Българската стопанска камара (БСК) е силно обезпокоена от Закона за веригите на доставки, въпреки много хубавите цели, заложени в законопроекта - да се постигне баланс между участниците на веригите на доставки, да се въведе таван на надценката, да направи пазара по-добър и правилно да се разпредели добавената стойност и санкции за всички стопански оператори. "Поканените институции липсват и ги е страх да се изправят очи в очи с проблемите и предизвикателствата, които законопроектът ще насочи към икономическите оператори в България", заяви Митрев на форум на тема ""Продоволствената сигурност на страната под заплаха".

По време на форума не присъстваха представители на Министерство на земеделието, нито на Министерство на икономиката, нито заместник-министри, както и представители на регулаторите - Комисия за защита на конкуренцията (КЗК), Комисия за защита на потребителите (КЗП) и НАП.

Митрев бе категоричен, че БСК ще продължи много активно да настоява за спазването на принципите на пазарното стопанство, принципите на конкуренцията и равнопоставеност на всички участници в пазара. "Понеже темата днес е продоволствената сигурност много ясно трябва да отбележим, че продоволствената сигурност е част от националната сигурност и застрашавайки нея (продоволствената сигурност - б.р.), се застрашава и националната сигурност на България", предупреди Добри Митрев.

Изпълнителният директор на Сдружение "Храни и напитки в България" Яна Стратиева също разкритикува, че няма представители на ресорните министерства и регулаторите по време на форума. "Това прави опасенията ни основателни за продоволствена криза. Целта на закона не е да намали цените, нито може да постигне една такава цел, а неговата цел е да се разпредели печалбата по веригата на доставки", посочи Стратиева. Тя предупреди, че някой продукти може да изчезнат от пазара, ако не се печеливши, а производства - да затворят и да фалират. Това, което притеснява Сдружение "Храни и напитки" е, че законът създава рискове за всички по хранителната верига. Чрез този закон се заменя пазарната икономика и държавата решава на кого и колко му се полага, както и да се определят различни проценти на печалба по веригата на доставки, разкритикува тя.

Стратиева предупреди, че чрез закона ще бъдат ощетени както земеделците, така и преработвателите. Тя призова Законът за веригите на доставки да не бъде внесен в настоящия му вид, а да бъде изцяло преработен. "Цените, за да се поддържат ниски, трябва да се стимулира производството", посочи Яна Стратиева. "Ние не сме спекуланти, а работим, за да осигурим продоволствената криза и молим да не се създава изкуствена криза, която може да убие българския бизнес. Никой досега не е успял да спре на нула инфлацията, защото ако имаше такъв, досега щеше да е взел Нобелова награда", категорична бе председателят на Сдружение "Храни и напитки".

Председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Атанас Урджанов изрази притеснение от термина "фиксирана надценка" в законопроекта. "Никъде в тази надценка не видях търговска надценка и логистика. Само за да произведем, охладим и да закараме месото до даден търговска верига, само логистиката ще е само 4-5%", посочи Урджанов.

Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева заяви, че бизнесът не създава инфлация, а крайната цена на хляба се формира от държавата чрез ДДС. "Държавата е добре да бъде икономически фактор, но не и икономически диктаторът с въвеждане на таван на надценката и всякакви други непазарни мерки. Там, където има таван на цените, умира конкуренцията", подчерта тя. Според нея е повече от популистично, че могат да се задържат и свалят цените в ситуация на глобални войни.

Председателят на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци Стойко Кировски отчете, че от 900 000 тона годишно, производството на плодове и зеленчуци се е свило до 150 000 тона. Първият и основен проблем е липсата на суровина. Вторият проблем е липсата на работна ръка заради това, че никой не иска да работи и всеки иска високи заплати. "Имаме сериозни основания да вдигаме цени, защото ако не го направим, няма да можем да оцелеем", каза още Кировски.

Изпълнителният директор на Сдружение "Модерна търговия" Николай Вълканов добави, че въвеждането на еврото се използва като параван се преразпределяне на бизнес. Държавата нехае за потребителите и го доказва с всяка една стъпка и всеки един ден, посочи Вълканов. Той предупреди, че Законът за веригата на доставки ще се убие конкуренцията между големите търговци и цените няма да са по-евтини за крайния потребител.

"Възраждане" са притеснени от неконтролируемия ръст на цените

"Възраждане" са притеснени от неконтролируемия ръст на цените

Костадин Костадинов отново се възмути на данните за инфлацията от НСИ