Изкуствено повишаване на цените, което води до надценки от над 100% са установили проучванията на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Националната асоциация на млекопреработвателите (НАМ). В своя позиция двете организации призоваха държавните институции да засилят контрола.

Това е поредно развитие в навечерието на обявения потребителски бойкот на супермаркетите. Политици от различни партии излязоха с предложения за ограничаване на надценките със закон, като текстовете бяха атакувани както от търговците, така и от редица браншови организации на производители и преработватели.

В навечерието на бойкота: Какво счупи цените на храните

В навечерието на бойкота: Какво счупи цените на храните

Политически яхнатата еднодневна акция няма да реши дълбоките проблеми

Според АИКБ и НАМ особено проблематична през последната година е ситуацията при млечните продукти, като тя "в много от случаите няма общо с реалните пазарни условия или разходи за дейността".

"В резултат на тези практики българските потребители са принудени да плащат неоправдано високи цени за основни стоки и парадоксално - в България цените на основни хранителни продукти са по-високи отколкото в Австрия и Германия, където стандартът на живот е несравнимо по-висок", пишат асоциациите.

Производителите на храни и напитки не искат таван на надценките

Производителите на храни и напитки не искат таван на надценките

Законопроектът на БСП може да доведе до продоволствена криза, предупреждават те

Според тях противодействието на нелоялните практики изисква координирани действия с участието на Комисията за защита на конкуренцията, Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и други - внезапни проверки по цялата верига на доставки със събиране и публикуване на информация за целите на потребителите.

Според авторите на позицията настоящата законова рамка дава достатъчни възможности за пресичане на злоупотребите.