Брюксел призовава европейците да преминат към кръгова икономика чрез по-ефективно използване на суровините и намаляване на отпадъците Европейският съюз произвежда над 2,1 млрд. тона отпадъци годишно. Той обновява законодателството си, за да насърчи преминаването към един по-устойчив модел, известен като кръгова икономика.

Какво представлява кръговата икономика

Кръговата икономика е модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти.

Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, могат да продължат да се използват по друг начин. Това може да се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци.

България има нужда от повече инвестиции в прехода към кръгова икономика

България има нужда от повече инвестиции в прехода към кръгова икономика

Имаме нужда от кръгова икономика, основаваща се на логика и ефективност, а не на изкуствено създавани стимули и регулации

Концепцията за кръгова икономика се изгражда в противовес на традиционния линеен модел, при който се използват суровини, създават се неща от тях, те се консумират и остатъците се изхвърлят. Този модел разчита на големи количества евтини и достъпни материали и източници на енергия.

Част от традиционния модел е и вграждането на дефекти в уредите, за да спрат те да работят на определена дата или след определен брой цикли и потребителите да бъдат принудени да си купят нови. Европейският парламент се обявява срещу тази практика, която пилее ресурси. Какви са ползите от преход към кръгова икономика?

Снимка 692624

Източник: iStock

Опазване на околната среда

Повторното използване и рециклирането на продукти намалява нуждата от добив на природни ресурси и ограничава свързаните с това щети за екосистемите, които застрашават биоразнообразието.

Кръговата икономика допринася и за намаляване на емисиите на парникови газове. Проектирането на по-ефективни и по-устойчиви продукти би помогнало за ограничаване на потреблението на енергия и други ресурси. По оценки над 80% от отражението на един продукт върху околната среда се определя още в началната фаза на проектиране.

Преминаването към надеждни продукти, които могат да бъдат използвани многократно, да бъдат подобрявани и ремонтирани би довело до трупането на по-малко отпадъци.

Пакетирането се превръща във все по-голям проблем - всеки европеец генерира около 190 кг отпадъци от опаковки на година. Подобряването на дизайна на опаковките трябва да бъде свързано с насърчаването на повторната употреба и рециклирането.

Снимка 519184

Източник: iStock

Намаляване на зависимостта от суровини

Населението на света расте, а това води до ръст на търсенето на суровини. Добивът на суровини обаче се сблъсква с естествени ограничения.

Много от страните в ЕС не разполагат с достатъчно количество суровини. Данни на Евростат показват, че на всеки европеец са се падали по 14,9 тона потребени суровини през 2022 г.

Общата сума на вноса и износа на суровини от ЕС през 2023 г. е бил 165 млрд. евро. ЕС продължава да внася повече, отколкото изнася, което намира отражение в търговски дефицит от 29 млрд. евро.

Рециклирането на суровини намалява рисковете, свързани с тяхното набавяне - ЕС става по-малко зависим от световни кризи, изменения в цените и геополитически натиск.

Това важи с особена сила за ключови суровини, нужни за развитието на технологии за постигане на целите относно климата, като батериите и електрическите двигатели.

Брюксел назова най-големите икономически предизвикателства пред Европа за догодина

Брюксел назова най-големите икономически предизвикателства пред Европа за догодина

Какво включват последните препоръки на Европейската комисия?

Създаване на работни места и спестяване на разходи

Ефективното използване на ресурсите е ключово за засилване на конкурентоспособността на икономиката, създаване на условия за растеж и откриване на нови работни места. Според прогнози преходът към кръгова икономика може да създаде 700 000 работни места в ЕС до 2030 г.

Проектирането на продуктите и материалите по начин, който позволява многократно използване и рециклиране, ще стимулира иновациите в различни сектори на икономиката.

Потребителите ще получат също така достъп до по-устойчиви и икономични продукти, което ще им спести разходи в дългосрочен план и ще подобри качеството на живота им.

1,15 милиарда лева за нови инвестиции. Брюксел одобри българска схема за енергиен преход

1,15 милиарда лева за нови инвестиции. Брюксел одобри българска схема за енергиен преход

По-бърз и по-лесен достъп до финансиране

Какво прави ЕС за преминаване към кръгова икономика

Европейският съюз иска да изгради кръгово и неутрална спрямо климата икономика до 2050 г. За да постигне това, ЕС прие много нови мерки за ограничаване на отпадъците и подобряване на продуктите на пазара.

Нови или актуализирани правила засягат екодизайна, опаковките, правото на поправка на продукти, управлението на отпадъците и подвеждащите твърдения относно екологосъобразността.