Въвеждането на пределни надценки на основните хранителни продукти и публичното представяне на доставните цени нарушава българското и европейското законодателство, застрашава оцеляването на малките търговци и създава реален риск за продоволствената сигурност на страната. Това се посочва в позиция на браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост във връзка със законопроект по темата, предложен от "БСП - Обединена левица".
Текстът беше внесен на фона на призиви за бойкот на супермаркетите заради високите цени.
"Предлаганият законопроект, внесен без абсолютно никаква реална оценка на въздействието е изключително опасен популистки опит за грубо вмешателство на държавата и нарушаване на правилата на лоялната конкуренция", подчертават от Асоциацията на месопреработвателите в България, Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ, Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Националната лозаро-винарска камара, Сдружението на производителите на растителни масла и преработватели на маслопродукти в България, Сдружението "Храни и напитки България", Съюза на пивоварите в България, Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци, Съюза на производителите на захар и захарни продукти, Спиритс България - Асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в България и Съюза на птицевъдите в България.
Те отбелязват, че законопроектът дава неограничена власт на Министерския съвет да осъществява държавен контрол на цените и печалбите за неопределено време и без правила.
В свое детайлно становище браншовиците посочват, че законопроектът би довел до фалит малките и микро предприятия, докато в същото време търговските вериги ще бъдат облагодетелствани - те ще налагат собствените си търговски марки, където брутният марж може да бъде максимизиран.
Изваждането на показ на доставните цени пък не само елиминира търговската тайна, но и създава стимул за по-дълги вериги на доставка, а регулираната надценка може да бъде фокусна точка на координация между търговците на дребно - и то над конкурентните нива.
"Производителите и търговците все пак имат избора да не произвеждат и продават под себестойност и да напуснат пазара в страната. Това би изправило България пред реална продоволствена криза и спад на икономическия растеж за години", предупреждават организациите.