Трябва първо политиците да въведат равноправието на половете в техните среди и след това да съветват бизнеса в тази насока, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Той днес взе участие в публично изслушване на тема "Зелена книга - Европейска рамка за корпоративно управление", което се организира от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и (АИКБ). По думите на Велев прекалено голямото обсъждане на темата за равноправието на жените обижда личности, като Дилма Русев и Ангела Меркел.
Той направи своя коментар по повод твърдението на ЕИСК, че участието на жените в процеса на вземане на решения е все още недостатъчно. Според Европейската комисия жените съставляват само 12% от директорите на най-големите дружества в Европейския съюз. Делът на жените в съветите на директорите на дружествата от ЕС се е увеличил само с 0,5% годишно през последните години.
С това темпо ще са необходими още 50 години, за да се постигне разумен баланс. ЕИСК подкрепи инициативата "Жените, членове на съветите на директорите", предприета от комисар Вивиан Рединг и целяща да убеди големите котирани дружества, да поемат доброволния ангажимент да повишат дела на жените в съвета на директорите с 30% до 2015 г. и с 40% до 2020 г. Очаква се да бъде направена първоначална оценка до 8 март 2012 г., преди да се реши дали е необходимо да се пристъпи към регулиране.
Според Васил Велев е необходимо да се насърчава доброволното изпълнение на законодателните инициативи на ЕС. Той коментира, че Европа на 27 е много по-разнообразна и трябва по-внимателно да се подхожда към законодателството на европейско ниво.
Зелената книга има за цел подобряването на корпоративното управление в Европейския съюз чрез оптимизиране на системата на законодателството и на актовете с незадължителна правна сила. В нея се повдигат 25 въпроса, които са структурирани в три раздела и се отнасят за състава и работата на съвета на директорите, за ролята на акционерите и прилагането на подхода "изпълнение или обяснение", който е в основата на рамката на ЕС за корпоративното управление.