От началото на 2011 година ще заработи регистър на длъжниците в България, обявиха от Камарата на частните съдебни изпълнители, съобщи БНР. Справки от този регистър ще могат да изискват банки и държавни институции, ако се интересуват от евентуални задължения на техен клиент.

Справката ще е на принципа "всеки за себе си", обясни Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители. Така ще могат да бъдат запазени личните данни. Дичев не обясни как ще си сътрудничат с националния кредитен регистър, който се поддържа от БНБ и до който свободен достъп имат не само банките, но и лизинговите компании и небанковите институции, които отпускат парични и стокови заеми.

По думите на Дичев частните съдебни изпълнители са без конкуренция по отношение на работата си. „Без да искам да обиждам никого, но резултатите показват, че реално конкуренция на практика няма, тъй като кредиторите се обръщат към частни съдебни изпълнители - за тези години 350 хиляди образувани дела при частни съдебни изпълнители, 1 милиард и близо 400 милиона лева събрана сума, хиляда нови открити работни места, 100 хиляди приключени дела", обясни Дичев.

Според него България е успяла да направи добра реформа и да изгради действаща система на съдебното изпълнение, за чиято работа е необходима подкрепата на държавата. По думите му политически въпрос е докога в страната ще продължи да действа дуалистичният модел с държавно и частно съдебно изпълнение.