В Армения технологичното образование започва рано. В типично триетажно държавно училище в предградията на Ереван деветгодишният Славик демонстрира своето изобретение - кутия с три LED лампички. Следва история, разказана от BBC, за това как страната опитва да изгради една своеобразна Силициева долина в Кавка.Нека се върнем на Славик.
"Той се е научил как да управлява кутията, овладял е и езика за програмиране. Виждате, че кодът е написан от него", казва Мария, която е на 21-години и е технически инструктор. До ния и момчето 14-годишните Ерик и Нарек показват свой модел на интелигентна оранжерия, която следи температурата и управлява вентилаторите автоматично чрез мобилно приложение.
Други деца ентусиазирано демонстрират своите изобретения: игри, роботи, приложения и проекти за интелигентен дом. Единадесетгодишният Аракел държи картонения си модел на къща с прибиращо се въже за простиране.
"Улесних работата на майка ми, едната част от устройството е поставена на покрива, а другата е мотор. Когато вали, въжето минава под покрива, за да държи дрехите сухи."

Източник: iStock
Тези млади изобретатели посещават инженерни лабораторни занятия, където учат програмиране, роботика, кодиране, 3D моделиране и други. Програмата стартира през 2014 г. и се нарича Armath, което се превежда на английски като "корен".
Днес в училища в цяла Армения има 650 лаборатории Armath. Инициативата е създадена от бизнес организация, наречена Съюз на предприятията за напреднали технологии (UATE), която представлява повече от 200 високотехнологични арменски компании.
"Визията ни е да видим Армения да се превърне в технологичен център, който предоставя най-високи стойности на Армения и на света", казва Саркис Карапетян, главен изпълнителен директор на UATE.
В просторния си офис с отворен план в Ереван той подчертава, че в момента в Армения има около 4000 технологични компании.
"Армат" е част от програмата за образование и развитие на работната сила на UATE. Карапетян споделя, че програмата е най-успешното публично-частно партньорство в страната.
"Набираме капиталови разходи от частния сектор, отиваме в училищата и създаваме лаборатории "Армат", даряваме оборудването. А правителството, чрез Министерството на образованието, ни дава бюджет от 2 милиона долара годишно, за да плащаме заплатите на треньорите. В момента има над 600 треньори и 17 000 активни ученици. Целта е 5000 от най-талантливите деца да решат да станат инженери всяка година."
Армения е страна без излаз на море с 2,7 милиона души население, най-малката в региона на Южен Кавказ, а границите ѝ със съседните Азербайджан и Турция са затворени от десетилетия поради нерешени териториални спорове. За разлика от съседите си, Армения няма природни ресурси или достъп до море. Но през цялата съветска епоха тя е била център на математиката и компютърните науки.
През 1956 г. в Армения е създаден Ереванският научноизследователски институт по математически машини, а до 1960 г. той е разработил два компютъра от първо поколение. Днес страната се възползва от наследството си с амбицията да се превърне в технологичния гигант на Кавказ. И вече има известен успех. Picsart, уебсайт и приложение за редактиране на снимки и видео, задвижвани от изкуствен интелект, беше пуснат в Армения през 2011 г.
Днес компанията със същото име, която има двойни централи в Ереван и Маями, се оценява на 1,5 милиарда долара. Krisp, която произвежда софтуер за обработка на аудио, и Service Titan, която предоставя бизнес софтуер, са други арменски истории за успех. Междувременно, годишен доклад посочва, че Армения е най-добрата страна в Кавказкия регион за стартиране на компания, което я поставя на 57-мо място в световен мащаб. За сравнение, Грузия е на 70-то място, а Азербайджан е на 80-то.
Критичен фактор за стимулиране на технологичното развитие на Армения е глобалната диаспора на страната - около 75% от предполагаемия брой арменци в света и хора от арменски произход живеят другаде. Тази световна общност осигурява важни връзки, особено в американската технологична индустрия. В САЩ има до 1,6 милиона души от арменски произход, съсредоточени в Калифорния.
Самвел Хачикян е директор на програми в SmartGate, фирма за рисков капитал, базирана в Калифорния и Армения, която се фокусира върху технологични инвестиции. Той казва, че ако погледнете 500-те най-големи компании в САЩ, "със сигурност ще намерите поне един или двама арменци" в управителните съвети или едно управленско ниво по-долу. Хачикян обяснява как неговата компания помага на арменски предприемачи да установят дейност в САЩ.
"Представете си арменски стартъп, двама млади хора, които решават да отидат в САЩ, за да се опитат да работят там, нямат връзки, нямат познания за културата и как работи. Ще бъде трудно, много трудно. Ние им помагаме, това е като изстрелването на ракетата, първите няколко секунди са най-трудни."
SmartGate отвежда арменски основатели в Силициевата долина и Лос Анджелис за интензивно сътрудничество с водещи американски компании и инвеститори. Много арменски стартиращи компании първо тестват продуктите си на родния си пазар.
Ирина Газарян е основател на приложение, наречено Dr Yan, което променя начина, по който арменците получават достъп до здравеопазване, като им позволява по-лесно да резервират часове при лекари .Преди това тя е работила в продуктов и уеб дизайн, когато, подпомогната от факта, че произхожда от семейство на лекари, е идентифицирала празнина на пазара.
"Пациентите не са могли да намерят правилните лекари и лекарите са страдали от безкрайни обаждания" Приложението работи на абонаментен модел, като лекарите плащат, за да бъдат вписани в платформата, и има планове за разширяване. Увеличаваме приходите си с поне 25% месец след месец. Почти сме на нула в Армения и това ни дава сили да започнем да се разширяваме на други пазари, като Узбекистан."
Технологичната екосистема на Армения получи неочакван тласък през 2022 г. след руската инвазия в Украйна. Хиляди руски ИТ специалисти напуснаха страната си и много от тях избраха да се установят в Армения.
Междувременно американският гигант в производството на чипове Nvidia премести руския си офис в Армения. Василий е руски IT консултант, който се премести в Армения през 2023 г.
"Армения беше най-приятелски настроена към хората от Русия, за да им помогне да се преместят, адаптират и т.н.."
Експертът изчислява, че руската IT общност в Армения сега наброява между 5000 и 8000 души. Твърди се, че този приток е запълнил ключови пропуски в уменията в технологичния сектор на Армения, в области като обработка на данни, киберсигурност и финансови технологии.
Въпреки това Василий казва, че Армения може да бъде скъпа и страната трябва да намали данъчната тежест върху ИТ фирмите, ако иска те да останат в страната. Въпреки това, общият оптимизъм остава висок относно технологичното бъдеще на Армения. Самвел Хачикян очаква секторът да процъфтява. Той посочва Service Titan, която се търгува на Нюйоркската фондова борса миналия декември и сега струва над $10 милиарда.
Vlady
на 29.04.2025 в 14:35:07 #1Всички разработени в Армения продукти са осветени от католикос Карекин II Нерсисян и Негово Светейшество гарантира безпроблемната им работа.