Някои градове растат естествено в продължение на векове, докато други биват построени от нулата, за да създадат нещо изцяло ново. Един такъв проект беше Модерфонтейн в Южна Африка, някога наричан "Ню Йорк в Африка".

Разположен точно до Йоханесбург, Модерфонтейн беше амбициозен план за 5,2 милиарда долара в "еко-умен град" с редица удобства като луксозни небостъргачи до паркове, болници, училища и търговски центрове.

Разработчиците обещаха 50 000 жилища, 300 000 работни места и най-съвременни съоръжения. Градът дори е проектиран да се свързва с финансовия район на Йоханесбург Sandton, чрез високоскоростна връзка Gautrain само за седем минути.

Проектът беше ръководен от базираната в Шанхай Zendai Group, която купи мястото от 16 000 декара през 2013 г.

Той имаше големи планове за създаване на модерен град, съчетаващ градския живот с природата. Районът някога е бил място за фабрика за динамит, като дори имаше частен природен резерват, за да го превърне в "екологично" развитие.

Председателят на Zendai, Дай Джиканг смело заяви, че това ще стане "бъдещата столица на цяла Африка". Но мечтата така и не се сбъдна. Град Йоханесбург настоя, проектът да включва 5 000 жилища на достъпни цени, за да отговори на местните нужди. Джиканг обаче искаше да се съсредоточи върху луксозните домове и отказа да направи промени. Това доведе до двугодишно колебание относно разрешението за планиране.

Новият мегаград на Европа за 45 милиона души, който ще се простира в четири държави

Новият мегаград на Европа за 45 милиона души, който ще се простира в четири държави

Идеята все още е концепция на много ранен етап

Липсата на интеграция със съществуващата инфраструктура, като автобусните и обществените транспортни системи на Йоханесбург, също предизвика безпокойство.

Част от строителството започна през 2015 г., като бяха завършени пътища и няколко жилищни сгради, но финансовите затруднения удариха силно проекта. До 2017 г. компанията Zendai продаде земята на южноафриканския предприемач M&T и големите планове бяха заменени от по-малки затворени комплекси и жилища.

Критиците казват, че колапсът е пропусната възможност. Първоначалните планове включваха училища, здравеопазване и обществени пространства, целящи да създадат оживен, приобщаващ град.

Вместо това сега районът е осеян с разработки с малка прилика с очакваната визия. Други обаче го виждат по различен начин. Йоханесбург застана твърдо в търсенето си на достъпни жилища, като се противопостави на проект, който би бил от полза само за заможни жители.