Еквадор е световният шампион по износ на банани, като на страната осигурява една трета от всички доставки. Но през 2024 г. настана истинска катастрофа за Еквадор. Всичко започна с въоръжени конфликти, които парализираха работата на износителите. След това се прибавиха и природни бедствия: наводнения, урагани и т.н. Експерти предупреждават, че климатичните промени нанасят сериозен удар не само върху реколтата от банани, но и върху други култури.

Това принуждава страните, зависими от вноса на банани, да търсят алтернативи. И тогава изведнъж се появи Казахстан - страна, където през зимата температурите падат до минус 30°C, а степта изглежда безкрайна, пише казахстанският информационен портал "Караван".

Засега Казахстан внася (доста) повече банани, отколкото отглежда. По данни на информационния портал Trendeconomy, през 2023 г. вносът на банани в Казахстан възлиза на 55,5 млн. долара, като над 90% от тях идват от Еквадор.

А износът от Казахстан на банани е малък. Основният и единствен засега купувач е Узбекистан - за сумата от 205 хил. долара. Засега цифрите не изглеждат сериозни, но кой знае? Може би с времето казахстанските банани ще се превърнат в експортен хит?

Казахстан предвижда да увеличи производството на автомобили през 2025-а с поне 10%

Постсъветска република предвижда увеличение производството на автомобили през 2025-а поне с 10%

Планира се и голямо увеличение на износа

Казахстански банан - плод на амбиции или скъп експеримент?

На първо място, отглеждането на банани в Казахстан е с високи производствени разходи. Оранжериите изискват доста средства за оборудване, отопление, осветление и поддръжка. Ако към това се добавят и заплатите на работниците, става ясно - все още е твърде рано да се Казахстан да се конкурира с Еквадор при производството на банани.

И така, в региона Туркестан би могло да се отглеждат банани в оранжерии. Нивото на влажност, температурата, осветлението - всичко е точно като в родината на бананите. Плодовете растат и дори могат да се намерят по пазарите. Но възниква въпросът: печелившо ли е това начинание?

Второ, хората са свикнали с евтините еквадорски банани. Едва ли може да се стигне до масово купуване на казахстански банани, дори и те да са (по-)вкусни.

В Казахстан решиха да строят първата си АЕЦ - кои са потенциалните изпълнители

В Казахстан решиха да строят първата си АЕЦ - кои са потенциалните изпълнители

На референдум гражданите на страната гласуваха "за" АЕЦ

Трето, субсидиите. Отглеждането на банани не е в списъка на приоритетните земеделски култури за Казахстан. Защото приоритетни за отглеждане са: пшеница, царевица, картофи и евентуално зеленчуци. Правителството на страната не дава пари за подпомагане отглеждането на банани. Така че който иска да ги отглежда, ще трябва да го направи изцяло за своя сметка.

Но тук е проблемът - земеделските стопани без финансова подкрепа не могат да достигнат големи обеми на добива на банани, за да направят бизнеса си рентабилен. А държавата чака доказателства че той е печеливш. Така се получава "порочен кръг", пише порталът "Караван".

Тогава какво да се прави с отглеждането на банани в Казахстан?

Идеята за отглеждане на банани в Казахстан сама по себе си е доста интересна. Страната може да стане първата "бананова държава" в Централна Азия. Но засега проектът изглежда като скъп експеримент. Фермерите които са амбицирани да отглеждат банани в Казахстан, би трябвало или сами да намерят пари за това, или да опитат да докажат на държавните чиновници, че си заслужава държавата да инвестира в това.

 Вносът у нас на стоки от Казахстан драстично расте, докато този от Русия се срива

Вносът у нас на стоки от Казахстан драстично расте, докато този от Русия се срива

Кои от страните извън ЕС са най-големите търговски партньори на България