През 2024-та енергията, произведена от възобновяеми ресурси (вятърна, водна и слънчева енергия) са доставили рекордните 32% от световното електричество, надминавайки дела от 30%, постигнат през 2023 г. Това показва традиционният годишен доклад на Ember.

Ръстът във възобновяемата енергия се дължи преди всичко на бързото разпространение и реализация на проекти в областта на слънчевата енергия. Нейният капацитет се удвои през последните 3 години и е най-бързо развиващият се енергиен източник в световен мащаб от две десетилетия.

Въпреки своеобразния бум обаче, слънчевата енергия представлява близо 7% от световното електричество през 2024 година, а вятърът е допринесъл с малко над 8%. Енергията от ВЕЦ-ове остава най-големият генератор сред възобновяемите енергийни източници, доставяйки 14% от световната електроенергия.

Глобалното търсене и приносът на изкопаемите горива

Паралелно с това данните в доклада посочват 4-процентно нарастване в световното търсене на електроенергия. Този ръст е воден от увеличените нужди от охлаждане по време на горещи вълни, по-широкото използване на центрове за данни, системите с изкуствен интелект, електрическите превозни средства и термопомпите.

Възобновяемите енергийни източници са допринесли с допълнителни 858 тераватчаса (TWh) за глобалното производство на електроенергия. С тази стойност на практика надминават общото потребление на Обединеното кралство и Франция за година.

И все пак, въглищата остават с най-голям принос за световното производство на електроенергия през 2024 година, като на тях се пада 34%. Това представлява лек спад, от 2 на 100 на фона на предходната година. Природният газ запазва дял от 22%, а ядрената енергия отбелязва незначителен спад до 9%.

Време ли е за "вятър в платната" на българската ВЕИ индустрия

Време ли е за "вятър в платната" на българската ВЕИ индустрия

Нашата страна планира да има половин гигават офшорни мощности до 2030 г., но не липсват предизвикателства

Какво се случва в Европа

В Европейския съюз слънчевата енергия стана най-бързо развиващият се енергиен източник през 2024 г., изпреварвайки въглищата за първи път. Слънчевите електроцентрали осигуряват 11% от електроенергията в ЕС (304 TWh), a въглищата са генерирали 269 TWh. Слънчевото производство се е увеличило с 22% в сравнение с 2023 г. Така благодарение на рекордно присъединени нови мощности от общо 66 GW към системата са добавени 54 TWh.

Перспективи и прогнози

Експертите вярват, че съсредоточаването върху ВЕИ може да ускори глобалното преминаване към възобновяеми енергийни източници през 2025 г. Въпреки ръста на възобновяемите енергийни източници, въглищата все още се очаква да осигурят малко над една трета от глобалното електричество през 2024 г.

Доклад на Rystad Energy пък прогнозира значителни капиталови разходи в сектора на възобновяемата енергия с инвестиции на стойност приблизително $750 милиарда през 2024 г., като начело ще са фотоволтаичните инсталации.

Отпуснати са първите кредити по програмата на ББР за ВЕИ на домакинствата

Отпуснати са първите кредити по програмата на ББР за ВЕИ на домакинствата

Одобрените кандидати ще получат необезпечени кредити за замяна на отоплителни уреди на твърдо гориво с възобновяеми енергийни източници