Хърватия наследи Гърция като най-нефункционална страна в ЕС, което доведе до обща слабост на европейската икономика, но и инертност на правителството в провеждането на реформите. Това се казва в статия на британския вестник „Financial Times", цитирана от Фокус.

„Бавното и болезнено съживяване на гръцката икономика, след катастрофалната криза наложи въпроса за това коя страна сега има титлата най-нефункционална страна в ЕС? Отговорът със сигурност е Хърватия", пише британското издание и посочва, че страната вече шеста година е в рецесия, а през това време е загубила 13% от БВП.

Миналият месец "Ройтерс" в свой текст за състоянието на икономиката на страната написа, че в страната има много компании, които не са конкурентноспособни, внасят се много стоки. Фондовете на ЕС не се усвояват добре. Няма планиране, сигурност, правосъдната система не отговаря на стандартите на ЕС, заяви дипломат от ЕС, базиран в Загреб.

Макар индустриалното производство да нарасна през три последователни месеца през първото тримесечие, за пръв път от 2009 г., анализаторите очакват нов спад тази година и маргинален растеж през 2015 г.

Пазарите виждат това - доходите ни от облигации едва се изплатиха през изминалата година, докато тези по словенския и унгарския дълг рязко спаднаха, каза той, говорейки за упорито високите лихвени проценти в Хърватия. Последни данни на Европейската комисия поставят Хърватия на дъното на ЕС по бенефициенти на фондове на ЕС, тъй като е използвала само 18 процента от фондовете, които са били на разположение през 2007- 2013 г.

Въпреки лошия изглед, малкият размер на икономиката на Хърватия от 43 милиарда евро (60 милиарда долара) и относително здравата й банкова система, контролирана от чуждестранни банки-майки, ще я предпазят да не се превърне в основно главоболие за блока.

Анализатори казват, че мониторингът на Европейската комисия, който застави Загреб да ревизира бюджета си вече два пъти тази година, ще помогне за контролиране на държавния дълг. По-големият проблем е как да се развива икономиката.