Докато преди телевизионната реклама оказваше най-голямо влияние за закупуването на даден продукт, то сега челното място принадлежи на социалните мрежи. Дори луксозните марки, които доскоро се продаваха само с помощта на името си, сега насочват усилия за популяризация.

Това не е лесно, защото потребителските навици се променят с огромна скорост - заради навлизането на технологиите, а и заради поколенията, които са израснали със смартфон в ръка и вече са платежоспособни.

Младите не само имат пари за харчене - те ги харчат и предизвикват шопинг бум в луксозния сегмент в Европа.

Възможност за достигане до повече хора

Липсата на граници за разпространение на информация в голяма част от света помага за разрастването не само на големите марки, но и на местни компании.

В интервю за Euronews директорът на TikTok за Централна Европа Рафал Джевецки дава полската компания за козметика Inglot като пример за световен успех на европейски бизнес, който се възползва умело от възможностите на социалните мрежи. Благодарение на модерните клипчета на тема "пригответе се с мен", продуктите ѝ се появяват на екрани на места от Сао Пауло до Сеул.

Тенденцията #TikTokMadeMeBuyIt пък показва видеа на хора по целия свят, които са закупили даден продукт само защото са го видели в социалната мрежа. Хаштагът вече има над 18,5 милиона публикации.

Собственикът на TikTok Джан Имин отново е най-богатият китаец

Мистериозният собственик на TikTok отново е най-богатият китаец

Нетното му състояние се оценява на приблизително $57,5 милиарда

Какви са предпочитанията на младите

Наблюденията на Джевецки показват, че младите поколения предпочитат и се доверяват повече на естествените реклами пред режисираните, които показват марката в перфектна светлина. Именно тук се появяват инфлуенсърите, които помагат на компаниите да представят продуктите си непринудено.

Близо 89% от потребителите се доверяват на мнението на инфлуенсърите повече, отколкото на класическата реклама, показват данни на Euronews, а 25% споделят, че се въздържат от покупка, преди да видят продукта в любимия си създател на съдържание.

Според експерта причината за това е в емоционална връзка, която младите търсят с продукта. Те избират брандове, които отговарят не само на техните нужди, но и на принципите им. Например, много от тях предпочитат компании, които щадят природата, дори ако цената е по-висока.

Друг начин за привличане на новите поколения е чрез разказване на история или изграждане на общности.

На мода ли са още луксозните марки

Макар в световен мащаб потреблението на луксозни стоки да е намаляло, Европа бележи ръст от 3% през 2024 година. Така стойността на този сегмент от пазара достигна почти 110 милиарда евро.

Джевецки е на мнение, че това е резултат именно от промяната в поколенията.

"Новите потребители на лукс вече не купуват заради престиж. Те купуват за себе си."

Експертите отбелязват 110% увеличение на публикациите, отбелязани с #selfgifting. Това е тенденция, според която покупката на продукт не е свързана с установяване на позиция в обществото, а е лична награда. Обикновено за това има определен повод - рожден ден, дипломиране, започване на диета, но друг път е израз на любовта към тях самите.

Независимо дали желанието за автентичност от страна на новите потребители е искрено, или е следване на поредната мода, малките бизнеси и световноизвестните марки се възползват умело от възможностите на социалните мрежи.

Ресторант Armani? Луксозните марки вече ви продават...  преживявания

Ресторант Armani? Луксозните марки вече ви продават... преживявания

Светлината на прожектора обаче не може да обхване всички - за да се преборят за клиенти, те залагат на различна маркетингова стратегия