Федералното правителство на Германия извършва коренен поврат в аграрната си политика, според информация на Spiegel online, цитирана от farmer.bg.
Земеделският министър Илзе Айгнер иска да прокара през следващите месеци в Брюксел страните членки на Евросъюза да премахнат напълно субсидиите за аграрен експорт.
"Експортните субсидии вече не пасват на времето", казва Айгнер. Досега федералното правителство се придържаше за това износът на аграрни продукти от ЕС, например за Азия и Африка, да се насърчава финансово, за да се напасват цените към нивото на световния пазар.
Природозащитници и организации за развитие критикуваха остро тази позиция, защото дребните производители в засегнатите страни често не можеха де се конкурират с евтините продукти от ЕС. През 2011 г. по данни на министерството ЕС дава субсидии при износа на земеделски стоки в размер на 164 милиона евро; САЩ подкрепят износа на техни аграрни стоки с общо 250 до 300 млн. eвро.
"Бих желала и други страни износителки на аграрни продукти като САЩ да последват нашия пример и да спрат субсидирането", заяви Айгнер.
Агросубсидиите са най-голямото разходно перо в бюджета на ЕС - почти половината от европарите текат към земеделските производители. Но винаги се подлага на критика, че не само фермерите, но също и мощни концерни в бранша получават субсидии в размери на милиони евро.
С т. нар. експортни субсидии концерните са в състояние да купуват относително скъпите продукти от европейските фермери и въпреки това да бъдат конкурентоспособни при износа на световния пазар.
Но с най-новите реформи субсидиите ще бъдат съкращавани непрекъснато, защото този механизъм вреди преди всичко на земеделските производители в бедните страни.