Забравете за онези 700 ваши приятели във Facebook, които до голяма степен сте пренебрегвали след университета. В най-новата визия на Марк Зукърбърг за бъдещето на социалната платформа ще запълваме празните си часове, разговаряйки с нашите генеративни AI приятели, пише Business Insider.

В епоха, в която хората прекарват повече време сами от всякога, главният изпълнителен директор на Meta проповядва не само за силата на неговата компания да ни свързва един с друг, но и за привличането на вниманието ни към нови, фалшиви приятели.

В скорошно интервю с технологичния подкастър Дуаркеш Пател, Зукърбърг говори за начините, по които изкуственият интелект може да направи социалните медии по-интерактивни, включително превръщането на чатботовете с изкуствен интелект в приятели за хора, които имат малко и искат повече.

"Това ще замени ли личните връзки или връзките в реалния живот? Моят отговор по подразбиране е, че вероятно отговорът на това е "не", казва Зукърбърг.

Трите стълба на AI стратегията за милиарди на Марк Зукърбърг

Трите стълба на AI стратегията за милиарди на Марк Зукърбърг

Босът на Meta поема огромен риск

"Има всички тези неща, които са по-добри във физическите връзки, когато можете да ги имате. Но реалността е, че хората просто нямат връзките и се чувстват по-самотни през много време, отколкото биха искали."

Снимка 662189

Източник: GettyImages

Марк Зукърбърг не е сам

Зукърбърг далеч не е единственият, който тласка бъдеще с приятели с изкуствен интелект (в това число колеги, родители  идори "любовни партньори"), но това е последният му глух подход към кризата на самотата, която според някои се разпалва от самите компании за социални медии, които притежава.

В социалните мрежи коментарите му бяха посрещнати с широко презрение.

"Ето какво се случва, когато вярвате, че човечеството може да се сведе до двоични данни - мислите за приятелството през призмата на търсенето и предлагането", споделя писателят Нийл Туркевиц в X.

"Отличен пример за икономиката на самотата. Технологиите правят хората самотни, след което им продават решение под формата на технологии. Безкрайна възможност за печалба", пише Саманта Роуз Хил, която е автор на книга за самотата.

Младите хора, принудени да използват Zoom още по време на гимназията и университета, вече не искат да се срещнат чрез приложения. В проучване от 2023 година сред американски студенти, почти 80% от респондентите казват, че използват приложения за запознанства около веднъж месечно, ако изобщо използват.

Близо половината тийнейджъри в проучване на Pew Research Center от 2024 година отговарят, че социалните мрежи са имали предимно отрицателен ефект върху тяхната възрастова група, нараствайки от 32% през 2022 година.

Какво е "метавселена" и какви възможности предоставя тя?

Какво е "метавселена" и какви възможности предоставя тя?

Оценките достигат до $8 млрд.

Личните срещи помагат на младите хора

Тези, които участват в извънкласни дейности като клубове и спорт, имат по-високи оценки, по-високи стремежи и по-положително отношение към училището, установи проучване. Хората изоставят приложенията за запознанства и се насочват към клубове за книги, клубове за управление или приложения, които организират срещи, за да намерят своите хора.

Снимка 589455

Източник: Facebook

Те са нетърпеливи да излизат и да бъдат спонтанни. Последните две десетилетия ни показват, че идеите на Зукърбърг за приятелството често оставят какво да се желае. 

Едно вътрешно проучване на Meta, проведено преди време, установява, че социалните медии на компанията могат да изострят самотата, вместо да я облекчат, но заключи, че Facebook е "нетен положителен" фактор за самотата.

Средностатистическият човек днес прекарва повече от времето си пред екраните, отколкото на живо с приятели. Технологията, която някога обещаваше да свърже света, доведе до изолация.

На този стряскащ фон през 2021 година Марк Зукърбърг насочи погледа си към една виртуална метавселена, стартирайки своята мания за бъдеще, в което слагаме "розови" очила и се разхождаме сред анимационни центрове и офис паркове, за да видим аватари на любими хора. Това е струвало на Meta десетки милиарди долари.

По-рано тази година компанията майка на Facebook свали генерирани от AI Instagram профили, които потребителите ненавиждаха. Зукърбърг обаче смята, че те могат да станат по-добри и да станат наши "приятели". За корпорацията всъщност няма значение дали Facebook, Instagram, метавселената или чат ботовете с изкуствен интелект правят хората по-малко самотни. Важно е да продължаваме да кликваме върху тях.

Социалните мрежи ни дадоха възможност да надникнем в живота на хиляди хора наведнъж, но всичко това е някак повърхностно. А дори ако един "AI приятел" е винаги на една ръка разстояние, това е вид взаимодействие с ниска инвестиция, което може само да имитира дадена емоционална връзка, но не и да я замени.