77 мерки за растеж на икономиката и на доходите в страната предложи Институтът за пазарна икономика (ИПИ). Препоръките са направени на базата на преглед на девет от най-известните международни индекса за развитие и позицията на България спрямо страните с най-добри показатели.

Премахване на минималната работна заплата и на минималните осигурителни прагове, на данъка върху дивидентите, който всъщност е двойно данъчно облагане, на данъка върху реинвестираната печалба, намаляване на данъка за едноличните търговци от 15 на 10 на сто, колкото е за компаниите, са част от препоръките. Намаляването на данъците ще стимулира изсветляването на доходите, коментира икономистът в института Калоян Стайков, цитиран от БТА.

Икономистите препоръчват и да се повиши гъвкавостта на пазара на труда и да се намалят регулациите на работното време.

Според тях за повишаването на доверието на инвеститорите са нужни балансиран бюджет, по-висока бюджетна прозрачност, по-малко регистрационни, лицензионни и разрешителни режими, по-малко процедури и разходи за регистрирането на собственост и повече интернет услуги.

Големият дял на държавата е сериозна пречка пред бизнеса, коментира Стайков. От ИПИ предлагат държавните разходи да не надвишават 30 на сто от брутния вътрешен продукт, докато в Пакта за финансова стабилност на финансовия министър Симеон Дянков е записано ограничението да е 40 на сто.

Анализаторите на института настояват да се премахнат държавните субсидии за всички нереформирани сектори, да се осъществи приватизация и либерализация на държавния сектор, а обществените поръчки да се печелят само по обективни критерии.

Основните предизвикателства пред България са създаването на правов ред и икономическото развитие, коментира старши икономистът в ИПИ Петър Ганев. По думите му през последните години държавата неглижира осигуряването на реда и законноста и регулира единствено икономически взаимоотношения.

От ИПИ предлагат въвеждането на лични пенсионни сметки, премахването на монопола на НЗОК и автономия на университетите.

Колкото повече се отлагат промените, толкова повече се отлага забогатяването на българската нация, коментира изпълнителният директор Светла Костадинова.