Страхът се засили и заради очакванията да станем свидетели на повече лоши новини от банките, докато пазарът в четвъртък е затворен за Деня на Благодарността в САЩ.
Анализаторите считат, че инвеститорите са станали все по-загрижени за проблемите на финансирането сред финансовите институции, които проблеми могат да вкарат колебливата икономика на САЩ в рецесия през следващата година, повличайки със себе си надолу глобалния икономически ръст.
Стратег на UBS твърди: "Глобалните пазари на акции бяха ударени сериозно, след като инвеститорите започнаха да разбират, че нещата този път няма да са различни и слабостта на икономиката на САЩ има значение".
Инвеститорите стават все по-несигурни, след като доклад на ОИСР също алармира, че влошениете условия на пазара на втроични ипотеки в САЩ може да доведе до загуби в размер на $300 млрд. на пазара на колатерализиран дълг.
Въпросът, който занимава всички, е дали американската икономика ще изпадне в рецесия, или ще нараства, макар и по-слабо. И какъв ще е ефектът върху останалия свят?
След резкия спад при отварянето на Уолстрийт, имаше възстановяване на индексите нагоре, но в Европа и Азия загубите бяха тежки.
Спадът в глобалните акции дойде заедно с цени на петрол наближаващи $100 за барел (макар че скоро след това цените се понижиха) и рекордно слаб долар ($1.4856 спрямо евро и $1.1025 спрямо швейцарския франк). Спрямо йената доларът е най-евтин от май 2005 досега.
Индексът S&P 500 падна с 1.3%. Индексът на S&P за финансовия сектор се понижи с 2.1% и сега е на двегодишно дъно. Freddie Mac, подкрепяната от правителството на САЩ ипотечна агенция, загуби 3% от стойността на акциите си, след като във вторник съобщи за загуби от $2 млрд.
В Лондон FTSE 100 спадна с 2.5%, хонконгският Hang Seng загуби 4.2%, Nikkei 222 се прости с 2.5%.
Тъй като инвеститорите се втурнаха към правителствени ценни книжа, лихвата по двугодишните US Treasury бонове падна под 3 процента, което е над 1.5 % под цената за овърнайт кредитите, определени от Федералния резерв.
Анализатори описват ситуацията като отприщен язовир за купуване на правителствени бонове и продаване на акции. Обемите на търговия с Трежъри боновете е двойно по-голяма от обичайното за последните две години преди Деня на Благодарността. Лихвата по 10-годишните Трежъри бонове падна под 4%, най-ниско от началото на 2005.
Двугодишните лихви в Еврозоната също паднаха със седем базови пункта до 3.65%. Пазарът на бонове в Европа е с обем €1,600 млрд. и притесненията за боновете гарантирани с вторични американски ипотеки доведоха до рязко покачване на лихвите им.
Волатилността (непостоянството) на пазара принуди новоформираният комитет от пазарни лидери да преустанови междубанковия пазар на нови облигации до понеделник в опит за забавяне на пазарните движения. Банките все още разменят бонове с инвеститорите, но вече не предлагат неизменни квоти една на друга.
Podroben
на 23.11.2007 в 12:06:06 #1Няма как. Някой трябва да поеме тези ипотечни загуби. Цените на къщите в САЩ отиват надолу. Бяха необосновано високи години наред. Все някога трябваше да им се удари шамар на тия дето правеха куп пари на гърба на обикновените, убиващи се от работа хорица.