11 плажа на територията на Варненска област може да останат неохраняеми през тази година. За тях не са обявени търгове, тъй като липсва инвеститорски интерес. На територията на Варненска област има общо 52 плажа. Четири от тях се отдават под наем от Областна управа, а останалите от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съобщи "Топ новини".

Договорите за наем на плажовете на Областна управа изтичат през тази година. За настоящия сезон за всички ще бъде осигурен спасител, медицински екип и поддръжка.

„Това са плажовете Сахара 1 и 2, Кабакум Север 2 и минералният басейн в „Св. Константин и Елена", обясни областният управител на Варна Стоян Пасев, цитиран от Дарик. Не така стои въпросът с част от плажовете, за които Министерството на регионалното развитие обявява търг за концесия и наем. За 11 от тях няма интерес, като най-вероятно ще останат неохраняеми през настоящата година. Такава е плажната ивица в кв. „Галата", за която от години няма концесионер. Липсва спасител и медицински екип, но въпреки това варненци и гостите на града използват плажа.

„Там няма как да се разположи екип от спасители, тъй като инфраструктурата не позволява при спешен случай на място да пристигне линейка. Няма директен достъп, като трябва да се катерят стълби", коментира областният управител.

Концесионерите пък се оплакват от високите цени, които са залегнали в договорите. Стоян Пасев даде пример с плажа на Камчия, който е разделен на 5 части и за всяка една от тях цената е около 500 000 лв. на сезон.

„Не виждам кой ще се съгласи при тези условия. Няма как да си избие инвестицията, тъй като там няма много хотели или ресторанти. Твърде е възможно една от най-големите плажни ивици във Варненска област да остане неохраняема", обясни областният управител.

Предвижда се в бъдеще всички плажове по българското Черноморие да минат от Министерството на регионалното развитие в Министерството на туризма. Според Пасев това ще спомогне за по-лесното намиране на концесионери и по-добрата работа с бизнеса и туристическия бранш.