинство на Столичната община  в управлението на Общинска банка, което е станало през 1997 г. Тогава е променен уставът на финансовата институция, като е прието решенията по всички въпроси да се вземат с квалифицирано мнозинство. Според Атанасов най-вероятно ще се окаже, че това решение е нищожно, защото тогавашните представители в управата на банката на общината Стефан Софиянски и Антоан Николов не са имали мандат, даден  от общинския съвет.

Столичната община вече е поела контрола върху банката като мажоритарен собственик, припомни Орлин Алексиев от ГЕРБ. Той допълни, че предстои Българската народна банка да одобри предложението за промяна на Управителния съвет на банката.
Още от статията на „Монитор"

„Харчим по 40 лв. повече за Коледа", обобщава „Стандарт"
Българите ще са по-щедри тази Коледа в сравнение с миналото Рождество. Средно по 40 лева повече ще изхарчат сънародниците ни за подаръци около празника в сравнение с 2010 г. Общата сума, определена за подаръци от всеки българин, е средно 280 лв. По традиция най-купувани ще бъдат дрехите, електрониката и детски играчки. Данните за щедростта ни около Коледа са от проучване на платформата за онлайн търговия aukro.bg и сайта за сравняване на цени pazaruvaj.com. Между 100 лв. и 200 лв. смятат да похарчат 25% от гражданите. Над 1000 лв. за подаръци са предвидили само 2% от анкетираните.

С 10 на сто се е увеличил броят на потребителите, които ще избират подаръци и от интернет магазините. Месец преди празниците 79% от хората са решили да пазаруват подаръци и в интернет. Решаващи при избора дали да купуват онлайн или от моловете се оказват опашките пред щандовете в магазина.
Още от статията на „Стандарт"

„Брюксел дава на съд България заради нарушения на газовия пазар", съобщава „Сега"
България и Румъния са заплашени да плащат солени глоби, ако Европейският съд в Люксембург ги осъди за нарушения на газовия пазар. Европравилата в сектора предвиждат страните от ЕС да обезпечат сигурност и приемливи цени на доставките на енергия. "Най-добрата гаранция за сигурността на доставките и достъпни енергийни цени е да има конкурентен вътрешен енергиен пазар в ЕС", посочва комисията. България вече бе предупредена от Брюксел през юни миналата година, че срещу нея започват наказателни процедури заради това, че не е отворила в необходимата степен пазара си на газ и електроенергия, така че да гарантира на фирмите и гражданите избор и разумни цени.

"Трансгранична търговия на газ може да има само ако всички участници на пазара имат равен достъп до газопреносните мрежи, за да снабдяват потребителите. За да се гарантира този равен достъп на трети страни, е важно на пазара да се предложи максимален капацитет от мрежи. Еднакво важно е достоверна и прозрачна информация за капацитета на мрежата да се предоставя на всички участници на пазара", се посочва в съобщението. "Булгартрансгаз" и до момента отказва да обявява капацитета на мрежата, аргументирайки се с търговската тайна.
Още от статията на „Сега"

"ТЕЦ "Марица изток-2" е в Топ 3 на замърсителите в Европа", съобщава „Класа"
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" е била вторият най-голям замърсител на въздуха в ЕС за 2009 г. Това се твърди в доклад на Европейската агенция по околна среда. В оценката на щетите са включени последствията от замърсяването върху здравето на хората, както и цената на негативното въздействие върху околната среда.

Докладът съдържа списък на индустриалните предприятия, отговорни за най-голяма част от замърсяването на въздуха на територията на ЕС през 2009 г. На второ място в този списък е най-големият български ТЕЦ. Щетите, нанесени от централата, възлизат на милиарди евро. В зависимост от използвана методология размерът им е между 1.4 и 3.3 млрд. евро.

На първо място по замърсяване в Европа през 2009 г. е била полската ТЕЦ "Роговиец", а първите 22 места в класацията на най-мръсните предприятия се заемат от електроцентрали на въглища.

ТЕЦ "Марица-изток 2" обаче има сероочистващи инсталации от края на 2009 г. Тяхното монтиране се забави поради оспорвания на търга за избор на изпълнител от страна на друг участник - "Алстом Пауър Италия" ЕАД.
Още от статията на „Класа"

„ЕK даде още €185 млн. за спрените блокове в АЕЦ „Козлодуй", съобщава „Монитор"
Европейската комисия отпусна още 185 милиона евро като финансова подкрепа на страната ни заради затварянето на първите четири реактора на АЕЦ „Козлодуй".

Сумата е част от общо 500 милиона евро, които ще бъдат отпуснати за затваряне на стари съветски реактори. Освен България средства ще получат и Литва и Словакия.  Въпросните 185 милиона евро за България ще бъдат отпуснати в периода от 2013 г. до 2020 г., Литва ще получи €210 млн. до 2017 г., а Словакия - €105 млн. също до 2017.

„Това е последната европейска помощ за затварянето на ректорите в трите страни", заяви Марлене Холцнер, говорителка на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

Самият Йотингер заяви: „В интерес на нашите граждани е тези реактори да бъдат изведени безопасно от експлоатация и никога да не бъдат пускани отново.

Отпускането на помощта за трите страни се обвързва с определени условия - да бъдат въведени изцяло европейските закони за ядрената сигурност и третирането на ядрените отпадъци, страните да събират необходимите средства, за да поемат постепенно цялата финансова тежест около затварянето на реакторите. Освен това в Европейската комисия  трябва да бъдат представени "ревизирани подробни планове" за затварянето, които да послужат при  мониторинга как се използва финансовата помощ.
Още от статията на „Монитор"