Едва 40% са усвоените европейски средства по оперативни програми у нас, за периода 2007-2013 година. Това oтбелязаха от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Според тях следващият програмен период, който ще приключи 2020 година, ще бъде по-успешен, ако се въведат спешни промени.

Например необяснима е дискриминацията - за държавни ведомства и общини авансите по европроекти са до 40% от общата сума, а за фирмите таванът е двойно по-нисък - 20%. Тази несправедливост според АИКБ спешно трябва да се поправи. Същото неравноправие го има и при изпълнението - ако европарите са за община, междинните плащания може да достигнат 95%, но ако бенефициентът е частно предприятие - максимумът е 80%.

Пренасочването на милиони, предназначени пряко за малките фирми, към технопаркове и газови връзки, е порочна практика, изтъкна шефът на АИКБ Васил Велев.

Факт е, че заради лошата работа на Агенцията за малкия бизнес като управляваща Оперативна програма "Конкурентоспособност" и за да не се наложи да връщаме пари в Брюксел, стотици милиони левове, с които фирмите можеха да купуват нова техника и да се модернизират, бяха пренасочени за изграждане на технопарк в София, за газовата връзка със Сърбия и за създаване на фондове по инструмента "Джереми". Това са все пари, които на практика не са стигнали до бизнеса, но се отчитат като усвоени, припомни Велев.

Бизнесът е недоволен, че подаването на документи онлайн все още е екзотика за всички оперативни програми - въпреки обещанията, че скоро ще е масова практика. А понякога за един проект отиват цели горички - трябва да се представят огромни количества документи на хартия, обясни шефът на АИКБ.

Асоциацията настоява за коренно различен подход при разглеждането на проектите. Комисиите преди всичко трябва да оценяват и отсяват проектите по качество, а после да изискват от кандидатите да представят разни не толкова съществени документи. Крайно време е да се опрости сериозно и отчитането, защото понякога то гълта на бизнеса повече време от изпълнението на проекта, обясниха от АИКБ.