В България в момента регистрираните компании, развиващи дейност в агробизнеса, са 17 166, като целият оборот на сектора за 2015 година е бил над 19,5 милиарда лева. Въпреки големия брой на фирмите в селското стопанство, значителна част от печалбата или 14,8% от нея е концентрирана в десетте най-големи играчи на пазара в страната, показва анализ на експертите от "Кофас България".
Общият оборот на тези компании за 2015 година достига 2,89 милиарда лева, като особено доходоносни се оказват производството и търговията със зърно и зърнени култури. Именно в този сегмент дейност развива най-голямата по приходи компания в сектора - "АДМ България Трейдинг" ЕООД. Нейният оборот за 2015 година възлиза на 519 милиона лева.
В топ 10 на водещите фирми в бранша още три са в бизнеса със зърнени продукти - "Гленкор Грейн България" ЕООД, "Октопод Инвест Холдинг ЕАД" и "Балджиеви-91 ООД".
Източник: Кофас България
Евросредствата в селското стопанство
Може да се каже, че до голяма степен развитието на този сегмент на селското стопанство се дължи и на значителните суми по европейските програми, които са насочени към него.
"Въпросът за европейките субсидии в селското стопанство е за това как те се усвояват. Основната част отива при зърнопроиводителите за разлика от по-равномерното разпределение на средствата в другите държави в съюза", коментира управителят на "Кофас България" Милена Виденова на пресконференция в столицата.
По нейните думи обаче може да се очаква намаление на субсидиите от Европейския съюз (ЕС) на фона на по-малкия бюджет, с който ще разполага Брюксел след излизането на Великобритания от общността.
"Още преди "Брекзит" се очакваше, че след 2020 година активното европейско финансиране в агробизнеса ще намалее", каза тя.
Виденова е на мнение, че заради това компаниите в сектора трябва да въведат иновации, за да бъде гарантирана по-висока добавена стойност и да се намали зависимостта им от европейските фондове.
За проблемите в агробизнеса
Оценката на "Кофас България" показва, че конкурентоспособността на българското земеделие намалява, като ниските цени на реколтите повишават риска от фалити на малки и средни предприятия с кредитна задлъжнялост.
От всички над 17 хиляди агрокомпании у нас 2784 с дял от 16,22% от пазара са в несъстоятелност или са изправени пред много висок риск от такава. Между 2014 и февруари 2017 година са били открити общо 87 производства на фирми в бранша, а вече обявените в несъстоятелност са 83.
От какво най-много се печели в селското стопанство?
Според данните за миналата година селското стопанство е отчело рекорден добив на ечемик, пшеница и рапица. Цените на първите две култури обаче са намалели средно с 15% в сравнение с 2015 година за сметка на тази на рапицата, която се оказва на първо място по рентабилност за изминалите 12 месеца.
Към март 2017 година най-високи цени имат краставиците и доматите, които се търгуват за съответно 2200 и 1200 лева за тон без ДДС. При зърнените култури висока е стойността на царевицата - 295 лева за тон, и на хлебната пшеница - 290 лева на тон.