Финансовият министър на Кипър напусна Москва с празни ръце, след като Русия отказа да предостави помощ и остави островната държава да решава дали да приеме спасителния пакет от ЕС преди вторник или да се изправи пред колапс на финансовата си система, пише news.bg, позовавайки се на световните медии.
Неочакваният отказ остави Кипър още по-изолиран, след като островната държава не може да намери нужните милиарди евро, поискани от ЕС в замяна на спасителна финансова помощ в размер на 10 милиарда евро.
В сряда Европейската централна банка обяви, че ще спре спешното осигуряване на ликвидност към закъсалите банки, което потенциално притиска Кипър да напусне еврозоната, коментира Ройтерс.
ЕП притеснен от развитието в Кипър
"Разговорите приключиха, доколкото се отнася до руската страна", изтъкна руският финансов министър Антон Силуанов пред журналисти след двудневни разговори с кипърския си колега Майкъл Сарис.
След като Кипър отхвърли да наложи данък върху депозитите в замяна на спасителния пакет на ЕС, островната страна се обърна към Кремъл за финансов заем, привличане на руски инвеститори за подпомагане на банките и закупуване на кипърски газ.
Кипър се обърна към Русия, тъй като много богати руснаци имат милиарди евро в кипърски банки, които са затворени тази седмица заради банковата и дългова криза в страната.
Руският финансов министър изтъкна, че руските инвеститори не се интересуват от кипърския газ и че разговорите са приключили без резултат.
Сарис се прибира в Кипър, където депутатите се подготвят за дебат във връзка с предложените мерки от правителство за намиране на 5.8 милиарда евро, които се изискват от ЕС, за да се отпусне спасителният заем от 10 милиарда евро.
Мерките са свързани с „фонд за солидарност", свързан с пакетна продажба на държавни активи, включително бъдещи приходи от газ и национализиране на пенсионните фондове, като основа за спешно издаване на облигации.
Също така се разглежда проектозакон за преструктуриране на втората по големина финансова институция в страната - Кипърската популярна банка.
„Все още вярвам, че можем да постигнем споразумение, но Кипър си играе с огъня", каза Волкер Каудер, генерален секретар на партията на Ангела Меркел (Християндемократическият съюз).
Меркел заяви пред депутати, че национализацията на пенсионните фондове е неприемливо като начин за запълване на дупката във финансите и получаването на спасителен пакет, предадоха парламентарни източници.
Меркел е подчертала, че ядрото на всяко споразумение трябва да бъде банковото преструктуриране и устойчивостта на дълга.
Официален източник от ЕС в Брюксел заяви за Ройтерс, че оттеглянето на ЕЦБ би означавало най-големите банки на Кипър да влязат в процес на ликвидация, издърпване на големи депозити и вероятно принуждаване страната да се откаже от еврото.
„Ако финансовият сектор пропадне, те просто ще срещнат много значителна девалвация и ще срещнат ситуация, при която няма да имат друг път освен да върнат валутата си", изтъкна европейският представител.
Говорителят на кипърския парламент Янакис Омиру не изключва неговата страна да потърси начин да излезе от кризата без помощта на ЕС.
earthquick
на 24.03.2013 в 10:59:48 #2Янакис Омироу не е говорител, а ПРЕДСЕДАТЕЛ на Кипърския Парламент.
Жорж Сиерж
на 22.03.2013 в 19:14:16 #1Това трябваше да се случи и на Гърция, нека некадърните частни банки да си фалират. Да, тежко е, но така е по-добре в дългосрочен план.