Италианският банков сектор е добре капитализиран, но рисковете за него идват от продължаващата рецесия и големите вложения в държавни ценни книжа, предупредиха от Международния валутен фонд.

В доклад, изготвен след посещението на мисия на МВФ в Италия, фонд фондът препоръчва на банките мерки като създаване на допълнителни резерви за покриване на загубите от лоши кредити. Те биха позволили на сектора да се избави от проблемни активи и да укрепи защитата си срещу бъдещи сътресения.

"Запазващата се слабост на реалната икономика и тясната връзка между финансовия сектор и държавата остава ключов риск" се казва в доклада на МВФ, цитиран от Reuters.
Италианските банки пострадаха силно от дълговата криза в еврозоната, доколкото имат огромни капиталовложения в държавни облигации.

С падането на цените на тези ценни книжа европейските регулатори заставиха банките да преоценят своите портфейли и да създадат резерви.
Повечето банки в страната успяха да се справят с новите по-сурови изисквания, с изключение на Monte dei Paschi di Siena, на която се наложи миналата година да потърси помощ от държавата.

След пиковите стойности през 2011 г., доходността на държавните облигации се намали, но МВФ предупреждават, че дълговата криза не е свършила.

Стрес- тестовете на италианските банки показаха, че те са в състояние да преживеят краткосрочни сътресения, като и по-продължителен период на забавен икономически ръст, отбелязва МВФ.

Но все пак предупреди, че такъв сценарии на развитие на ситуацията изтощава капитала на банките и призова да се вземат мерки, вкл. допълнителни провизии .