Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер предложи 10 стъпки за разрешаване на проблемите в еврозоната, съобщи Reuters, позовавайки се на немския вестник Handelsblatt. Сред предложенията има мигновени санкции за страните, които не прилагат отговорна фискална политика, както и дивиденти за данъкоплатците, с чийто пари се спасяват банките.

По отношение на Гърция Юнкер заяви, че стане ли ясно от доклада на Тройката (Еврокомисята, ЕЦБ и МВФ), че гръцкото дългово бреме е твърде тежко, ще са необходими допълнителни мерки, сред които и намаляване на общия размер на дълга.

Ето и десетте предложения на Юнкер:

1. Отпускане на следващия транш за Гърция, ако това е възможно.

2. Определяне точното състояние на платежоспособността на Гърция, което да ни позволи да планираме следващите стъпки по-внимателно.

3. Стриктно спазване на курса към бюджетна консолидация и въвеждане на автоматичи глоби за страните, които не спазват правилата.

4. План за рекапитализация на банка. Банките, на които не им достига достатъчно капитал, трябва да опитат да направят това първо през пазарите. Ако това не успее, страните трябва да решат дали имат възможност да спасят финансовата институция. Ако това се случи, данъкоплатците на съответната държава трябва да получат дивиденти.

„Не може обаче просто да им хвърлим парите. Важно е да се зная, че тези, които внасят капитал, трябва да бъдат представени в управителните органи на банките, както и да участват в разпределението на печалбите", уточнява Юнкер.

5. Налагане на такси за финансови транзакции.

6. Разрапотване на програма за възстановяване на т. нар „закъсали страни".

7. Промяна на политическия тон в Европа по отношение на бюджетите. Не е приемливо Европейският съюз да бъде разделен на групи страни, които дават и такива, които получават.

8. По-силна регулация на финансовите пазари.

9. Нов начин за работа с рейтинговите агенции.

10. Имаме нужда от централизирано икономическо правителсто, като се надявам броят на официалните лица, подкрепящи идеята, да нарасне значително.