Управляващите се отказаха от въвеждането на такса върху приходите на всички производители на електрическа енергия, предаде репортер на News.bg.

20 % пък остава приетият набързо между първо и второ четене на Бюджет 2014 данък само върху приходите на производители на електроенергия от слънчеви и вятърни възобновяеми енергийни източници.
Именно тази такса изкара представители на ВЕИ сектора на протест с освиркания и скандирания "Оставка" под прозорците енергийния министър Драгомир Стойнев, както и на Народното събрание.

В четвъртък миналата седмица, в рамките на дебатите по Бюджет 2014, народните представители приеха 20%-това такса, но все пак се чуха от парламентарната трибуна и някакъв вид успокоения.

Председателят на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай посочи, че с промени в самия Закон за ВЕИ ще се въведе диференцирана ставка и тя може да бъде с различен процент за отделните ВЕИ производители.

Депутатът от БСП Явор Куимджиев пък прокара идеята всички производители на електроенергия да бъдат облагани с такъв вид такса върху приходите си, в това число и АЕЦ и ТЕЦ-овете и процентите отново да бъдат различни.

Днес обаче министър Стойнев зачеркна и двата варианта и окончателно остават 20% такса върху приходите на фотоволтаии и на соларни производители и никакъв друг вид такса върху останалите.

Очакваните приходи в държавната хазна са в размер на 150 млн. лева и те ще бъдат насочени за инвестиции в самата енергийна система. Стойнев обаче направи уговорката, че не може да каже колко вятърни и слънчеви ВЕИ производители ще има догодина.На извънредна пресконференция в зала "Запад" на Народното събрание министър Стойнев се обърна към президента Росен Плевнелиев с призив да не поставя вето именно върху тази част от бюджета за следващата година.

Все пак Стойнев направи уговорката, че не иска да се бърка в работата на държавния глава, но го съветва да не връща в пленарна зала въвеждането на 20% такса върху приходите на ВЕИ.

"Този негов ход ще бъде не атака срещу правителството, а атака срещу българските домакинства, защото хората едва си плащат сметките", предупреди Стойнев, но все пак смята, че президентът сам ще прецени дали да налага вето, или да сезира Конституционния съд. "Тук става въпрос за едно социално правителство, което иска да има справедливост", изтъкна още Драгомир Стойнев.

"Аз подкрепям въвеждането на такава такса от 20% върху приходите на ВЕИ сектора", отсече министърът на енергетиката. Според него тя е необходима, за да може да се стабилизира енергийната система у нас. Министърът отбеляза, че не иска да се оправдава с това, което е заварил като наследство от предишни управляващи, но все пак е намерил една дебалансирана енергийна система в България.

"През тези три години и половина заради решението на г-н Дянков всички държавни предприятия в сферата бяха обезкървени, липсваха пари, ГЕРБ спря и износа на електроенергия, което обричаше миньорите на глад, защото мините не работеха, двата ядрени блока работеха на много слаби мощности, което е много опасно за системата", изброи критиките си към бившите управляващи Драгомир Стойнев.

"Не разбирам защо се вдигна такъв шум", призна още енергийният министър. Като заключение той определи тази такса като една малка стъпка към балансиране на енергийната ни система.

Темата "Южен поток" също бе кратко коментирана от министър Драгомир Стойнев. Той се зарече, че България ще прави всяка своя стъпка в полза на граждани си, но отделно ще спазва и всички европейски изисквания.
Стойнев напомни, че междуправителственото споразумение за строеж на газопровода е подписано през 2008 година и изтъкна, че именно БЕХ и Газпром са дали достъп до тръбата на трета страна.
На 18 декември ресорният ни министър ще се срещне с еврокомисаря по енергетика.

Още една критика отправи Драгомир Стойнев към бившите управляващи, като призна, че все още няма адекватно становище за пропадането на проекта "Набуко", който по думите на Стойнев ще е по-евтин от "Южен поток".